Stacja Narciarska Zieleniec


Na mapach: 50°20′20,9″N 16°22′59,0″E/50,339139 16,383056

Stacja Narciarska Zieleniec w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stacja narciarska Zieleniec Ski Arena – położona w Zieleńcu (dzielnica Dusznik-Zdroju) na wschodnich zboczach Gór Orlickich (Sudety Środkowe), między Orlicą (1 084 m n.p.m.), Šerlichem (1 025 m n.p.m.), Zielonym Garbem (1 026 m n.p.m.) i Masarykovą Chatą (1 013 m n.p.m.) jest największym kurortem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej i jednym z największych w Polsce[1]. Kompleks wyciągów i tras narciarskich ma wyjątkowy mikroklimat zbliżony do alpejskiego[2]. Śnieg leży tam prawie przez 150 dni w roku, a północna wystawa stoków i niskie temperatury zapewniają dobre warunki narciarskie[1].

Spis treści

Wyciągi i trasy | edytuj kod

Zieleniec Ski Arena oferuje narciarzom i snowboardzistom 29 wyciągów i koleje, na które składa się także 5 nowoczesnych kanap (w tym jedna kanapo-gondola) oraz 22 kilometry dobrze przygotowanych tras[potrzebny przypis]. Większość z nich jest oświetlonych, dzięki czemu narciarze mogą szusować do późnych godzin wieczornych (przeważnie do 21:00). Trasy zjazdowe w kurorcie są zróżnicowane pod względem techniki jazdy: od bardzo łatwych dla początkujących adeptów narciarstwa, po bardzo wymagające. Stacja posiada także 4 wyciągi dydaktyczne idealnie nadające się do nauki jazdy na nartach. Parametry poszczególnych wyciągów i tras są następujące[3]:

 • Na wszystkie 24 wyciągi i koleje obowiązuje jeden karnet, który można kupić w samej stacji narciarskiej, jak i za pośrednictwem strony internetowej.
 • W trakcie trwania narciarskiego sezonu ośrodek czynny jest od godziny 9:00 do 22:00
 • Żadna z tras ośrodka nie jest homologowana przez FIS.
 • Niektóre koleje czynne są również w sezonie letnim
Schronisko PTTK „Orlica” i wyciąg Winterpolitik W5

Trasy biegowe | edytuj kod

Łącznie w okresie zimowym w Górach Orlickich przygotowanych jest ok. 212 km tras o różnym poziomie trudności. Główną trasę stanowi w przeważającej części szlak Jiráskovy biegnący grzbietami Gór Orlickich wokół najwyższego szczytu – Wielkiej Desztnej. Narciarze mogą skorzystać z kilku oznakowanych pętli, oferujących atrakcje przyrodnicze (np. Zielony Garb i Bukačka) oraz kulturowe (grupa warowna Hanička, Kaplica Kunsztacka, Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Neratovie)[potrzebny przypis].

Czeskie trasy tworzą pętle oraz łączą się z trasami po polskiej stronie granicy. Są przygotowywane dwa razy w tygodniu. Tam, gdzie jest to możliwe, jedna trasa przygotowana jest do techniki klasycznej, a druga, równoległa do techniki łyżwowej (np. pętla w Orlickim Záhorí).

Trasy są oznakowane pomarańczowymi znakami kierunkowymi, w miejscach wejścia na trasy umieszczone zostały duże mapy[4].

Pozostała infrastruktura | edytuj kod

Na terenie ośrodka do dyspozycji narciarzy i snowboardzistów są:

 • bogata baza noclegowa – hotele, pensjonaty i inne miejsca noclegowe, które w większości położone są przy samych stokach
 • wypożyczalnie sprzętu narciarskiego (VIP-Ski, Ośrodek Wierch, Jagienka, Malwina, Mieszko, Bacówka, Akademicka Szkoła Narciarska (ASN), Agal Sport, Adam-Ski)
 • szkółki narciarskie (Diament, Mieszko, T&T (przy wyciągu Mieszko 2), Winterpol, Adam-Ski, Szkółka Le Ski, Akademicka Szkoła Narciarska (ASN) i przedszkole dla dzieci, przy Vital & SPA Resort Szarotka (bezpośrednio pod wyciągiem nr 5 znajduje się do dyspozycji dzieci Kubusiowa Karuzela)
 • 1 snowpark
 • placówka GOPR
 • liczne punkty gastronomiczne (bary)
 • parkingi (2 parkingi główne o pojemności 500 samochodów osobowych i 50 autobusów oraz 6 zatoczek parkingowych. Pod 3 restauracjami parkingi bezpłatne).

Oprócz bogatej infrastruktury narciarskiej, Zieleniec posiada przede wszystkim niezwykle zróżnicowane zaplecze noclegowo-gastronomiczne: liczne hotele, pensjonaty oraz wille, restauracje i bary. Kurort otwiera się także na rodziny z dziećmi, dla których znajdzie się tam także wiele atrakcji. Zimą to przede wszystkim bogata oferta szkółek narciarskich oraz dostosowane do potrzeb najmłodszych wewnętrzne place zabaw. Lato również jest w Zieleńcu atrakcyjną porą roku, a wśród atrakcji warto wspomnieć o łowisku pstrąga, ranchu Grylówka czy Torfowisku pod Zieleńcem oraz wielu licznych trasach rowerowych czy pięknych szlakach turystycznych wiodących grzbietami Gór Orlickich i Gór Bystrzyckich[potrzebny przypis].

Operatorzy | edytuj kod

Poszczególne wyciągi należą do kilku operatorów, takich jak:

 • Winterpol Sp. z o.o. (wyciągi 1, 3, 4, 6, 7 i 23) mający siedzibę w Dusznikach-Zdroju. Prezesem zarządu spółki jest Józef Kamiński, wiceprezesem Marek Sobiesiak, a prokurentem – Magdalena Sobiesiak-Michalska – dzieci Ryszarda Sobiesiaka. Operator ten jest też właścicielem Stacji Narciarskiej „Biały Jar” w Karpaczu,
 • Baza Turystyczno-Wypoczynkowa „Gryglówka” Kazimierz Grygiel (wyciągi 11–13), z siedzibą w Zieleńcu 67,
 • Usługi Turystyczne „Mieszko” s.c. (wyciągi 25–30), z siedzibą w Zieleńcu 134,
 • Ośrodek Wypoczynkowy „Nartorama” (14, 15 i 18–20), z siedzibą w Zieleńcu 136,
 • wyciągi 2, 5, 8–10, 16, 17, 21, 22 i 24 należą do innych operatorów.

Historia | edytuj kod

Rok 1880 zapoczątkował karierę Zieleńca jako ośrodka narciarskiego. Dzięki rozpropagowaniu przez Heinricha Rübartscha narciarstwa szybko doceniono warunki klimatyczne osady. Na początku XX wieku istniały już zagospodarowane trasy i tereny narciarskie, tor saneczkowy i skocznia narciarska. Dalsza dynamiczna rozbudowa Zieleńca w latach 1930–1938 była związana z utworzeniem tu ośrodka sportów zimowych w zakresie przygotowań olimpijskich.

Na początku lat 70. powstały tu wyciągi zaczepowe, zamienione wkrótce na talerzykowe i orczykowe. Zbudowano parkingi, powstały nowe obiekty gastronomiczne i usługowe. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, przejmując ośrodek szkoleniowy, miała plany rozbudowy centrum przygotowań olimpijskich. Plany te obejmowały inwestycje w infrastrukturę sportów zimowych w Zieleńcu, na Koziej Hali, Jamrozowej Polanie i Podgórzu (dzielnicy Dusznik-Zdroju). Miał być to największy zespół wyciągów i tras zjazdowych w Sudetach. Jedynie część planów została zrealizowana[5].

Wyciagi narciarskie, snowpark i snotubing należące do spółki Usługi Turystyczne „Mieszko” s.c. powstawały tu od 1993 roku.

Akademicka Szkoła Narciarska (ASN) powstała w sezonie zimowym 1996/97.

Spółka Winterpol została zarejestrowana w KRS w październiku 2003 roku.

Kolejne koleje krzesełkowe uruchamiane były w latach: 4-osobowy (nr 3, tzw. Piątka) w roku 2005, następny w 2006 roku (nr 11, tzw. Gryglówka) i wreszcie kolej 6-osobowa (nr 7, tzw. Trójka, z podgrzewanymi kanapami i osłoną, pierwszy taki w Polsce) – w 2008 roku[6].

Ośrodek Wypoczynkowy „Nartorama” otrzymał dofinansowanie przy realizacji projektu inwestycyjnego „Rozwój nowych usług turystycznych ośrodka Nartorama”, ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa dolnośląskiego na lata 2007–2013, Priorytet nr 1, Schemat 1.1 D1 a (Dotacje inwestycyjne dla MŚP zwiększające atrakcyjność turystyczną regionu). Całkowita wartość projektu wynosi 7 542 200 zł, a dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 3 008 398,20 zł oraz 530 893,80 zł z budżetu państwa[7].

Dojazd | edytuj kod

Jadąc do Zieleńca z dalszych miejsc Polski samochodem, najlepiej kierować się na Kłodzko. Z Wrocławia prawie do samego Zieleńca prowadzi międzynarodowa droga nr E67 (Wrocław - Kudowa Zdrój) oraz krajowa droga nr 8. Po drodze mija się Łagiewniki, Ząbkowice Śląskie, Kłodzko, Polanicę Zdrój, Duszniki Zdrój. Tuż za Dusznikami (ok. 3-4 km) należy skręcić w lewo do Zieleńca (dobrze oznaczony skręt), skąd już po 8 kilometrach dojeżdża się do serca sportów zimowych w Kotlinie Kłodzkiej.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b [zieleniec.pl/o-zielencu Zieleniec Ski Arena. Ośrodek Narciarski]. www.zieleniec.pl. [dostęp 2016-02-07].
 2. O Zieleńcu. zieleniec.pl. [dostęp 2016-02-07].
 3. Zieleniec Trasy Zjazdowe. [dostęp 2012-03-25].
 4. Trasy biegowe Gór Orlickich i okolic. [dostęp 2012-03-26].
 5. Fascynująca historia Zieleńca – warto ją poznać. [dostęp 2012-03-26].
 6. Doppelmayr – Realizacje w Polsce. [dostęp 2012-03-26].
 7. Nartorama – projekt unijny. [dostęp 2012-03-26].
Na podstawie artykułu: "Stacja Narciarska Zieleniec" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy