Siergiej Gorłukowicz


Siergiej Gorłukowicz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Siergiej Wadimowicz Gorłukowicz (ros. Сергей Вадимович Горлукович; biał. Сяргей Вадзімавіч Гарлуковіч, Siarhiej Wadzimawicz Harłukowicz; ur. 18 listopada 1961 w Borunach k. Grodna, Białoruska SRR) - rosyjski piłkarz pochodzenia białoruskiego, grający na pozycji obrońcy, trener piłkarski, reprezentant Związku Radzieckiego i Rosji.

Kariera piłkarska | edytuj kod

Występował jako obrońca. Wychowanek szkoły sportowej w Mohylewie. Następnie występował w drużynach klubowych Białoruskiej SRR: Torpedzie Mohylew, Gomselmaszu Homel i Dynamie Mińsk. W 1986 przeniósł się do Moskwy by wzmocnić zespół Lokomotiwu. W 1988 z olimpijską drużyną ZSRR zdobył złoty medal Igrzysk w Seulu i w tym samym roku zadebiutował w pierwszej reprezentacji. W 1989 przeszedł do Borussii Dortmund, a w 1992 przeniósł się do Bayeru Uerdingen. Po powrocie z Niemiec grał w w lidze rosyjskiej: przez jeden sezon w Spartak-Ałanii Władykaukaz, z którą zdobył Mistrzostwo Rosji (1995), a następnie w Spartaku Moskwa, w barwach którego wywalczył kolejne tytuły mistrzowskie (1996, 1997, 1998) oraz Puchar Rosji (1998). W kolejnych sezonach grał w drużynach Torpeda-ZIŁ Moskwa, Czkałowca-Olimpiku Nowosybirsk oraz Lokomotiwu Niżny Nowogród, a w 2002 zakończył karierę piłkarską jako zawodnik ormiańskiej Mice Asztarak.

W barwach radzieckiej reprezentacji rozegrał 21 meczów, strzelając 1 bramkę oraz uczestniczył w mistrzostwach świata w 1990 we Włoszech. W rosyjskiej drużynie narodowej rozegrał 17 meczów, uczestniczył w mistrzostwach świata w 1994 w USA oraz w mistrzostwach Europy w 1996 w Anglii.

Kariera trenerska | edytuj kod

Po powrocie z Armenii podjął pracę jako trener-selekcjoner w Spartaku Moskwa. Następnie pracował w sztabie szkoleniowym Saturna Ramienskoje, o od 2005 prowadził drużynę SKA-Eniergija Chabarowsk. 3 maja 2007 został trenerem występującego w Pierwszej Dywizji (odpowiednik II ligi) zespołu Awangardu Kursk. W 2008 roku został trenerem Witiaziu Podolsk, a w 2009 roku ponownie został trenerem SKA-Eniergija Chabarowsk.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Siergiej Gorłukowicz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy