Smoki Pernu


Smoki Pernu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Smoki Pernu - fikcyjny gatunek stworzony przez Anne McCaffrey w cyklu "Jeźdźcy smoków z Pern"

Spis treści

Pochodzenie | edytuj kod

Gatunek ten powstał z rodzimych dla planety Pern, obdarzonych ograniczoną inteligencją, jaszczurek ognistych poprzez manipulacje genetyczne dokonane przez Kitti Ping.

Więź z jeźdźcem | edytuj kod

Smoki są istotami inteligentnymi, choć ich krótka pamięć nie pozwala na rozwinięcie wszystkich aspektów związanych zazwyczaj z życiem istot inteligentnych. Mają bardzo silnie rozwiniętą empatię. Smok perneński nie jest w stanie żyć bez człowieka. Tuż po opuszczeniu skorupki jaja każdy smok musi znaleźć swojego jeźdźca, z którym będzie emocjonalnie związany na całe życie. Moment tego połączenia smoka z człowiekiem nazywa się Naznaczeniem. Smoczątka, które nie znajdą swojego ludzkiego partnera nie są w stanie przeżyć. W celu ułatwienia pisklętom znalezienia właściwego jeźdźca w chwili wylęgu przyprowadza się do nich Kandydatów – chłopców i dziewczęta w wieku 12-20 lat. Więź jeźdźca i smoka oznacza nie tylko telepatyczną wymianę myśli, ale także wzajemne odczuwanie m.in. bólu czy emocji. Jest to widoczne szczególnie w czasie godów, kiedy smocze żądze wpływają na ludzi i zmuszają do odbycia stosunku jeźdźców, których bestie właśnie się parzą. Ponieważ smok nie jest w stanie żyć bez człowieka, z chwilą śmierci jeźdźca również umiera przenosząc się na zawsze w pomiędzy. Jeździec, który przeżył swojego smoka także bardzo boleśnie doświadcza utratę więzi. Niezależnie od relacji z innymi ludźmi od momentu Naznaczenia, to własny smok jest dla każdego z nich najbliższą i najukochańszą istotą. Po śmierci smoka wielu byłych jeźdźców popełnia samobójstwa. Niektórzy żyją nadal, lecz są już ‘cieniem człowieka’, nigdy nie powrócą do stanu sprzed Naznaczenia.

Zdolności specjalne | edytuj kod

Smoki posiadają także zdolność pewnego rodzaju teleportacji, mogą w ciągu „trzech kaszlnięć” przenieść się poprzez pomiędzy (mroźną nicość) w dowolne miejsce na planecie. Warunkiem transferu jest posiadanie wystarczająco wyraźnego obrazu miejsca, do którego mają się udać. Potrafią również przenieść się w czasie, jednak to nie jest powszechnie wiadome wśród jeźdźców.

Smoki mogą również zionąć ogniem, jednak nie jest to umiejętność sama w sobie. W tym celu muszą zjeść kamień, zwany smoczą skałą, lub ognistym kamieniem, który trafia do odrębnego żołądka i w wyniku procesów trawiennych przekształca się w substancję zapalającą się przy kontakcie z powietrzem. Właśnie możliwość ziania ogniem pozwala im na wypełnianie zadania, do którego zostały stworzone przez genetyków – spalanie Nici. Na planetę spadają bowiem z kosmosu grzybowate organizmy (przypominające kształtem nitki, stąd ich nazwa) pożerające całą materię organiczną, jaką tylko zdobędą. Mogą być zniszczone tylko ogniem lub wodą, stąd eskadry smoków latają paląc wroga w powietrzu, ryzykując przy tym życie swoje i swoich jeźdźców.

Kolory i hierarchia | edytuj kod

Wszystkie smoki należą do tego samego gatunku, choć różnią się między sobą tworząc pewną hierarchię, która przekłada się także na pozycję społeczną ich jeźdźców. Najważniejsze są złote smoczyce, stosunkowo nieliczne. Są to królowe, jako jedyne zdolne do składania jajek. Następnie spiżowe smoki, duże, wytrzymałe i nieco inteligentniejsze od pozostałych kolorów, są naturalnymi przywódcami, choć zdecydowanie to królowe mają najwięcej do powiedzenia. Następnie smoki brunatne i błękitne oraz zielone smoczyce. Ostatnie dwie grupy uchodzą za nieco mniej rozgarnięte. Zielone są najliczniejszą grupą (stanowią ok. 50% populacji smoków), choć są samicami nie mogą mieć potomstwa (z powodu żucia smoczego kamienia). Istnieje jeszcze Ruth, jedyny biały smok, ale jest on wyjątkiem. Królowe zawsze na swoich jeźdźców wybierają kobiety, smoki płci męskiej – mężczyzn. Jedynie zielone smoczyce mogą mieć jeźdźców obu płci, zależy to w dużym stopniu od panujących w danym czasie obyczajów, czy dziewczęta są również przedstawiane jako Kandydatki.

Wielkość i budowa | edytuj kod

Przez kilka tysięcy lat perneńskiej historii smoki ewoluowały. Przede wszystkim zmieniła się ich wielkość: pierwsze smoki były jedynie nieco większe od koni, natomiast Ramoth, największa królowa osiągnęła długość blisko 45 m [1]. Jak wszystkie oryginalnie perneńskie istoty (ludzie przybyli na planetę jako kolonizatorzy przywożąc ze sobą trochę ziemskich gatunków) smoki mają 6 kończyn: 2 pary łap i jedną parę skrzydeł. Od typowego wizerunku smoka różni je przede wszystkim to, że nie mają łusek. Ich oczy są oczami złożonymi (nie składają się z jednej części tylko z licznych fasetek) i zmieniają kolor w zależności od nastroju smoka.

Przypisy | edytuj kod

  1. Anne McCaffrey, Jody Nye Lynn Ilustrowany przewodnik po planecie Pern Wydawnictwo Amber 1997, s. 36
Na podstawie artykułu: "Smoki Pernu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy