Strzelino


Na mapach: 54°30′09″N 16°57′59″E/54,502500 16,966389

Strzelino w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Strzelino (kaszb. Wiôlgié Strzélëno lub Wielgié Strzélëno, niem.: Groß Strellin) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Słupsk[3][4].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.

Strzelino jest miejscowością położona 6 km na północny zachód od Słupska. Pierwsza wzmianka o opisywanej miejscowości pojawiła się w 1270 roku jako Strelen, następnie w 1277 roku jako Strelin, występowały również takie nazwy jak Wiôlgié Strzélëno lub Wielgié Strzelno (z kaszubskiego), Groß Strellin (z niemieckiego) i obecnie funkcjonuje jako Strzelino. Początkowo była to ulicówka, obecnie jest rozbudowywana w każdym kierunku.

O przeszłości tej niewielkiej miejscowości możemy głównie dowiedzieć się ze źródeł opisujących historie Pomorza Środkowego. Informacje pochodzą już z XIII wieku, kiedy to w 1277 r. książę wschodniopomorski Mestwin II podarował wieś rycerzowi Miroslausowi, zwanemu też Roswarovizow. Dziewięć lat później ów rycerz odstąpił wieś na rzecz zakonu Norbertanek- słupskiej filii klasztoru w Białobuku. Norbertanki otrzymały również dziesięcinę ze Strzelina oraz pobliskiego Włynkowa. Kolejne zapiski są z 1364 roku, kiedy wspomniano, iż właścicielem wsi jest Johannes Gherwyn. Natomiast już w 1366 miejscowość została nabyta przez miasto Słupsk. W XV wieku zbudowano szachulcowy Kościół na planie prostokąta (przebudowany w XIX wieku). Z XV wieku w kościele zachowały się: granitowa chrzcielnica oraz dzwony. W 1700 roku ziemie Strzelina zakupił Gerd von Below. W rękach tego rodu wieś była do 1784, a ostatnim właścicielem był Franz Jacob von Below. W tym czasie istniał już jeden folwark, młyn wodny, nazywany w odróżnieniu od młyna we Włynkówku "nowym młynem" i 21 "dymów". Z końcem XVIII wieku, miejscowość przeszła w ręce rodziny Meske. W 1853 roku posiadłość zakupił, za sumę 80 000 talarów Gustav Mach. Rodzina Machów administrowała tutejszym majątkiem aż do 1945 roku - ostatnimi właścicielami byli Emil i Rudolf Machowie. W II połowie XIX wieku rodzina Machów zbudowała zespół dworski z zewnętrzną elewacją nawiązującą do budowli klasycystycznych. Z zabytkowego wyposażenia zachował się ozdobny piec kaflowy z otwartym paleniskiem, boazeria w sieni, zaś w sali konferencyjnej, bibliotece i dwóch pomieszczeniach dekoracja stiukowa. Strzelino jest jedną z najstarszych wsi w gminie Słupsk i zdecydowanie godną odwiedzenia.

Przypisy | edytuj kod

  1. Strona gminy
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 1213 [dostęp 2020-12-23] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22] .
  3. a b GUS. Wyszukiwarka TERYT
  4. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Gmina Słupsk

Na podstawie artykułu: "Strzelino" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy