Strongman


Strongman w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Przeciąganie

Strongman (pl. siłacz) – określenie zawodnika oraz dyscypliny sportu siłowego polegającej na podnoszeniu, podrzucaniu lub przemieszczaniu bloku o dużej masie.

W XIX wieku termin ten odnosił się do osoby prezentującej dużą siłę (zanim sporty siłowe zostały skodyfikowane jako podnoszenie ciężarów, trójbój siłowy itp.) lub cyrkowca, który wykonywał pokazy, np. unoszenia ciężarów ponad głową, zginania stali, rozrywania łańcuchów itp.

Spis treści

Strongman jako sport | edytuj kod

Strongman jest rodzajem sportu siłowego. Jest to młoda dyscyplina, uformowała się w drugiej połowie XX wieku. Strongman nie jest dyscypliną olimpijską. Pierwszym w historii tego sportu mistrzem świata został w 1977 r. Amerykanin Bruce Wilhelm.

W ostatnich latach ta dyscyplina sportu staje się coraz bardziej popularna w wielu krajach świata. Największym powodzeniem cieszy się w USA, Kanadzie, Skandynawii, Europie Środkowej i Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Iranie, Australii i RPA. Coraz więcej krajów organizuje swoje mistrzostwa strongmanów.

Sport strongman wymaga ogromnej siły fizycznej, ogromnej wytrzymałości i bardzo dobrej dynamiki. Jednocześnie jest bardzo widowiskowy, co sprawia, że wielu zawodników przechodzi do tej dyscypliny z trójboju siłowego, podnoszenia ciężarów, kulturystyki i pchnięcia kulą. Sport ten predysponuje zawodników wysokich, dlatego uzyskują oni najlepsze wyniki. Sport strongman jest niemal całkowicie zdominowany przez zawodników białych.

Standardowe zawody odbywają się w najbardziej prestiżowej i widowiskowej kategorii wagowej powyżej 105 kg (masy ciała zawodnika). Osobno rozgrywana jest druga kategoria: strongmanlight, do 105 kg.

Od 1977 odbywają się co roku Mistrzostwa Świata Strongmanów, a od roku 2005 równolegle Mistrzostwa Świata IFSA Strongmanów. Trzecim najważniejszym i najbardziej prestiżowym pojedynkiem siłaczy są doroczne, organizowane od 2002 r. przez Arnolda Schwarzeneggera zawody Arnold Strongman Classic. Kolejnymi najważniejszymi, dorocznymi zawodami siłaczy są Drużynowe Mistrzostwa Świata Par Strongmanów i Mistrzostwa Europy Strongmanów.

Strongman w Polsce | edytuj kod

W Polsce sport ten rozpoczął się tak naprawdę w 1998 r., kiedy na plaży w Gdyni odbyły się po raz pierwszy w Polsce zawody strongmanów. W lutym 1999 r. w hali Olivii, w Gdańsku odbyły się po raz pierwszy Mistrzostwa Polski Strongmanów, a pierwszym Mistrzem Polski Strongmanów został Lubomir Libacki.

Kolejnym czołowym zawodnikiem na polskiej scenie siłaczy okazał się Jarosław Dymek, który jednak szybko został zdominowany przez bezkonkurencyjnego Mariusza Pudzianowskiego. Obaj stali się stałymi uczestnikami Mistrzostw Świata Strongmanów i najlepszą, eksportową parą siłaczy. Do najlepszych polskich zawodników dołączyli wkrótce Sławomir Toczek, Ireneusz Kuraś, Sebastian Wenta czy Robert Szczepański.

Corocznie organizowanych jest w Polsce coraz więcej pojedynków i pokazów siłaczy. Na terenie Polski odbywa się również coraz więcej zawodów o znaczeniu międzynarodowym, takich jak Mistrzostwa Europy Strongman, Super Serie, Pojedynek Gigantów, Polska kontra Reszta Świata, Mistrzostwa Europy Centralnej Strongman w Parach, Strong Man Champions League, Giants Live. Od początku istnienia dyscypliny działało lub działa w Polsce wiele mniej, lub bardziej liczących się firm i stowarzyszeń organizujących zawody Strong Man. Stąd też mają miejsce równolegle w ciągu roku organizowane Mistrzostwa Polski przez różne organizacje. Tak było np. w latach 2007-2009. W związku z tym, że w Polsce nie ma ogólnokrajowej federacji, która zrzeszałaby wszystkie te organizacje, każde z rozegranych mistrzostw należy traktować jako oficjalne.

Mistrzowie Polski strongman:

W mediach | edytuj kod

Stałe działy strongman znajdują się w magazynach prasowych Kulturystyka i fitness sport dla wszystkich oraz Kulturystyka i fitness.

Transmisje z zawodów można było w Polsce oglądać w programach telewizyjnych TVN, Eurosport, Eurosport 2, Tele 5, SportKlub. Od 2018 oprócz TVP Sport archiwalne zawody pokazuje ESPN Classic.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Strongman" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy