Stephanie Venier


Stephanie Venier w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stephanie Venier (ur. 19 grudnia 1993 w Innsbrucku) – austriacka narciarka alpejska, wicemistrzyni świata i trzykrotna medalistka mistrzostw świata juniorów.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Stephanie Venier pojawiła się 9 grudnia 2008 roku w Jerzens, gdzie w zawodach FIS Race zajęła 35. miejsce w slalomie. W 2012 roku wystartowała na mistrzostwach świata juniorów w Roccaraso, gdzie jej najlepszym wynikiem było dziewiętnaste miejsce w supergigancie. Jeszcze dwukrotnie startowała na imprezach tego cyklu, największe sukcesy osiągając podczas mistrzostw świata juniorów w Québecu w 2013 roku, gdzie zdobyła dwa medale. Najpierw zwyciężyła w supergigancie, wyprzedzając bezpośrednio Corinne Suter ze Szwajcarii oraz swą rodaczkę, Rosinę Schneeberger. Następnie zajęła drugie miejsce w zjeździe, rozdzielając na podium dwie Francuzki: Jennifer Piot oraz Romane Miradoli. Zdobyła także srebrny medal w supergigancie podczas rozgrywanych rok później mistrzostw świata juniorów w Jasnej, plasując się między Suter a Schneeberger.

W zawodach Pucharu Świata zadebiutowała 12 stycznia 2013 roku w St. Anton, zajmując 39. miejsce w zjeździe. Pierwsze pucharowe punkty wywalczyła 30 listopada 2013 roku w Beaver Creek, gdzie zajęła 27. miejsce w supergigancie. Na podium zawodów tego cyklu po raz pierwszy stanęła 22 stycznia 2017 roku w Garmisch-Partenkirchen, kończąc supergiganta na drugiej pozycji. W zawodach tych rozdzieliła Szwajcarkę Larę Gut i Tinę Weirather z Liechtensteinu. W 2017 roku wystartowała na mistrzostwach świata w Sankt Moritz, zdobywając srebrny medal w zjeździe.

W styczniu 2019 roku odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata (zjazd w Garmisch-Partenkirchen).

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium w zawodach | edytuj kod

  1. Garmisch-Partenkirchen22 stycznia 2017 (supergigant) - 2. miejsce
  2. Crans-Montana25 lutego 2017 (zjazd) - 3. miejsce
  3. Cortina d’Ampezzo18 stycznia 2019 (zjazd) - 3. miejsce
  4. Garmisch-Partenkirchen27 stycznia 2019 (zjazd) - 1. miejsce
  5. Lake Louise6 grudnia 2019 (zjazd) - 3. miejsce
  6. Crans-Montana21 lutego 2020 (zjazd) - 3. miejsce

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Stephanie Venier" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy