Stygmatyczka


Stygmatyczka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stygmatyczkaspektakl telewizyjny Sceny Faktu Teatru Telewizji z 2008 w reżyserii Wojciecha Nowaka, opowiadający o losach mistyczki chrześcijańskiej Wandy Boniszewskiej[1], siostry z bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr od Aniołów.

Autor scenariusza oparł się głównie na wspomnieniach zmarłej w opinii świętości zakonnicy, radzieckich dokumentach sądowych, operacyjnych dokumentach polskich i radzieckich służb bezpieczeństwa. Wykorzystane zostały też wspomnienia kard. Henryka Gulbinowicza, ks. Jana Pryszmonta oraz kapucyna o. Gabriela Bartoszewskiego[2].

Zdjęcia realizowano w Twierdzy Modlin i w skansenie koło Mińska Mazowieckiego.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Kolejne sceny dramatu rozgrywają się w: Pryciunach na Wileńszczyźnie, Wilnie, Czelabińsku oraz w punkcie przesiedleńczym na granicy polskiej. Autorzy przedstawili w przeważającej części losy zakonnicy w latach 1950 - 1956. Był to okres, w którym została poddana najtrudniejszym doświadczeniom w związku z działalnością sowieckiego aparatu represji. Boniszewska przebywała w szpitalach psychiatrycznych, w więzieniach i łagrze na Uralu[3].

Obsada | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

W 2008 spektakl został nagrodzony w Sopocie na VIII Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Polskiego Radia Dwa Teatry. Przedstawienie otrzymało nagrodę Grand Prix ufundowaną przez prezesa zarządu TVP S.A. Nagrodzono również Arkadiusza Tomiaka za zdjęcia, Katarzynę Sobańską za scenografię, Grzegorza Łoszewskiego za tekst sztuki, Wojciecha Nowaka za reżyserię oraz aktorkę Kingę Preis[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Gabriel Bartoszewski: Siostra Wanda Boniszewska. Cicha pośredniczka. www.naszdziennik.pl. [dostęp 2011-05-25].
  2. Stygmatyczka. www.filmpolski.pl. [dostęp 2011-05-25].
  3. Stygmatyczka. Skrywana świętość. www.teatry.art.pl, 2007-10-12. [dostęp 2011-05-25].
  4. Sopot. Laureaci VIII Festiwalu Dwa Teatry. www.e-teatr.pl, 2008-06-03. [dostęp 2011-05-25].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Stygmatyczka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy