Sto lat


Sto lat w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sto lat – tradycyjna polska piosenka śpiewana z okazji składania życzeń. Autor słów, jak i melodii, a także pochodzenie nie są ustalone.

Spis treści

Użycie | edytuj kod

Piosenka, której odpowiedniki w języku angielskim stanowią „Happy Birthday to You” i „For He's a Jolly Good Fellow”, jest śpiewana zarówno przy bardzo nieformalnych okazjach, zwykle urodzinach czy imieninach, ale często bywa intonowana w bardziej formalnych okolicznościach, po prostu jako forma serdecznych życzeń, niekoniecznie związana z długowiecznością. „Sto lat” było śpiewane zarówno podczas inauguracji prezydenta Lecha Kaczyńskiego[1] jak i podczas wizyty papieża Jana Pawła II[2]. Przy publicznych uroczystościach „Sto lat” bywa wykonywane przez orkiestrę (wojskową, policyjną czy strażacką) lub zespół muzyczny[3][4].

Mimo że obecnie piosenka ta ma całkowicie świecki charakter, jej przesłanie jest podobne do ukraińskiejMnogaja lita”, która jest wersją bizantyńskiego hymnu liturgicznego[5].

Utwór ten posiada wiele interpretacji. Jedną z nich jest: Sto lat, Sto lat, Sto lat, Sto lat niechaj żyją nam, prezentuje się ona pod melodią pieśni Za górami, za lasami.

Często, szczególnie poza dziecięcymi przyjęciami, ze względu na odniesienie do spożywania napojów alkoholowych, po Sto lat, jest śpiewany utwór Niech im gwiazdka pomyślności.

Piosenka, z racji prostej melodii, bywa wykonywana ponadto przez początkujących muzyków jako pierwszy samodzielny utwór, podobnie jak Wlazł kotek na płotek.

Słowa | edytuj kod

Sto lat, sto lat,
Niech żyje, żyje nam.
Sto lat, sto lat,
Niech żyje, żyje nam,
Jeszcze raz, jeszcze raz, niech żyje, żyje nam,
Niech żyje nam!

Użycie jako zwrot | edytuj kod

Poza piosenką, jest także w użyciu sam zwrot „Sto lat!”, używany przy życzeniach długowieczności, jak i ogólnych życzeniach wszystkiego najlepszego, szczęścia itp.[potrzebny przypis] Używany także jako toast.

Innym zastosowaniem tego zwrotu jest zwyczajowa odzywka[styl do poprawy] na czyjeś kichnięcie – podobnie jak „Na zdrowie!”.

Konotacje w kulturze | edytuj kod

Piosenka śpiewana jest w szeregu polskich filmów, m.in. w Rejsie z 1970 w reżyserii Marka Piwowskiego.

Przypisy | edytuj kod

  1. Agnieszka Kublik, mk Lech Kaczyński prezydentem 2005-10-23 GW – Kraj.
  2. Magdalena Kursa Papież po raz pierwszy w oknie kurii: – Do jutra 2002-08-17 GW.
  3. Eliza Głowicka Ogólnopolski Zjazd Krystyn we Wrocławiu 2004-03-12 GW – Wrocław.
  4. Marcin Czyżewski Wisła dziękowała Adamowi Małyszowi 2007-04-01 GW.
  5. Many Years – Mnohaja Lita.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Sto lat" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy