Stade Lavallois


Stade Lavallois w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stade Lavallois Mayenne Football Clubfrancuski klub piłkarski grający obecnie w Championnat National, mający siedzibę w mieście Laval, leżącym w Kraju Loary.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Klub został założony 17 lipca 1902 roku przez Josepha Germaina. Pierwszym prezesem klubu został Émile Sinoi, a swoje mecze zespół rozgrywał w czerwonych koszulkach i czarnych spodenkach. Swoje mecze zespół rozgrywał w dzielnicy miasta Laval, Senelle. Swoje pierwsze spotkanie Stade Lavallois rozegrał przeciwko Stade Rennais. W 1903 roku klub przystąpił do rozgrywek o mistrzostwo Bretanii i zmieniono wówczas barwy klubowe z czerwono-czarnych na zielono-białe. W 1918 roku stroje klubowe ponownie zostały zmienione, tym razem na pomarańczowe. W 1930 roku Stade Laballois przeniósł się na nowy obiekt - stadion Jeana Yvineca. W 1931 roku zespół awansował do Division d'Honneur, którą wygrał w 1964 roku i awansował do Championnat de France Amateurs, francuskiej najwyższej amatorskiej ligi. W 1965 roku zespół wygrał te rozgrywki.

W 1976 roku drużyna awansowała do Ligue 1 i uzyskała status profesjonalnego klubu. W 1983 roku zespół zajął 5. miejsce w lidze i zakwalifikował się do Pucharu UEFA. W pierwszej rundzie Stade Lavallois wyeliminował Dynamo Kijów (0:0, 1:0), ale w drugiej przegrał w dwumeczu z Austrią Wiedeń (0:2, 3:3). W 1989 roku drużyna spadła do Ligue 2 po 13 latach gry w pierwszej lidze. W 2006 roku została zdegradowana do Championnat National (III liga), a w 2009 roku powróciła do drugiej ligi.

Sukcesy | edytuj kod

Zawodnicy | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Piłkarze Stade Lavallois.

Skład na sezon 2012/2013 | edytuj kod

Stan na: 8 lutego 2013 r.

Europejskie puchary | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (klub piłki nożnej):
Na podstawie artykułu: "Stade Lavallois" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy