Somewhere in Time


Somewhere in Time w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest wersja przejrzana, która została oznaczona 21 lis 2021. Na przejrzenie oczekują zmiany w szablonach lub plikach, które są zawarte na tej stronie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Somewhere in Time – szósty studyjny album grupy heavymetalowej Iron Maiden wydany w 1986 roku[6]. Jest przełomowym albumem grupy, gdyż po raz pierwszy w jej historii zastosowano syntezatory gitarowe oraz nowe[po raz pierwszy nowe czyli jakie?] efekty przy jej produkcji.

Większość utworów na płycie w warstwie tekstowej nawiązuje do czasu, muzycznie zaś jest to płyta o melodyjnym brzmieniu i szybkiej sekcji rytmicznej w takich utworach jak „Caught Somewhere in Time” czy „The Loneliness of the Long Distance Runner”. Większość utworów napisanych zostało przez Steve'a Harrisa i Adriana Smitha, wyjątek stanowi jedynie utwór "Déjà Vu", którego współautorem jest Dave Murray. Kompozycje Bruce'a Dickinsona, które w znaczącym stopniu wypełniały dwa wcześniejsze albumy zostały odrzucone przez resztę zespołu, ponieważ nie pasowałyby do wizji jego lidera Steve'a Harrisa. Wokalista chciał aby nowy album zawierał lekkie akustyczne kompozycje. Sam wokalista wspominał w późniejszych wywiadach, że zamierzał w tamtym roku odejść z zespołu ze względu na zmęczenie muzyką heavymetalową.[potrzebny przypis] Album promowały dwa single: „Wasted Years”, który okazał się jednym z popularniejszych utworów zespołu i „Stranger in a Strange Land” z solo gitarowym Adriana Smitha. Wydaniu albumu towarzyszyła także trasa koncertowa Somewhere on Tour.

Lista utworów | edytuj kod

 1. "Caught Somewhere in Time" (Harris) – 7:25
 2. "Wasted Years" (Smith) – 5:07
 3. "Sea of Madness" (Smith) – 5:41
 4. "Heaven Can Wait" (Harris) – 7:21
 5. "The Loneliness of the Long Distance Runner" (Harris) – 6:30
 6. "Stranger in a Strange Land" (Smith) – 5:44
 7. "Déjà Vu" (Murray, Harris) – 4:55
 8. "Alexander the Great (356-323 B.C.)" (Harris) – 8:35

Wykonawcy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. AllMusic Somewhere in Time
 2. rockmetal.pl: recenzja Iron Maiden "Somewhere In Time"
 3. The History of Rock Music. Iron Maiden: biography, discography, reviews, links
 4. Iron Maiden – Somewhere in Time (staff review) | Sputnikmusic
 5. Paweł Brzykcy: Recenzja płyty Somewhere in Time. terazrock.pl. [dostęp 2014-04-30].
 6. Paweł Brzykcy, Leszek Jastrzębski. Teraz Iron Maiden. „Teraz Rock”. nr 7, wrzesień 2003, s. 1-18. Wiesław Weiss. Orange Media s.c.. ISSN 1730-394X (pol.). 
Iron Maiden
Na podstawie artykułu: "Somewhere in Time" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy