Statek powietrzny


Statek powietrzny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Samolot F-16 – przykład aerodyny Sterowiec USS „Macon” – przykład aerostatu

Statek powietrznystatek latający zdolny do unoszenia się (lotu) w atmosferze na skutek statycznego lub aerodynamicznego oddziaływania powietrza.

Spis treści

Definicja funkcjonalna | edytuj kod

Według definicji funkcjonalnej, statek powietrzny to urządzenie zdolne do unoszenia się (lotu) w atmosferze na skutek statycznego lub aerodynamicznego oddziaływania powietrza[1]. Dwa podstawowe typy statków powietrznych to aerodyny (jednostki cięższe od powietrza, w których ciężar jest równoważony siłą nośną wytworzoną przez działanie silników) i aerostaty (jednostki o średniej gęstości równej gęstości powietrza, co umożliwia im swobodne unoszenie się w powietrzu skutkiem działania siły wyporu), dalszy podział statków powietrznych może być przedstawiony następująco[2]:

Polska definicja prawna | edytuj kod

Polskie prawo lotnicze wyróżnia jedenaście klas statków powietrznych: samolot, szybowiec, motoszybowiec, śmigłowiec, wiatrakowiec, balon, sterowiec, hybryda, spadochron ratowniczy, statek bezzałogowy ciężki, urządzenie latające. Za statki powietrzne nie uznaje się urządzeń unoszących się w atmosferze na skutek oddziaływania powietrza odbitego od podłoża[3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Europejska Komisja Gospodarcza, Eurostat, Międzynarodowe Forum Transportu: Ilustrowany słownik statystyk transportu. s. 145.
  2. Troskolański 1962 ↓, s. 151.
  3. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 7 sierpnia 2013 r. w sprawie klasyfikacji statków powietrznych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1568).

Bibliografia | edytuj kod

  • Adam Tadeusz Troskolański: Vocabulary of mechanics in five languages: English/German/French/ Polish/Russian, Volume 2. Macmillan, 1962.
Kontrola autorytatywna (środek transportu):
Na podstawie artykułu: "Statek powietrzny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy