Stobajno


Na mapach: 53°55′27″N 20°23′55″E/53,924167 20,398611

Stobajno w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stobajno[1] (Stobojno,Stobagien, Komin) – jezioro w Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie olsztyńskim, gminie Dobre Miasto.

Jezioro jest usytuowane między Dobrym Miastem a Cerkiewnikiem. Na zachodzie łączy się z jeziorem Limajno, a na wschodzie z Łyną. Wiosną rzeka często wylewa i poziom wody w jeziorze podnosi się nawet o 80 cm. Akwen podzielony jest na dwa zbiorniki połączone ciekiem, stąd też czasami spotyka się nazwy miejscowe: "Duży Komin" (Stobojno "właściwe"; niem. Stobägen) i "Mały Komin" (niem. Comen).

Dno jeziora piaszczysto-muliste, w płytkich partiach zarośnięte roślinnością zanurzoną (rogatek, rdestnice, moczarka kanadyjska). Miejscami występują nymfeidy, głównie grążel żółty. Brzegi są wysokie, pagórkowate i płaskie. Najbliższe otoczenie to podmokłe łąki i pola uprawne oraz tory kolejowe (nasyp kolejowy biegnie wzdłuż zachodniego brzegu). Bezpośrednio nad brzegiem dominuje olcha i miejscami łozowiska. W płytkim litoralu występuje roślinność szuwarowa z dominacją trzciny, tataraku i mozgi.

Jezioro typu linowo-szczupakowy. W rybostanie dominuje krąp, wzdręga, ukleja, leszcz, szczupak i okoń[2].

Dostęp do akwenu jest utrudniony ze względu na przyległe prywatne posesje.

Przypisy | edytuj kod

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych: Wykaz polskich hydronimów. s. 329.
  2. Opis na www.jeziora.com.pl
Na podstawie artykułu: "Stobajno" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy