Siewieromorsk


Na mapach: 69°04′N 33°24′E/69,066667 33,400000

Siewieromorsk w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Siewieromorskmiasto zamknięte w północnej części Rosji (obwód murmański). 50 076 mieszkańców (2010[1]). Założone na początku XX wieku jako Wajenga (Ваенга).

Miasto leży na półwyspie Kolskim nad Morzem Barentsa. Jest główną bazą Floty Północnej rosyjskiej marynarki wojennej.

Spis treści

Katastrofa | edytuj kod

 Osobny artykuł: Katastrofa w Siewieromorsku.

13 maja[2] (według innych źródeł 17 maja[3]) 1984 roku[4], w leżącym na obrzeżach Siewieromorska, głównym składzie amunicji radzieckiej Floty Północnej Okolnaja[5], doszło do eksplozji.

Naciskane o wiadomości o katastrofie, radzieckie władze, nie udzieliły jakichkolwiek informacji. Żadne doniesienia na ten temat nie pojawiły się również w sowieckich mediach. Amerykańscy dyplomaci i attachés wojskowi dowiedzieli się o wypadku z otrzymanych z Waszyngtonu raportów i nie dysponowali informacjami z żadnego niezależnego źródła.

Z zebranych na podstawie danych satelitarnych, relacji przebywających w rejonie zdarzenia podróżnych oraz innych źródeł wynika, że w serii potężnych eksplozji zniszczone zostały wielkie ilości amunicji, składowanej w głównym magazynie sowieckiej Floty Północnej. Według doniesień, w katastrofie zginęło od 200 do 300 osób, w dużej części członków personelu technicznego, wysyłanych do akcji ratunkowej polegającej na rozbrajaniu i unieszkodliwianiu zagrożonej eksplozją amunicji, wśród wywołanych wybuchami pożarów. Zabiegi te zakończyły się niepowodzeniem, doprowadzając do trwających wiele godzin „łańcuchowych” eksplozji składowanych pocisków, przechowywanych w zbyt wielkich ilościach, zbyt blisko siebie.

Według amerykańskiego czasopisma Jane’s Defence Weekly, była to największa katastrofa, jaka zdarzyła się w sowieckiej flocie od czasów II wojny światowej. Poziom strat, zniszczonych w eksplozjach pocisków i amunicji był tak wysoki, że przez następne pół roku, sowiecka flota przestała się liczyć jako realna siła bojowa.

Według szacunkowych danych w trakcie zdarzenia zostało zniszczonych 580 z 900 znajdujących się w posiadaniu floty rakiet ziemia-powietrze SA-N-1 i SA-N-3 oraz prawie 320 z 400 zdolnych do przenoszenia ładunków nuklearnych pocisków SS-N-3 i SS-N-12.

Mimo podejrzeń, że wśród wybuchających pocisków mogła się znajdować amunicja nuklearna, w wyniku przeprowadzonych badań nie stwierdzono występowania promieniowania radioaktywnego ani żadnych śladów wybuchu atomowego.

Cytowane przez NASA sowieckie źródła podawały, że przyczyną katastrofy było „oświetlenie” składów wiązką promieni radaru pozahoryzontalnego (OTH)[6]. Według innych przyczyną katastrofy było zaprószenie ognia od nieostrożnie wyrzuconego niedopałka papierosa.

Odniesienia religijne | edytuj kod

Niektórzy autorzy katoliccy wskazują na zbieżność jednej z podawanych dat katastrofy (13 maja 1984 r.) z rocznicą objawień fatimskich oraz nieodległym czasowo wydarzeniem - oddaniem Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi przez papieża Jana Pawła II, zgodnie z życzeniem Maryi wyrażonym w przedmiotowych objawieniach[7].

Urodzeni w Siewieromorsku | edytuj kod

Galeria | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Численность населения районов и городских населенных пунктов субъектов Российской Федерации
  2. Google Books, America's nuclear legacy, Wayne D. LeBaron (dostęp 11.03.2010)
  3. Североморск, 17 мая 1984 года
  4. Soviet Naval Blast Called Crippling - Nytimes.Com, www.nytimes.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
  5. GlobalSecurity.org (dostęp 11.03.2010)
  6. Raporty techniczne NASA (dostęp 11.03.2010)
  7. http://www.opoka.org.pl/biblioteka/P/PR/pk201620_fatima.html, http://prasa.wiara.pl/doc/2046189.Fatima-i-Jan-Pawel-II
Kontrola autorytatywna (jednostka podziału terytorialnego Rosji):
Na podstawie artykułu: "Siewieromorsk" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy