Standard & Poor’s


Standard & Poor’s w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania S&P’s rating krajów europejskich:

     AAA

     AA

     A

     BBB

     BB

     B

     CC

     bez ratingu

Kraje świata według Standard & Poor’s Foreign Rating:

Standard & Poor’s (S&P) – agencja ratingowa, spółka zależna McGraw-Hill.

Spis treści

Działalność | edytuj kod

Agencja publikuje analizy i raporty dotyczące spółek akcyjnych, emitowanych przez nie obligacji, a także przeprowadza ratingi różnych podmiotów gospodarczych (spółki akcyjne, miasta, państwa).

Standard & Poor’s przyznaje oceny ratingowe w skali od „AAA” do „D”, które służą do przekazywania opinii na temat poziomu ryzyka kredytowego[1].

Pod koniec stycznia 2014 agencja ratingowa Standard & Poor’s otworzyła swój oddział w Polsce. Biuro w Warszawie przy ulicy Emilii Plater 53 jest centralą S&P na Europę Środkowo-Wschodnią, koordynującą działania i strategię firmy w regionie.

Standard & Poors posiada obecnie 12 biur w regionie EMEA (czyli region Europy, Afryki i Bliskiego Wschodu). Dyrektorem Regionalnym na obszar Europy Środkowej i Wschodniej oraz Dyrektorem Zarządzającym polskiego przedstawicielstwa został Marcin Petrykowski.

Rating Polski | edytuj kod

S&P po raz pierwszy podniosło rating Polski do poziomu inwestycyjnego w kwietniu 1996. W połowie stycznia 2016 agencja obniżyła rating kredytowy dla Polski z poziomu A- do poziomu BBB+[2]. W październiku 2018 roku agencja przywróciła rating kredytowy dla Polski do poziomu A-.[3]

Przypisy | edytuj kod

  1. Przewodnik. Podstawowe informacje o ocenach ratingowych. Standard & Poor’s Ratings Services. s. 2. [dostęp 2018-06-04].
  2. MarcinM. Dziadkowiak MarcinM., S&P obniżył rating dla Polski, złoty bardzo mocno w dół, Bankier.pl [dostęp 2016-05-15] .
  3. DamianD. Szymański DamianD. i inni, 11 powodów, dzięki którym agencja S&P oswoiła się z władzą w Polsce i podniosła nam rating, Business Insider, 14 października 2018 [dostęp 2019-10-01]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (agencja ratingowa):
Na podstawie artykułu: "Standard & Poor’s" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy