Sneakernet


Sneakernet w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania W środowisku bezsieciowym dyskietka była kiedyś podstawowym sposobem przenoszenia danych pomiędzy komputerami.

Sneakernet (pl. sieć piesza[1]) – nazwa określająca przenoszenie danych elektronicznych pomiędzy komputerami, szczególnie plików komputerowych, poprzez fizyczny transport nośników danych, takich jak: taśma magnetyczna, dyskietka, CD, pamięć USB lub dysk twardy.

Nazwa pochodzi od połączenia angielskich słów sneaker i net. Sneaker (pol. tenisówka, trampek) odnosi się do butów osoby transportującej nośnik danych, czyli żartobliwie nawiązuje do sposobu transportu. Net to skrót od network – sieć.

W RPA używa się nazwy takkie net, gdzie takkie jest odpowiednikiem słowa sneaker w południowoafrykańskim angielskim[2]. W podobny sposób w Boliwii używa się nazwy abarka net, gdzie abarka jest rodzajem obuwia robionego ze starych opon.

Przykłady użycia | edytuj kod

  • Google wykorzystywał sneakernety do transportu zbiorów danych o rozmiarze do 120 TB, których transport trwałby zbyt długo przy wykorzystaniu obecnie istniejących sieci komputerowych[3].
  • Projekt SETI@home używa sneakernetu, aby obejść ograniczenia sieci komputerowych. Dane zarejestrowane przez radioteleskop w obserwatorium Arecibo są zapisywane na taśmach magnetycznych, które są przesyłane do Berkeley w Kalifornii, gdzie dane są przetwarzane. W 2005 roku James Gray oświadczył, że przesyłał nie tylko dyski twarde, ale również całe komputery, aby uniknąć problemów związanych z odczytem danych[4].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. helion - wielka encyklopedia komputerów
  2. Definicja słowa takkie (ang.). [dostęp 30 lipca 2009].
  3. Google helps terabyte data swaps (ang.). [dostęp 30 lipca 2009].
  4. ACM Queue – A Conversation with Jim Gray: Who would ever, in this time of the greatest interconnectivity in human history, go back to shipping bytes around via snail mail as a preferred means of data transfer? (ang.). [dostęp 30 lipca 2009].
  5. Buzzwords Galore and Bandwidth that May Rival Your Stationwagon (ang.). [dostęp 30 lipca 2009].
Na podstawie artykułu: "Sneakernet" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy