Slovo a slovesnost


Slovo a slovesnost w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Slovo a slovesnost („słowo i twórczość słowna”) – czeskie czasopismo językoznawcze, założone w roku 1935 przez Praskie Koło Lingwistyczne. Wydawane cztery razy w roku przez Instytut Języka Czeskiego Akademii Nauk Republiki Czeskiej. Uchodzi za jedno z najbardziej prestiżowych czeskojęzycznych czasopism, które publikują artykuły z zakresu językoznawstwa ogólnego i pokrewnych dyscyplin. Zajmuje się semiotyką, semantyką, gramatyką, pragmatyką, socjolingwistyką, psycholingwistyką, lingwistyką tekstu, teorią przekładu itd.[1]

Początkowo czasopismo publikowało wkład z zakresu językoznawstwa ogólnego, bohemistyki i literaturoznawstwa, zwłaszcza informacje dotyczące problematyki języka poetyckiego. Wykorzystywano metody, które wypracowało językoznawstwo strukturalne i funkcjonalne rozwijane przez Praskie Koło Lingwistyczne. Oprócz artykułów na łamach czasopisma pojawiały się referaty o najnowszych pracach lingwistycznych, a także wykładach Praskiego Koła Lingwistycznego. Później czasopismo stało się organem Czeskiej Akademii Nauk[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Slovo a slovesnost – Základní informace [dostęp 2019-07-19]  (cz.).
  2. Slovo a slovesnost, [w:] JozefJ. Mistrík JozefJ., Encyklopédia jazykovedy, wyd. 1, Bratysława: Obzor, 1993, s. 408, ISBN 80-215-0250-9, OCLC 29200758  (słow.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Slovo a slovesnost" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy