Sparta Rotterdam


Sparta Rotterdam w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sparta Rotterdam - holenderski klub piłkarski, mający swą siedzibę w Rotterdamie, w dzielnicy Delfshaven[1]. Obecnie klub występuje w rozgrywkach Eredivisie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Sparta Rotterdam została założona 1 kwietnia 1888 roku. Jest najstarszym klubem piłkarskim w Holandii. W przeciwieństwie do założonych w późniejszych latach innych klubów z Rotterdamu, wywodzących się ze środowisk robotniczych Excelsioru i Feyenoordu, Sparta powstała jako klub klasy wyższej[1]. Klub w swej historii sześć razy zdobywał mistrzostwo Holandii i trzy razy Puchar Holandii. Wielokrotnie był także uczestnikiem europejskich pucharów, w których największym sukcesem było dotarcie w sezonie 1959/1960 do ćwierćfinału Pucharu Europy Mistrzów Klubowych.

Od momentu wprowadzenia profesjonalnych rozgrywek piłkarskich w Holandii w 1956 roku Sparta regularnie występowała w najwyższej klasie rozgrywkowej, Eredivisie. Taki stan rzeczy utrzymywał się aż do sezonu 2001/2002, w którym klub odnotował pierwszy w swojej historii spadek do Eerste divisie (2. ligi). W sezonie 2004/2005 Sparta awansowała do Eredivisie, po czym w sezonie 2009/2010 znów spadła do Eerste divisie, w której grała do sezonu 2015/2016. W tym sezonie Sparta wygrała 2. ligę, co pozwoliło jej powrócić do Eredivisie.

Sukcesy | edytuj kod

Skład | edytuj kod

Stan na 22 maja 2017

Europejskie puchary | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b DamianM i Norbi: Derby Rotterdamu (pol.). W: Feyenoord [on-line]. feyenoord24.net. [dostęp 2017-05-24].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sparta Rotterdam" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy