Sikhye


Sikhye w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sikhye (kor. 식혜) – tradycyjny koreański, słodki, niealkoholowy napój ryżowy, zwykle podawany na deser. Oprócz płynnych składników sikhye zawiera ziarna gotowanego ryżu, a czasem też orzeszki piniowe[1].

Napój jest również określany nazwami dansul (단술) i gamju (감주; 甘酒). Obie oznaczają „słodkie wino” i są również używane w odniesieniu do innego, nieco bardziej alkoholowego napoju ryżowego[1].

Spis treści

Etymologia | edytuj kod

Słowo sikhye powstało przez połączenie hye (혜, 醯) – chińskiego wyrazu oznaczającego ocet, kwaśny itp. z sik (식, 食). W ten sposób powstało słowo, które nie występuje w językach chińskim ani w japońskim, ale pochodzi z pisma chińskiego[2].

Przygotowanie | edytuj kod

Sikhye wytwarzany jest ze sfermentowanego ryżu i wody słodowej. Najpierw słód zanurza się w wodzie, filtruje, aby uzyskać ekstrakt słodowy. Następnie podgrzewa się ekstrakt: temperatura waha się od 30 do 95 °C przez około od pół do trzech godzin, najczęściej w temperaturze ok. 50 °C przez ok. godzinę. Do ugotowanego ryżu dodaje się wodę słodową i podgrzewa w temperaturze 50–65 °C przez ok. 4 godziny, aż ziarna ryżu pojawią się na powierzchni[3][4].

Odmiany regionalne | edytuj kod

Istnieje kilka odmian sikhye. Należą do nich m.in.:

  • Andong sikhye (kor. 안동식혜) – odmiana z okolic Andong. Jest wytwarzany z dodatkiem rzodkiewki, imbiru i sproszkowanej czerwonej papryki[5][6].
  • Yeonyeop sikhye (kor. 연엽식혜), także yeonyeopju (kor. 연엽주) – odmiana z prowincji Gangwon. Powstaje przez zawinięcie gorącego kleistego ryżu, wody słodowej, sake i miodu liśćmi lotosu. Dodaje się też kilka orzeszków piniowych[7].
  • Hobak-sikhye (dyniowe sikhye) – wywar gotowany w wodzie z dynią, ryżem ugotowanym na parze i słodem. Jest fermentowany przez kilka dni w odpowiedniej temperaturze. Do smaku można dodać cukru.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Traditional Beverages (ang.). asiaenglish.visitkorea.or.kr. [dostęp 2019-09-19].
  2. 식혜(食醯) 효능 (1180) (kor.). Naver. [dostęp 2019-09-20].
  3. Method for manufacturing concentrated solution of sweet drink made from fermented rice (kor.). googleapis.com. [dostęp 2019-09-19].
  4. Rice punch (Sikhye: 식혜) (kor.). maangchi.com. [dostęp 2019-09-19].
  5. Jungang Hansik: Andong Godunga and Sikhye (ang.). hansik.org. [dostęp 2019-09-19].
  6. 안동식혜 (kor.). encykorea.aks.ac.kr. [dostęp 2019-09-19].
  7. 연엽식혜 (kor.). encykorea.aks.ac.kr. [dostęp 2019-09-19].
Na podstawie artykułu: "Sikhye" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy