Sopot


Na mapach: 54°26′31″N 18°33′35″E/54,441944 18,559722

Sopot w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Krzywy Domek w Sopocie

Sopot (kaszub. Sopòt lub też Sopòtë, Copòtë, Copòt, niem. Zoppot)[2]miasto na prawach powiatu w północnej Polsce nad Zatoką Gdańską (Morze Bałtyckie), położone na Pobrzeżu Gdańskim, między Gdańskiem a Gdynią, z którymi tworzy Trójmiasto, w obrębie aglomeracji trójmiejskiej. Jest najmniejszym[a] pod względem liczby ludności miastem na prawach powiatu w Polsce oraz najmniejszym pod tym samym względem miastem, którego organem władzy wykonawczej jest prezydent[b] (a nie burmistrz).

Sopot jest kurortem nadmorskim i uzdrowiskiem, po II wojnie światowej znanym z organizowanych tam od 1961 w Operze Leśnej konkursów piosenki Sopot Festival. Miasto posiada najdłuższe w Europie molo o drewnianej konstrukcji.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Większa część miasta położona jest na Pobrzeżu Kaszubskim, natomiast mniejsza (zachodnia) znajduje się na Pojezierzu Kaszubskim.

Miasto jest położone na wysokości od 0 do 152,7 m n.p.m.[3][4]

Historia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Historia Sopotu.

Kalendarium:

 • od VIII w. do 1. poł. X w. – gród; obecnie zrekonstruowany (grodzisko w Sopocie)
 • 1283 – pojawiła się pierwsza wzmianka o miejscowości Sopoth w akcie donacyjnym księcia pomorskiego Mściwoja II na rzecz klasztoru cystersów w Oliwie; później była to wieś opactwa cystersów w Oliwie w województwie pomorskim[5]
 • 1798 – hrabia Kajetan Onufry Sierakowski wybudował pierwszy dom letniskowy
 • 1819 – Karol Wegner wybudował pierwsze kąpielisko morskie
 • 1823 – Jan Jerzy Haffner, były lekarz armii napoleońskiej, wzniósł zakład kąpielowy. W ciągu następnych lat powstały kolejne budynki uzdrowiskowe – Dom Zdrojowy, Łazienki Południowe i Łazienki Północne.
 • 1870 – do Sopotu dotarła Kolej Tylnopomorska (linia kolejowa KoszalinSłupsk–Gdańsk, prowadząca aż z Berlina przez Szczecin)
 • 1898 – otwarto tor wyścigów konnych
 • 8 października 1901 – dekretem cesarskim miejscowość otrzymała prawa miejskie; ich uroczyste nadanie miało miejsce 1 kwietnia 1902
 • 1920 – wyłączenie Sopotu z powiatu wejherowskiego i włączenie do Wolnego Miasta Gdańska; w latach 1939–1945 w granicach III Rzeszy
 • 23 marca 1945 – wkroczenie wojsk radzieckich. W wyniku walk z Niemcami zniszczonych zostało 135 budynków, co stanowiło 10% ówczesnej zabudowy.
 • 1945 – wcielenie Sopotu do Polski; pozostała w mieście ludność niemiecka została wysiedlona
 • 1945–1975 – siedziba powiatu, w 1945 również władz wojewódzkich
 • październik 1945 – utworzenie Instytutu Sztuk Plastycznych w Sopocie (protoplasta Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku)[6].
 • 1948 – I Wystawa Sztuk Plastycznych w Sopocie (poprzednik Festiwalu Sztuk Plastycznych w Sopocie)[6].
 • grudzień 1974 roku – powstało Towarzystwo Przyjaciół Sopotu (władze miejskie na siedzibę przydzieliły mu klasycystyczny dworek przy ul. Józefa Czyżewskiego)[7].
 • kwiecień 1980 roku – pożar budynków Biura Wystaw Artystycznych (BWA)[8].

Toponimia | edytuj kod

Jeśli chcesz rzek przezornych pławem napaść oczy:
Tu Sopot i Tenwica swoję rosę toczy

Jan Kochanowski, Dryas Zamechska

„Sopot” to bardzo popularny w Słowiańszczyźnie hydronim (w Polsce dwie rzeki i jeden potok), od prasłowiańskiego *sopotъ – „potok szumiący, źródło” (por. przymiotnik sapowaty „bagnisty, wilgotny”, u Kazimierza Rymuta również sopot – „źródło, wodotrysk”), który tworzył przede wszystkim nazwy rzeczne i z kolei nazwy miejscowości położonych nad nimi. W Serbii istnieje co najmniej 7 miejscowości o tej nazwie (Сопот), 4 w Macedonii Północnej, 3 w Bułgarii, 2 w Chorwacji, 2 na Ukrainie i co najmniej po jednej w Bośni, Rumunii i Albanii nie wspominając o równie popularnych w krajach słowiańskich nazwach derywowanych typu Sopotsko/Сопотско, Sopotnica/Сопотница albo Sopotnia, Sopotnik[9].

Skansen archeologiczny Grodzisko

W 1283 Mściwoj II nadał Sopot, Sopoth (w 1291) cystersom z Oliwy (dziś odcinek ulicy 1 Maja i część ulicy Bohaterów Monte Cassino, na południe od starego grodziska[10]), z końcem wieku XVI była to wieś rybacka. Od zniemczonej postaci (c zamiast s) Zoppot powstały polskie Copot, Copoty, Soboty, Sobótka[11] czy (szeroko rozpowszechnione) Sopoty, gdyż nie rozumiano wyrazu sopot, jednak prawidłowa (obecna, od 1945) nazwa przetrwała w kaszubszczyźnie, co zauważał już w 1922 prof. J. Lange na łamach „Gazety Gdańskiej”; pokusił się też on o zlokalizowanie strumienia o nazwie „Sopot”[12]:

Wieś sama koncentrowała się mniej więcej około tego punktu, gdzie się styka górna część ulicy Morskiej ze szosą gdańską i pomorską. Blisko owego punktu znajdowała się też ongi karczma, a przed nią staw wiejski, zasilany wymienionym powyżej strumykiem. Na tem samem miejscu podzieś dzień jeszcze widzimy bardzo starej daty gościniec. Nic nie sprzeciwia się przypuszczeniu, że już pierwotni osadnicy obrali sobie to właśnie miejsce dla swoich siedzib. W takim razie można by łacno przypuścić, że owa wspomniana rzeczka „Dorfiflies”, która jeszcze teraz, w podziemne rury ujęta przepływa wzdłuż ulicy Morskiej, w dawnych czasach nosiła nazwę „Sopot”.

a wcześniej w 1913 Bolesław Śląski pisał[13]:

Owa powszechnie znana miejscowość kąpielowa nad Bałtykiem, dokoła której siedzi w mnogiej liczbie lud polski, nie ma dotychczas, rzecz szczególna, ustalonej w ustach naszej inteligencyi nazwy. Jedni ją zowią całkiem zniemiecka „Copot” lub „Copoty”, inni zaś bardziej z polska – „Sopotami” lub nawet „Sobotami”, jeżeli nie „Sobótką”. Tymczasem jedynie poprawna nazwa, za którą przemawia zarówno zasada językowa, jak i historyczna, to – „Sopot”.
Już ks. Pobłocki w swoim słowniku kaszubskim, wydanym w Chełmnie w 1887, wyraźnie zaznacza, iż starsze pokolenie ludzi, w pobliżu rzeczonej miejscowości zamieszkałych, nie mówi inaczej tylko „Sopot”, i że nazwa ta pozostaje w związku etymologicznym z wyrazami: sop, sopowaty, sopotać. Powiada on między innemi... „Sopot” = osada założona na miejscu zdroistem, sapowatem...

Plaża – kutry rybackie

Kazimierz Rymut, dla którego nazwa wskazywała na szumiąca wodę jako źródło toponimu, bardziej doszukiwał się „Sopotu” w rzeczce przepływającej obok sopockiego grodziska[14].

Demografia | edytuj kod

 Osobny artykuł: Ludność Sopotu.
Liczba ludności Sopotu na przestrzeni lat
 • Największą populację Sopot odnotował w 1977 r. – 54 539 mieszkańców.

Piramida wieku mieszkańców Sopotu w 2014 roku[15].

Gospodarka | edytuj kod

Plac Zdrojowy przed molo widziany z latarni morskiej; po lewej odbudowa Domu Zdrojowego, w środku budowa hotelu Sheraton

W miejscowości działał oddział przedsiębiorstwa państwowego Państwowe Tory Wyścigów Konnych. Obok działał Państwowy Ośrodek Treningu Koni Sopot[16], w 1993 jako Ośrodek Treningu Koni Sopot[17]. W 1994 jako Zakład Treningowy Skarbu Państwa Sopot[18], następnie w 1994 przekształcony w Hipodrom Sopot Sp. z o.o., a w 1999 spółka została skomunalizowana.

W 2014 w Sopocie odnotowano jeden z najniższych w Polsce wskaźników bezrobocia, wynoszący 4,9% (około 900 osób)[19].

Turystyka | edytuj kod

Zabytki i obiekty turystyczne | edytuj kod

Ewangelicki kościół diecezjalny pw. Zbawiciela Latarnia Morska w Sopocie jest udostępniona do zwiedzania  Osobny artykuł: Zabytki w Sopocie.  Osobny artykuł: Pomniki przyrody w Sopocie.

Baza noclegowa | edytuj kod

Grand Hotel w Sopocie

W Sopocie są 3 hotele pięciogwiazdkowe (tj. Sofitel Grand, Sheraton Sopot, Rezydent), 6 czterogwiazdkowych (Hotel Bayjonn, Hotel Haffner, Hotel Marriott Sopot, Hotel Sopot, Villa Antonina, Sopotorium Medical Resort) oraz szereg trzygwiazdkowych (m.in. Hotel Europa, Hotel Villa Baltica, Hotel Opera, Hotel Bursztyn, Hotel Sedan, Pensjonat Wanda, Hotel Molo, Hotel Zhong Hua, Villa Aqua, Villa 21, Villa Zacisze, Villa Flaming). W skład bazy noclegowej Sopotu wchodzą również hostele, pokoje i apartamenty.

Uzdrowisko Sopot | edytuj kod

Zakład Balneologiczny, oferujący kąpiele solankowe oraz inhalacje

W uzdrowisku prowadzone jest leczenie w następujących kierunkach: choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatologiczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby dolnych dróg oddechowych, osteoporoza[21].

Na terenie Sopotu znajduje się 5 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego[22].

Na terenie uzdrowiska znajdują się udokumentowane naturalne surowce lecznicze: 4,2% woda chlorkowo-sodowa (solanka), jodkowa[23].

Transport | edytuj kod

Ulice | edytuj kod

Najdłuższymi ulicami w Sopocie są:

 • Aleja Niepodległości – 4368 m
 • Wojska Polskiego – 2458 m
 • Malczewskiego – 2285 m
 • 23 Marca – 2220 m
 • Armii Krajowej – 2085 m[24]

Ponadto w granicach Sopotu znajduje się ul. Reja o długości ok. 3,4–3,5 km, zarządzana w większej części przez Lasy Państwowe.

Miejski | edytuj kod

Sopot organizację komunikacji miejskiej powierza sąsiednim miastom: Gdańskowi i Gdyni. Obecnie (stan na 23.03.2019) cztery linie autobusowe obsługiwane są przez ZTM w Gdańsku, a osiem linii autobusowych oraz dwie trolejbusowe należą do ZKM w Gdyni. Organizatorzy ci honorują wzajemnie wszystkie emitowane przez siebie bilety jednoprzejazdowe, godzinne i całodobowe pod warunkiem, że pasażer nie przekroczy granicy Sopotu z miastem, które nie jest emitentem biletu. Wzajemnie honorowane są także bilety miesięczne ważne jedynie w granicach Sopotu. Przekraczając granicę Sopotu należy mieć bilet emitowany przez miasto, którego granicę się przekracza (z wyjątkiem linii N1).

Kolejowy | edytuj kod

 Osobny artykuł: Transport kolejowy w Sopocie.

Sopot jest bardzo dobrze skomunikowany z miejscowościami aglomeracji, dzięki SKM w Trójmieście, która zatrzymuje się na stacji Sopot oraz przystankach Sopot Wyścigi, Sopot Kamienny Potok. W roku 2014 przystąpiono do budowy nowego budynku dworca kolejowego na stacji Sopot, który oddano do użytku 18 grudnia 2015.

Kalendarium | edytuj kod

 • 1864 – uruchomienie pierwszego środka transportu miejskiego – omnibusu konnego na trasie Gdańsk – Sopot przez firmę „Thiel, Goldwied und Hadlich”
 • 1870 – do miasta dociera kolej
 • 1926 – uruchomienie pierwszej linii autobusowej z Gdańska do Sopotu przez firmę „Danziger Verkehrsgesellschaft”
 • do 1927 funkcjonowało nieopodal Łazienek Południowych lądowisko hydroplanów, z którego utrzymywano rozkładową komunikację lotniczą m.in. z Niemcami
 • 1928–1934 – utrzymywanie linii autobusowej z Gdyni do Sopotu przez firmę „Władysław Szandrach”
 • 1929–1930 – utrzymywanie linii autobusowej z Gdyni przez Towarzystwo Komunikacji Autobusowej
 • 1930–1939 – utrzymywanie linii autobusowej z Gdyni przez Miejskie Towarzystwo Komunikacyjne
 • 1940–1942 – utrzymywanie linii autobusowej Gdańsk-Gdynia przez firmę „Danziger Elektrische Strassenbahn AG”
 • 1942–1945 – utrzymywanie linii autobusowej Gdańsk-Gdynia przez firmę „Verkehrsbetriebe Danzig Gotenhafen”
 • 1945 – uruchomienie linii autobusowej Gdańsk-Gdynia
 • 1946–1953 do Sopotu docierała linia tramwajowa nr 7 z Gdańska
 • 1947 – otwarcie połączenia trolejbusowego z Gdyni

Pomniki | edytuj kod

Pomnik AK w parku im. sanitariuszki Inki
 • doktora Jana Jerzego Haffnera
 • Adama Mickiewicza
 • Armii Krajowej
 • Danuty Siedzikówny „Inki”
 • Fontanna Jasia Rybaka
 • Fryderyka Chopina
 • Jana Pawła II
 • Martyrologii Polskich Mieszkańców Sopotu (Pomordowanym mieszkańcom Sopotu)
 • Parasolnika
 • Na pamiątkę powrotu Sopotu do Polski
 • Szafa Polańskiego
 • Żołnierzy Armii Radzieckiej poległych w walkach o Sopot
 • Misia Wojtka Odsłonięcie pomnika Misia Wojtka w Sopocie 1 września 2019

Głazy pamiątkowe | edytuj kod

 • Esperantystom
 • Ottonowi Gerickemu, wielbicielowi Sopotu
 • Leśniczemu Waldemarowi Hausmannowi
 • Kamień Hanny Domańskiej
 • Pomnik Zbigniewowi Herbertowi
 • Na pamiątkę nadania stadionowi imienia Edwarda Hodury
 • Marynarzom i lotnikom
 • Kamień Czesława Miłosza
 • Pomnik Marianowi Mokwie
 • Ewie Moskalównie
 • Polonii sopockiej i na pamiątkę Domu Polskiego
 • Gustawowi v. Puttkamerowi
 • Poległych sportowców
 • Michałowi Urbankowi

Edukacja | edytuj kod

Budynek Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego Wydział Zamiejscowy w Sopocie SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego
 • Sopocka Szkoła Zarządzania
 • Zespół Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie
  • I Liceum Ogólnokształcące
  • V Liceum Sportowe SMS
  • Gimnazjum nr 1
  • Lokalna Akademia Informatyczna przy ZSO 1
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego
 • III Liceum Ogólnokształcące im. Agnieszki Osieckiej
 • Sopocka Akademia Tenisowa – Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące
 • Zespół Szkół Handlowych
 • Sopockie Szkoły Autonomiczne (Sopocka Autonomiczna Szkoła Podstawowa, Sopockie Autonomiczne Gimnazjum, Sopockie Autonomiczne Liceum)
 • Gimnazjum nr 2
 • Zespół Szkół nr 3
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi nr 7
  • Gimnazjum Sportowe nr 3
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 9
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 8
 • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Armii Krajowej nr 1

Kultura | edytuj kod

 Osobny artykuł: Kultura w Sopocie.

Galerie i muzea | edytuj kod

Muzeum Sopotu, wcześniej rezydencja władz partyjno-rządowych PRL (1945-1983) Państwowa Galeria Sztuki

Teatry | edytuj kod

Kina | edytuj kod

 • Multikino Sopot (od 2009)
 • DKF Kurort (klub dyskusyjny)

Filharmonia | edytuj kod

Inne instytucje kultury | edytuj kod

 • Towarzystwo Przyjaciół Sopotu (Dworek Sierakowskich)
 • Goyki 3 Art Inkubator
 • Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego (Miniteka, Koc i Książka, Broadway, Sopoteka – galeria kultury multimedialnej, filie nr 2, 6, 8)

Imprezy cykliczne | edytuj kod

Lista cyklicznych imprez kultury odbywających się w Sopocie:

teatr i pokrewne:

 • Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej Dwa Teatry, którego organizatorem jest Polskie Radio i Telewizja Polska (odbywa się od 2001)
 • Festiwal Between-Pomiędzy – międzynarodowy festiwal poświęcony związkom teatru i literatury
 • Sopot Non-Fiction – rezydencja artystyczna i festiwal teatru dokumentalnego (odbywa się od 2012)

film:

literatura:

 • Międzynarodowy Festiwal Literacki Sopot
 • Festiwal Poezji w Sopocie (co dwa lata, współorganizowany przez Topos)

muzyka poważna i pokrewne:

muzyka popularna:

 • H&M Loves Music – cykl letnich koncertów w sopockiej Zatoce Sztuki
 • Festiwal piosenki w Sopocie
  • Festiwal Jedynki, którego organizatorem był TVP1 (od 2007 impreza nie odbywa się)
  • Sopot Hit Festiwal, którego organizatorami byli TVP2 i Radio Eska (odbył się tylko w 2008 i 2009)
  • Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie – Sopot Festival w związku z trwającym remontem Opery Leśnej w latach 2010–2011 nie odbywał się, ponownie od roku 2012
  • TOPtrendy, którego organizatorem jest telewizja Polsat

Sport | edytuj kod

Hala Ergo Arena, znajdująca się na granicy Sopotu i Gdańska

W 2014 miasto było gospodarzem lekkoatletycznych halowych mistrzostw świata[26][27][28][29]

 • Uczniowski Klub Sportowy „Siódemka” – koszykówka i sporty wodne
 • Sopocki Klub Jeździecki mieszczący się na Hipodromie[30]
 • Sopocki Klub Lekkoatletyczny
 • Stowarzyszenie motorowodne Yacht Klub Sopot
 • Mini Golf Club Sopot – Minigolfowy klub sportowy
 • MKS Ogniwo Sopot – Ekstraliga Rugby (wielokrotny mistrz Polski w różnych kategoriach wiekowych)
 • Trefl Sopot – zespół koszykówki mężczyzn (Mistrz Polski 2004, 2005, 2006, 2007, 2008)
 • SPK – Sopocki Potok Kamionka – Stowarzyszenie Sportowe (piłka nożna, siatkówka)
 • PDP Ogniwo Sopot (Karlikowo) – Klub Piłkarski mężczyzn, Akademia Piłkarska
 • Sopocki Klub Żeglarski Hestia Sopot
 • SSK Navigo Sopot Sopocka Szkoła Katamaranów Navigo i Uczniowski Klub Sportowy Navigo
 • SSKiR – Sopockie Stowarzyszenie Kulturystyki i Rekreacji
 • Sopot Curling Club Wa ku’ta
 • Sopocki Klub Hokejowy – Mad Dogs Sopot
 • Sekcja pływacka MOSiR Sopot
 • Klub Uczelniany AZS SSW Sopot – przy Sopockiej Szkole Wyższej
 • Sopockie Rowerowe Stowarzyszenie „FreeStajnia”
 • Sopockie WOPR
 • Sopocki Klub Kendo
 • Sabercats Sopot – klub futbolu amerykańskiego
 • Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski rozgrywane na trasie Sopot-Gdynia, którego organizatorem jest AK Orski.
 • Sopocki Klub Tenisowy

Administracja | edytuj kod

Poczta w Sopocie (z prawej strony zdjęcia)

Samorząd | edytuj kod

Organem uchwałodawczym jest Rada Miasta Sopotu, składająca się z 21 radnych[31].

Obecne Władze miasta | edytuj kod

Urząd miasta | edytuj kod

 • Prezydent miastaJacek Karnowski
 • Zastępca prezydenta miasta – Magdalena Czarzyńska-Jachim
 • Zastępca prezydenta miasta – Marcin Skwierawski
 • Sekretarz miasta – Wojciech Zemła
 • Skarbnik miasta – Mirosław Goślicki

Rada miasta | edytuj kod

 • Przewodniczący Rady Miasta – Piotr Bagiński[32]
 • Wiceprzewodniczący Rady Miasta – Jarosław Kempa
 • Wiceprzewodniczący Rady Miasta – Bartosz Łapiński

Mieszkańcy wybierają organ wykonawczy – Prezydenta Miasta Sopotu.

Miasto jest członkiem związków gmin: Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej.

Podział administracyjny | edytuj kod

Sopot dzieli się na 16 dzielnic, 5 z nich znajduje się nad Zatoką Gdańską.

Dzielnice Sopotu

Współpraca międzynarodowa | edytuj kod

Sopot utrzymuje kontakty partnerskie z następującymi miastami[37]:

Religia | edytuj kod

Kościół garnizonowy św. Jerzego w Sopocie

Kościoły katolickie

 Zobacz też: archidiecezja gdańska.

Kościoły protestanckie

Mormoni

 • Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, ul. Grunwaldzka 23/3

Świadkowie Jehowy

 • zbór Sopot (w tym grupa wietnamskojęzyczna; Sala Królestwa Gdańsk, ul. T. Bora Komorowskiego 1a)[38]

Judaizm

Cmentarze | edytuj kod

Honorowi obywatele Sopotu | edytuj kod

Rada Miasta Sopotu, a w PRL Miejska Rada Narodowa w Sopocie przyznała tytuł Honorowego Obywatela Sopotu następującym osobom[40][41]:

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

 1. Podczas reformy administracyjnej w 1999 Sopot w drodze wyjątku otrzymał uprawnienia miasta na prawach powiatu (przysługujące nominalnie miastom o liczbie ludności powyżej 100 tysięcy).
 2. W 1973 Sopot liczył ponad 50 tysięcy mieszkańców i, zgodnie z wchodzącą wówczas w życie ustawą, „otrzymał” prezydenta. Ustawa nie przewidywała zmiany nazwy włodarza miasta na naczelnika po zmniejszeniu się liczby ludności poniżej tego progu.

Przypisy | edytuj kod

 1. Wyniki badań bieżących – Baza Demografia – Główny Urząd Statystyczny, demografia.stat.gov.pl [dostęp 2020-05-20] .
 2. F. Lorentz Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem (​ISBN 83-60437-22-X​) (​ISBN 978-83-60437-22-3​).
 3. Mapy.geoportal:Sopot (Skala 1:50 000).
 4. N.N. (152,7 m).
 5. Mapy województwa pomorskiego w drugiej połowie XVI w.: rozmieszczenie własności ziemskiej, sieć parafialna / Marian Biskup, Andrzej Tomczak. Toruń 1955, s. 92.
 6. a b Franciszek Mamuszka „Bedeker sopocki” Wydawnictwo Morskie Gdańsk 1981, ​ISBN 83-215-7200-6​, s. 61.
 7. Franciszek Mamuszka „Bedeker sopocki” Wydawnictwo Morskie Gdańsk 1981, ​ISBN 83-215-7200-6​, s. 47.
 8. Franciszek Mamuszka „Bedeker sopocki” Wydawnictwo Morskie Gdańsk 1981, ​ISBN 83-215-7200-6​, s. 63.
 9. Stanisław Rospond, Słownik etymologiczny miast i gmin PRL, Wrocław 1984, s. 360.
 10. Stanisław Pazyra (red.), Miasta polskie w tysiącleciu, t.I, Warszawa 1965, s. 396.
 11. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom XI, Warszawa 1890, s. 78.
 12. J. Lange, Pierwotne znaczenie nazwy Sopotu, „Gazeta Gdańska”, 1922.02.12 nr 35, s. 13–14, wymaga DjVu.
 13. Bolesław Śląski, Dwa przyczynki kaszubskie, „Ziemia. Tygodnik Krajoznawczy Ilustrowany” 1913, R.4, nr 50, s. 14, wymaga DjVu.
 14. Kazimierz Rymut, Nazwy miast Polski, Wrocław 1980, s. 225.
 15. Sopot w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-01-04]  (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 16. Dz.U. z 1986 r. nr 47, poz. 229.
 17. Dz.U. z 1993 r. nr 31, poz. 142.
 18. Dz.U. z 1994 r. nr 83, poz. 383.
 19. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych oraz stopa bezrobocia według województw, podregionów i powiatów. Stan w końcu marca 2014 r.. GUS. [dostęp 2014-02-16].
 20. a b c Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie. 2020-09-30. [dostęp 2015-09-22].
 21. (§ 7. Statut Uzdrowiska Sopot) Uchwała Nr XXXVI/429/2010 Rady Miasta Sopotu z dnia 5 marca 2010 r. (Dz. Urz. Pomorskiego z 2010 r. Nr 77, poz. 1349).
 22. (Załącznik tekstowy Nr 1 do Statutu Uzdrowiska Sopot) Uchwała Nr XXXVI/429/2010 Rady Miasta Sopotu z dnia 5 marca 2010 r. (Dz. Urz. Pomorskiego z 2010 r. Nr 77, poz. 1349).
 23. (§ 6. Statut Uzdrowiska Sopot) Uchwała Nr XXXVI/429/2010 Rady Miasta Sopotu z dnia 5 marca 2010 r. (Dz. Urz. Pomorskiego z 2010 r. Nr 77, poz. 1349).
 24. Najdłuższe ulice w Trójmieście. Rekordzistka ma 11,6 km. 2018-12-25. [dostęp 2018-12-26].
 25. Grodzisko w Sopocie, archeologia.pl [dostęp 2019-07-28] .
 26. Host cities for 2014 IAAF World Athletics Series are decided (ang.). iaaf.org. [dostęp 11 listopada 2011].
 27. Sopot będzie organizatorem halowych mistrzostw świata w lekkoatletyce! (pol.). sport.pl. [dostęp 11 listopada 2011].
 28. Rafał Bała: Halowe MŚ 2014 w Sopocie! (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 11 listopada 2011].
 29. HMŚ w lekkiej atletyce w Sopocie! (pol.). przegladsportowy.pl. [dostęp 2020-02-02].
 30. Hipodrom w Sopocie.
 31. Zarządzenie nr 56/10 Wojewody Pomorskiego z dnia 4 marca 2010 r. (Dz. Urz. Woj. Pomorskiego z 2010 r. Nr 35, poz. 594).
 32. Przewodniczący Rady Miasta Sopotu składa rezygnację! Przyczyną problemy zdrowotne [WIDEO], esopot.pl, 19 marca 2021 [dostęp 2021-03-19]  (pol.).
 33. Państwowa Komisja Wyborcza: Wybory samorządowe. wybory2002.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-13].
 34. Geografia wyborcza – Wybory samorządowe – Państwowa Komisja Wyborcza. wybory2006.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-13].
 35. Wybory Samorządowe 2010 – Geografia wyborcza – Województwo pomorskie – m. Sopot. wybory2010.pkw.gov.pl. [dostęp 2015-10-13].
 36. Skład Rady Miasta Sopotu w kadencji 2014-2018. Oficjalne wyniki wyborów samorządowych w Sopocie.
 37. Miasta partnerskie. [dostęp 2020-02-02].
 38. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2019-04-14] .
 39. Sopot. Cmentarz komunalny i parafialny. krajoznawcy.info.pl, 13 grudnia 2014. [dostęp 2018-07-16].
 40. Biografie Honorowych Obywateli Sopotu. [dostęp 2011-08-03].
 41. Honorowi Obywatele Sopotu. [dostęp 2011-08-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013−10−04)].

Bibliografia | edytuj kod

 • Rajmund Głembin, Józef Golec: Poczet ojców miasta Sopot. Cieszyn 2016

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (miasto na prawach powiatu):
Na podstawie artykułu: "Sopot" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy