Sterygma (grzyby)


Sterygma (grzyby) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Strzępki i wyrastające z nich dwie 4-sterygmowe podstawki z zarodnikami

Sterygma (łac. sterigma) – u podstawczaków część podstawki, na której wyrasta zarodnik (bazydiospora)[1]. U grzybów z grupy tzw. złożonopodstawkowych z jednej komórki podstawki wyrasta jedna tylko sterygma. Następuje to najczęściej na górnej części podstawki, ale np. u uszakowców (Auriculariales) sterygmy wyrastają z boku podstawki. U złożonopodstawkowych sterygmy są zwykle wydłużone, by wynieść zarodniki na powierzchnię owocnika. U grzybów z grupy pojedynczopodstawkowych podstawki najczęściej są 4-sterygmowe, rzadziej 2-sterygmowe i sterygmy te są znacznie krótsze, niż u złożonopodstawkowych. Morfologia sterygm ma znaczenie przy mikroskopowym oznaczaniu niektórych gatunków grzybów[2].

Po dojrzeniu zarodników u większości grzybów podstawkowych odrywają się one od sterygm, które zostają na podstawkach. U niektórych grzybów jednak, np. u niektórych wnętrzniaków sterygmy odrywają się od podstawek razem z zarodnikami[3].

Opis do rys:

1 – bazydiospora 2 – sterygma 3 – podstawka 4 – strzępka

Przypisy | edytuj kod

  1. Edmund Malinowski: Anatomia roślin. Warszawa: PWN, 1966.
  2. Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda: Grzyby i ich oznaczanie. Warszawa: PWRiL, 1985. ISBN 83-09-00714-0.
  3. Wanda Rudnicka-Jezierska: Grzyby (Mycota). Tom XXIII. Podstawczaki (Basidiomycetes): purchawkowe (Lycoperdales), tęgoskórowe (Sclerodematales), pałeczkowe (Tulostomatales), gniazdnicowe (Nidulariales), sromotnikowe (Phallales), osiakowe (Podaxales). Kraków: Instytut Botaniki PAN, 1991. ISBN 83-85444-01-7.
Na podstawie artykułu: "Sterygma (grzyby)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy