Studio Muzyki Elektroakustycznej


Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Studio Muzyki Elektroakustycznej) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Gablota w Studiu zawierająca używane dawniej urządzenia

Studio Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej w Krakowie zostało założone w 1973 przez Józefa Patkowskiego, stając się drugim – po Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia w Warszawie – centrum muzyki elektronicznej w Polsce. Służyło zarówno studentom krakowskiej uczelni, jak i kompozytorom polskim i zagranicznym piszącym muzykę filmową, teatralną, radiową i telewizyjną.

W 1989 roku amerykańska Fundacja Fulbrighta rozpoczęła program wspierający Akademię Muzyczną poprzez zainstalowanie kompletnego systemu komputerowego opartego na komputerze Macintosh. Fundatorami dodatkowego wyposażenia byli m.in. dr Richard Boulanger, Berklee College of Music i Stendal Foundation. W roku 2001 powstało także Studio Multimediów, obecnie połączone z dwoma studiami komputerowymi lokalną siecią komputerową. W czerwcu 2004 Studio było inicjatorem powstania Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej, które stanowi polską sekcję Międzynarodowej Konfederacji Muzyki Elektroakustycznej w Bourges.

Od 2000 roku kierownikiem Studia jest Marek Chołoniewski, który zastąpił na tym stanowisku Józefa Patkowskiego. W tym też roku, podczas przenosin Akademii do nowego gmachu, studio zostało umiejscowione w antresoli pomiędzy parterem a pierwszym piętrem budynku od strony ul. św. Tomasza.

Polacy związani ze Studiem | edytuj kod

Mateusz Bień, Marek Chołoniewski, Marcel Chyrzyński, Magdalena Długosz, Anna Dudzińska, Bartłomiej Gliniak, Piotr Hałasa, Krzysztof Knittel, Włodzimierz Kotoński, Hanna Kulenty, Anna Maciejasz-Kamińska, Józef Patkowski, Kazimierz Pyzik, Józef Rychlik, Bogusław Schaeffer, Joanna Stępalska, Anna Szwajgier, Paweł Szymański, Ewa Trębacz, Joanna Wnuk-Nazar, Anna Zawadzka-Gołosz, Barbara Zawadzka i Lidia Zielińska.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Studio Muzyki Elektroakustycznej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy