Stacja meteorologiczna


Stacja meteorologiczna w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Stacja hydrologiczna IMGW w Radzyniu nad jez. Sławskim Stacja hydrologiczno-meteorologiczna IMGW w Kołobrzegu stacja meteo w Białowieży

Stacja meteorologiczna (ogródek meteorologiczny) – miejsce wykonywania pomiarów i obserwacji meteorologicznych.

Spis treści

Opis stacji | edytuj kod

Stacja meteorologiczna jest wyposażona w poletko pomiarowe (ogródek meteorologiczny) – trawiasty obszar o wymiarach 15 ×15 m[1], na terenie którego są zainstalowane przyrządy meteorologiczne. Podstawowy zestaw przyrządów to klatka meteorologiczna z kompletem termometrów, wiatromierz, deszczomierze, termometry gruntowe, heliograf, ewentualnie przyrządy do pomiarów promieniowania słonecznego.

Pomiary | edytuj kod

Na terenie stacji meteorologicznej wykonuje się pomiary: temperatury powietrza na wysokości 2 m nad poziomem gruntu, temperatury powietrza na wys. 5 cm n.p.g., wilgotności powietrza na wysokości 2 m n.p.g., ciśnienia powietrza, wysokości opadu atmosferycznego, czasu usłonecznienia, widzialności, etc.

Na nieporośniętym trawą, przekopanym poletku meteorologicznym zorientowanym w osi wschód–zachód mierzy się temperaturę gruntu na głębokości 5, 10, 20 i 50 cm. Oprócz tego oblicza się parowanie. Każdy z przyrządów występuje w kilku wersjach, jednak na stacji stosuje się zawsze jeden rodzaj w danym czasie. Przyrządy meteorologiczne muszą być normowane co kilka lat, czyli porównywane z wzorcowymi, nieeksploatowanymi aby zapobiec przekłamaniom spowodowanym zużyciem.

Obserwacje | edytuj kod

Oprócz pomiarów, na stacji meteorologicznej dokonuje się obserwacji zachmurzenia, widzialności poziomej, oceny stanu gruntu i pokrywy śnieżnej[2][3].

Terminy obserwacji | edytuj kod

Terminy obserwacji różnią się w zależności czy wykonywane są dla potrzeb synoptycznych czy klimatycznych[4].

 • obserwacje synoptyczne są wykonywane na całej kuli ziemskiej w godzinach: 00, 03, 06, 09, 12, 15, 18 i 21 GMT czyli dla Polski będą to godziny: 01, 04, 07, 10, 13, 16, 19 i 22. Główne terminy międzynarodowe: 00, 06, 12 i 18 GMT[4].
 • obserwacje dla potrzeb klimatologii dokonuje się w godzinach: 7:00, 13:00 i 19:00 pomiar powinien być wykonany w terminach związanych z "lokalnym południem", wschodem i zachodem Słońca. Synchroniczność obserwacji nie jest ważna, lecz ich ciągłość[4].

Sposób obliczania średniej | edytuj kod

Z pomiarów dokonanych w godzinach: 1, 7, 13 i 19 liczy się średnią arytmetyczną dla większości elementów (temperatury, ciśnienia, wilgotności, zachmurzenia i prędkości wiatru)[4]. Na przykładzie temperatury przykłady obliczania różnych średnich:

 • średnia dobowa rzeczywista z 24 obserwacji z termografu

t ¯ d o b = t 1 + t 2 + . . . . + t 23 + t 24 24 {\displaystyle {\overline {t}}_{dob}={\frac {t_{1}+t_{2}+....+t_{23}+t_{24}}{24}}}

 • średnia dobowa z obserwacji terminowych

t ¯ d o b = t 1 + t 7 + t 13 + t 19 4 {\displaystyle {\overline {t}}_{dob}={\frac {t_{1}+t_{7}+t_{13}+t_{19}}{4}}}

 • średnia dobowa przy liczeniu tylko z temperatur skrajnych

t ¯ d o b = t m i n + t m a x 2 {\displaystyle {\overline {t}}_{dob}={\frac {t_{min}+t_{max}}{2}}}

 • średnia miesięczna

t ¯ I = t ¯ 1 + t ¯ 2 + . . . . + t ¯ 30 + t ¯ 31 31 {\displaystyle {\overline {t}}_{I}={\frac {{\overline {t}}_{1}+{\overline {t}}_{2}+....+{\overline {t}}_{30}+{\overline {t}}_{31}}{31}}}

 • średnia roczna

t ¯ r o c z n a = t ¯ I + t ¯ I I + . . . . + t ¯ X I + t ¯ X I I 12 {\displaystyle {\overline {t}}_{roczna}={\frac {{\overline {t}}_{I}+{\overline {t}}_{II}+....+{\overline {t}}_{XI}+{\overline {t}}_{XII}}{12}}}

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Ogródek meteorologiczny z przyrządami
 2. Dziennik Klimatyczny, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej .
 3. IMGW-PIB, Słownik tematyczny terminów, wyrażeń i zwrotów stosowanych w prognozach meteorologicznych .
 4. a b c d ZofiaZ. Kaczorowska ZofiaZ., Pogoda i klimat, wyd. Wyd. 2 popr, Warszawa: Wydaw. Szkolne i Pedagogiczne, 1986, ISBN 83-02-02688-3, OCLC 749640666 [dostęp 2019-10-21] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (monitoring station):
Na podstawie artykułu: "Stacja meteorologiczna" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy