Subaru Impreza


Subaru Impreza w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Subaru Imprezasamochód osobowy klasy kompaktowej produkowany przez japońską markę Subaru od 1993 roku jako następca modelu Leone – pierwszego masowo produkowanego samochodu osobowego z napędem na cztery koła. Od 2016 roku produkowana jest piąta generacja modelu.

Spis treści

Subaru Impreza I | edytuj kod

Subaru Impreza I zostało po raz pierwszy zaprezentowane w 1993 roku. Model oznaczony został symbolem GC, który w zależności od wersji nadwoziowej oznaczony był GCA dla wersji sedan oraz GCB dla wersji kombi. Na rynek japoński i amerykański produkowany był typ GCF czyli dwudrzwiowy sedan.

Subaru Impreza I kombi Subaru Impreza I 2-drzwiowy sedan Tył Subaru Impreza I sedan Tył Subaru Impreza I kombi Subaru Impreza WRX Subaru Impreza 22B STI Wnętrze Subaru Impreza WRX

Początkowo auto dostępne było z silnikami wolnossącymi (wersja GL) o pojemnościach 1.6, 1.8 i 2.0 litrów. Tradycyjnie dla marki Subaru, wszystkie te silniki skonstruowano w układzie przeciwsobnym (bokser). W większości modeli napęd przenoszony jest na obie osie za pomocą centralnego dyferencjału wyposażonego w sprzęgło wiskotyczne. Standardowo dobrze wyposażone (m.in. hamulce wzbogacone o czteroczujnikowy i czterokanałowy system ABS, elektrycznie sterowane szyby i lusterka, wersja kombi z reduktorem) auto przeznaczone dla segmentu C miało pozostawiać niezatarte wrażenie (ang. to impress), stąd m.in. tłumaczy się nazwę modelu. Pożądany rozgłos przyniosła Imprezie wersja z silnikiem turbodoładowanym, która powstała aby zastąpić w Rajdowych Mistrzostwach Świata starzejący się model Legacy.

Modele europejskie | edytuj kod

Na rynku europejskim pierwsze Subaru Impreza z silnikiem turbodoładowanym o pojemności skokowej 2 litrów pojawiło się w roku 1994 pod nazwą Subaru Impreza GT. Była to dostosowana do europejskich warunków i zasad ubezpieczeniowych wersja japońskiej Subaru Impreza WRX. Na przełomie lat 1994 - 1997 w wersji europejskiej klienci mieli do dyspozycji dwulitrowy silnik o mocy 208 KM. Oprócz mocy, mniejszej niż w japońskiej Imprezie WRX, Impreza Turbo miała twardsze od japońskiego odpowiednika zawieszenie (zmieniono amortyzatory i zastosowano grubsze stabilizatory).

Nadwozie zostało wyposażone w zintegrowany ze zderzakiem przednim głęboki spojler, z bardzo dużymi integralnymi reflektorami, tylną lotkę o zróżnicowanej wielkości, charakterystyczny dla konfiguracji silników Subaru chwyt powietrza do chłodnicy powietrza doładowującego na masce, dodatkowe (fabrycznie zaślepione) otwory wentylujące komorę silnika i listwy boczne.

W roku 1997 firma wprowadziła na rynek silnik o mocy 211 KM, który pozwalał osiągnąć 100 km/h w 6 sekund. Model ten wyposażono też w zmodyfikowane w stosunku do poprzednika nadwozie. Zaostrzono nieco linie przodu zmieniając m.in. maskę, reflektory przednie, atrapę chłodnicy. We wnętrzu dodano nowe fotele kubełkowe i inną tapicerkę. W 1998 roku ponownie zmodyfikowano wygląd. Dodano białe wskaźniki i cyfrowy licznik przebiegu, kierownicę marki MOMO, montowano 16 calowe, aluminiowe koła. W roku 1999 zwiększono moc silnika do 218 KM oraz dodano do wersji turbo nowe, czterotłoczkowe zaciski hamulcowe współpracujące z tarczami o powiększonej średnicy. Jako wyposażenie dodatkowe dostępne były nowe spojlery przedni oraz tylny, wyprodukowane przez firmę Prodrive. Pojawiły się też lusterka w kolorze nadwozia, zaś reflektory przeciwmgłowe i główne zostały ukryte za kloszami z gładkiego szkła, nadającego auto nieco bardziej nowoczesny wygląd. Pojawiły się też egzemplarze fabrycznie pozbawione systemu klimatyzacji, ABS i poduszek powietrznych, ułatwiające niezależnym zespołom budowę samochodu rajdowego.

W czasie, gdy Impreza pierwszej generacji oferowana była na rynku europejskim, pojawiło się kilka wersji specjalnych tego auta. Pierwszą z nich był model McRae Special Edition, wyprodukowany w 1995 roku dla uczczenia dokonań Colina McRae podczas rajdu RAC. Kolejnym modelem była Impreza Catalunya (okazją było zdobycie przez zespół Subaru tytułu Mistrza Świata Producentów). W roku 1998, dla uczczenia trzeciego z rzędu tytułu Mistrza Świata Producentów, Subaru wypuściło model Impreza Terzo (wł. "trzeci"). Kolejnym modelem specjalnym był RB5 ("Richard Burns 5" - z takim numerem ten kierowca rajdowych Mistrzostw Świata jeździł w barwach Subaru). Wszystkie te modele nie różniły się niczym poza ozdobnikami od powszechnie dostępnych - jedynie do wersji RB5 można było zamówić pakiet WR, podnoszący moc silnika do 240 KM. Dopiero Impreza P1, zbudowana w 1999 na bazie dwudrzwiowego sedana przez firmę Prodrive na zamówienie importera - Subaru (UK) Limited, miała silnik o mocy 280 KM oraz liczne usprawnienia (dostosowane do szybkiej jazdy po krętych i wyboistych drogach zawieszenie, wzmocnione hamulce), które nadawały jej charakter prawdziwej edycji specjalnej.

Modele japońskie | edytuj kod

Poza odpowiednikami wersji europejskich, Subaru oferowało w Japonii Imprezy niedostępne w Europie i USA. Różnice ujawniają się przede wszystkim w autach z silnikami turbodoładowanymi. W przeciwieństwie do wersji europejskich, osiągały one moc od 250 do 280 KM. Również tylko dla rynku japońskiego zarezerwowano wersje STI (Subaru Tecnica International), które poddane były fabrycznemu tuningowi. Modele STI, produkowane przez sześć generacji, wykazują się zmienionymi elementami osprzętu silnika, usportowionym zawieszeniem i hamulcami. Auta oznaczane jako STI Type-R bazowały na dwudrzwiowej karoserii Imprezy, i dzięki niewielkiej masie własnej, centralnemu mechanizmowi różnicowemu o regulowanej sile spięcia osi oraz silnikowi o dużym momencie obrotowym wykazywały się osiągami na miarę supersamochodów (przyspieszenie do 100 km/h w mniej niż 5 sekund). Interesującym modelem Imprezy, który mógł przyspieszyć prace nad SUV-em Forester była Impreza Gravel Express. Była to uterenowiona podwyższona, turbodoładowana Impreza kombi, z dodatkowymi rurowymi zabezpieczeniami przodu i tyłu auta, oraz szerokimi ochronnymi listwami na drzwiach.

Wśród aut przeznaczonych na rynek japoński pojawiło się wiele modeli specjalnych, wyprodukowanych w krótkich seriach. Były to wspomniany STI Type-R, przeznaczony wyłącznie do budowania na jego bazie samochodów rajdowych model WRX RA, pozbawiony materiałów wygłuszających i wyprodukowany z cieńszej blachy, z odsłoniętymi miejscami mocowania klatki bezpieczeństwa, WRX RA-STI będący jego wersją z najmocniejszym dostępnym seryjnie silnikiem, oraz kultowy model STi 22B. Ten ostatni, wyprodukowany w 401 egzemplarzach, charakteryzował się silnikiem o pojemności 2,2 l i mocy 280 KM, poszerzonym dwudrzwiowym nadwoziem i wyczynowym zawieszeniem wyprodukowanym przez niemiecką firmę Bilstein. STi 22B uznawany jest za szczytowe osiągnięcie w rozwoju platformy GC.

Modele amerykańskie | edytuj kod

W Stanach Zjednoczonych największą popularnością cieszyły się najtańsze wersje typu GC, napędzane silnikiem 1.6l. Typ GC nie był oferowany w USA z silnikami turbodoładowanymi, ze względu na niemożność spełnienia przez te silniki kalifornijskich norm emisji substancji szkodliwych w spalinach. Częstą praktyką kupujących była rezygnacja z napędu na 4 koła na rzecz tańszych wersji z napędem na przednią oś. Stosunkowo popularna była również wersja dwudrzwiowa. Wraz z sukcesami w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata, Subaru wprowadzało na rynek amerykański mocniejsze wersje silnikowe, w tym wolnossący, 160-konny silnik o pojemności 2.5 litra, do dziś stosowany w różnych pojazdach tej marki. Odpowiednikiem japońskiego "Gravel Express" była wyprodukowana w niewielkiej ilości na rynek amerykański Impreza Outback - jednak również ten model pozbawiono silnika turbo. Dobra sprzedaż dwudrzwiowego sedana oznaczonego jako Impreza RS, do złudzenia przypominającego japońską, sportową wersję Type-R (jednak bez turbosprężarki) była powodem, dla którego Subaru zdecydowało się wprowadzić na rynek amerykański silniki turbodoładowane po wyposażeniu ich w dodatkowe katalizatory. Nastąpiło to wraz z pojawieniem się nowej generacji nadwozia Imprezy.

Dane techniczne | edytuj kod

Subaru Impreza II | edytuj kod

Subaru Impreza II zostało po raz pierwszy zaprezentowane w 2000 roku.

Subaru Impreza II RS sedan po pierwszym liftingu Subaru Impreza II kombi po drugim liftingu Tył Imprezy II RS sedan przed pierwszym liftingiem Tył Imprezy II kombi po drugim liftingu Subaru Impreza II WRX

Pojazd wyróżnia się od pierwszej generacji modelu głównie stylizacją. Wnętrze oraz nadwozie zostały zaprojektowane od podstaw, a model oznaczany jest od tej pory jako GDA (sedan) lub GDB (kombi). Ujednolicono też nazwę wersji turbodoładowanej, która na całym świecie nazywa się Impreza WRX. Po raz pierwszy na starym kontynencie pojawiła się oficjalnie kultowa odmiana o jeszcze bardziej usportowionych parametrach: Subaru Impreza WRX STi (265 KM), której premiera nastąpiła we wrześniu 2001 roku. Pierwsza wersja karoserii GD zwana jest (ze względu na charakterystyczne okrągłe reflektory) "bug-eye" (ang.: "robakooki"). Charakterystyczną cechą platformy GD jest znaczne zróżnicowanie konstrukcyjne modelu sedan i kombi. W przeciwieństwie do platformy GC, w której samochody kombi i sedan różniły się konstrukcją dopiero od linii trzeciego słupka dachowego, kombi GD jest węższe i różni się od sedana GD wszystkimi blachami nadwozia poza przednią maską.

Początkowo Impreza WRX dostępna była wyłącznie z silnikiem o mocy 218 KM, przeniesionym bezpośrednio z poprzedniego modelu. Dopiero w roku 2003, zwiększono moc silnika z WRX do 225 KM, za pomocą wymiany elektroniki sterującej. Równocześnie zrezygnowano ze wzbudzających kontrowersje okrągłych lamp przednich i zastąpiono je bardziej standardowymi lampami z charakterystyczną łezką - stąd model ten nazywany jest "blob eye" (ang. "blob": "kropla").

W roku modelowym 2006 po raz drugi zmodyfikowano przód samochodu. Nowe reflektory przednie (nawiązujące stylistycznie do modelu Legacy) wyposażono w soczewkowe światła mijania (ksenonowe od wersji 2.0 RC wzwyż), zmieniono maskę, zderzak przedni oraz atrapę chłodnicy - ta wersja nadwozia nazywana jest "hawkeye" (ang.: "oko jastrzębia"). Zmiany objęły również tylną część samochodu - zmodyfikowano kształt tylnych świateł i zderzaka. Największą zmianą ukrytą wewnątrz poprawionego nadwozia jest wprowadzenie do wersji 2.0 RA i RC nowych, wolnossących jednostek dwulitrowych ze zmiennymi fazami rozrządu o mocy 160 KM, a do WRX oraz WRX STI turbodoładowanych silników o pojemności 2.5 litra, znanych wcześniej tylko z rynku amerykańskiego.

Rok modelowy 2007 oprócz minimalnie zmienionych tylnych świateł oraz tylnego dyferencjału TorSen w wersji STI nie przyniósł żadnych znaczących zmian. Wprowadzono silnik o pojemności 1.5 litra i mocy 105 KM, co czyni go najsłabszą, ale jednocześnie najoszczędniejszą jednostką napędową dostępną w tym modelu.

Modele europejskie | edytuj kod

Na bazie platformy GD pojawiło się wiele wersji specjalnych w Europie. Pierwszą i najbardziej znaną z nich jest model SE (Solberg Edition), będący pochodną WRX STI z mocniejszym silnikiem (305 KM) i nieznacznymi zmianami stylizacyjnymi. W ostatniej wersji karoserii GD pojawił się limitowany model RB320 - dostępny wyłącznie w kolorze czarnym, wzmocniony do 320KM samochód poświęcony pamięci zmarłego Richarda Burnsa. Ciekawostką jest fakt, iż w wyniku współpracy firmy kierowcy rajdowego Leszka Kuzaja z polskim importerem Subaru, również w Polsce powstała wersja specjalna, nazwana SPRT (Subaru Poland Rally Team). 25 samochodów z charakterystycznymi oznaczeniami, przypominającymi kolory rajdowych samochodów zespołu Subaru, cechuje się wyczynowym zawieszeniem, silnikiem wzmocnionym do mocy ok. 320KM i tabliczką z indywidualnym numerem, umieszczoną wewnątrz samochodu.

Modele japońskie | edytuj kod

Tak jak w przypadku poprzednika, również platforma GD doczekała się modeli specjalnych, dostępnych wyłącznie na rynek japoński. W znakomitej większości są to samochody przeznaczone do wyczynu, pozbawione zbędnych luksusów (Spec-C, Type RA), w których stosowane są najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne - tytanowo-kompozytowe turbosprężarki, wyrafinowane modyfikacje zawieszeń i hamulców oraz zmiany w karoserii (eliminacja nieużywanych w sporcie foteli, lekkie materiały). Ciekawym wyjątkiem jest Impreza WRX STI A-line - model, w którym do minimum wyeliminowano agresywne spoilery i inne oznaki sportowego charakteru samochodu. Jej odpowiednikiem na rynku brytyjskim była Impreza Spec-D ("specyfikacja dyskretna"). Takie rozwiązanie podyktowane było ilością klientów, którzy zainteresowani byli kupnem samochodu o sportowych parametrach, jednak nie decydowali się na zakup Imprezy ze względu na deprecjację jej publicznego obrazu i niechęć do identyfikacji z jej użytkownikami, których profil stopniowo zmieniał się w kierunku zwolenników bezkrytycznego tuningu, również zewnętrznego.

Modele amerykańskie | edytuj kod

Wprowadzenie turbodoładowanej Imprezy było wyczekiwane w Stanach Zjednoczonych z dużym zainteresowaniem, a auto przyjęte zostało przy aplauzie prasy i użytkowników. Rynek USA jako pierwszy otrzymał model STI z silnikiem o pojemności 2,5 litra i mocy 300 KM. Wprawdzie samochody z rynku USA tylko nieznacznie różnią się od swoich europejskich odpowiedników, jednak fundamentalną różnicą w stosunku do reszty świata był montaż w wersji WRX aż do roku 2003 dwutłoczkowych przednich i jednotłoczkowych tylnych hamulców pochodzących z platformy GC z roku 1998.

Subaru Impreza III | edytuj kod

Subaru Impreza III zostało po raz pierwszy zaprezentowane podczas targów motoryzacyjnych w Nowym Jorku w 2007 roku.

Subaru Impreza III sedan Tył Subaru Impreza III RS sedan Tył Subaru Impreza III hatchback Subaru Impreza XV Subaru Impreza III WRX Wnętrze Subaru Impreza III

Początkowo pojazd produkowany był wyłącznie w wersji hatchback, która jest następcą wersji kombi. W 2010 roku wprowadzono wersję sedan pojazdu.

Silniki | edytuj kod

Benzynowe:

 • 1.5 R (107 KM)
 • 2.0 R/RS/XV (150 KM)
 • 2.5 WRX (265 KM)
 • 2.5 WRX STi (300 KM)

Wysokoprężne:

 • 2.0 D/D XV (150 KM)


Subaru Impreza IV | edytuj kod

Subaru Impreza IV został po raz pierwszy zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Nowym Jorku[11].

Subaru Impreza IV sedan Tył Subaru Impreza IV hatchback Tył Subaru Impreza IV sedan

W 2011 roku podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie zaprezentowano uterenowioną odmianę modelu o nazwie Impreza XV, który wprowadzony został na rynek jako crossover pod nazwą XV[12]. W listopadzie 2013 pojawiła się wersja WRX. Subaru postanowiło sprzedawać ten pojazd jako osobny model, dlatego z nazwy zniknęła Impreza. Subaru WRX zostało jednak zbudowano na bazie Imprezy sedan. Różnice dotyczą napędu oraz detali stylistycznych: inne są światła przednie i tylne, zderzaki, klapa bagażnika, ale identyczna płyta podłogowa i linia boczna[13].


Subaru Impreza V | edytuj kod

Subaru Impreza V został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Nowym Jorku w marcu 2016 roku[15].

Samochód jest pierwszym pojazdem marki Subaru zbudowanym na bazie nowej płyty podłogowej Subaru Global Platform[15]. Stylistycznie w stosunku do poprzedniej generacji modelu zmieniły się m.in. reflektory przednie i tylne, kształt zderzaków, boczna linia nadwozia, progi i linia dachu[16].


Subaru Impreza WRX STi | edytuj kod

Pierwsze egzemplarze Subaru Impreza wyjechały z fabryki w 1992 roku. Dwa lata później rozpoczęła się seria sukcesów w rajdach samochodowych: Colin McRae wygrał Rajd Nowej Zelandii oraz Rajd RAC, a rok później został rajdowym mistrzem świata, dając firmie Subaru pierwsze miejsce w rankingu producentów. Modyfikacja rankingu FIA pozostawiająca producentom większą swobodę w przerabianiu aut przyczyniła się do powstawania w roku 1993 modelu Subaru Impreza 555. Lata 1996 i 1997 to czas dominacji Subaru w rajdach samochodowych. Pierwszy model Impreza WRC powstał w 1997 roku, kiedy to wprowadzono regulamin WRC. Skrót WRC oznacza World Rally Championship, czyli Rajdowe Mistrzostwa Świata oraz World Rally Car.

Dane techniczne | edytuj kod

 • Silnik: boxer
 • Pojemność skokowa: 2457 cm³
 • Liczba zaworów na cylinder: 4
 • Rodzaj paliwa: benzyna
 • Napęd: na cztery koła (stały)
 • Rodzaj zasilania: wielopunktowy wtrysk paliwa
 • Moc: 300 KM przy 5500 obrotach na minutę
 • Skrzynia biegów: manualna, 6-biegowa
 • Prędkość maksymalna: 250 km/h
 • Zawieszenie przednie: kolumny MacPhersona
 • Zawieszenie tylne: kolumny MacPhersona, stabilizator poprzeczny
 • Ogumienie: przód: 225/40 R18, tył: 225/40 R18
 • Rozstaw osi: 2535 mm
 • Pojemność zbiornika paliwa: 60 l

Konkurencja | edytuj kod

Odwiecznym rywalem modelu STi jest produkowany przez Mitsubishi model Lancer Evolution. Obie firmy co roku prezentują kolejne wersje swoich flagowych produktów, tym samym napędzając konkurencję oraz wymuszając stały postęp techniczny.

Przypisy | edytuj kod

 1. 1992 Subaru Impreza 1.5 technical specifications (ang.). W: carfolio.com [on-line]. [dostęp 11-11-2010].
 2. 1992 Subaru Impreza 1.6 technical specifications (ang.). W: carfolio.com [on-line]. [dostęp 11-11-2010].
 3. 1997 Subaru Impreza 1.6 GL technical specifications (ang.). W: carfolio.com [on-line]. [dostęp 11-11-2010].
 4. 1992 Subaru Impreza 1.8 technical specifications (ang.). W: carfolio.com [on-line]. [dostęp 11-11-2010].
 5. 1997 Subaru Impreza 2.0 GL technical specifications (ang.). W: carfolio.com [on-line]. [dostęp 11-11-2010].
 6. 1993 Subaru Impreza 2.0 4WD Turbo technical specifications (ang.). W: carfolio.com [on-line]. [dostęp 11-11-2010].
 7. 1992 Subaru Impreza WRX technical specifications (ang.). W: carfolio.com [on-line]. [dostęp 11-11-2010].
 8. 1999 Subaru Impreza P1 technical specifications (ang.). W: carfolio.com [on-line]. [dostęp 11-11-2010].
 9. 1998 Subaru Impreza 22B STi technical specifications (ang.). W: carfolio.com [on-line]. [dostęp 11-11-2010].
 10. 1998 Subaru Impreza 2.5RS Coupé technical specifications (ang.). W: carfolio.com [on-line]. [dostęp 11-11-2010].
 11. Tomasz Popławski: Subaru Impreza - Powrót do normalności. autogaleria.pl, 2011-05-04. [dostęp 2016-02-28].
 12. Subaru XV już na polskim rynku (pol.). W: chcekupicauto.pl [on-line]. [dostęp 14-07-2013].
 13. Subaru WRX. Pierwsze zdjęcia! (pol.). W: chcekupicauto.pl [on-line]. [dostęp 13-11-2013].
 14. a b c d e Filip Trusz: Salon Nowy Jork 2016 - Nowe Subaru Impreza - Nareszcie bez żadnych tajemnic. moto.pl, 2016-03-25. [dostęp 2016-03-31].
 15. a b (mm): Subaru Impreza. Debiut kolejnej generacji.. motofakty.pl, 2016-03-24. [dostęp 2016-03-24].
 16. Oto jest! Nowe Subaru Impreza już oficjalnie. topgear.com.pl, 2016-03-23. [dostęp 2016-03-24].

Bibliografia | edytuj kod

 • Andy Butler: Subaru Impreza Turbo Ultimate Buyers Guide. Peter Morgan Media, 2005. ISBN 978-0-9545579-8-0.
 • R. M. Clarke: Brooklands Road Test - Subaru Impreza Turbo Limited Edition Extra 1994-2001. Brooklands Books Ltd., 2001. ISBN 978-1-85520-569-7.
 • Brian Long: Subaru Impreza. Z przedmową Toshihiro Arai. Veloce Publishing PLC, 2006. ISBN 978-1-84584-033-4.
 • Chris Rees: You and Your Subaru Impreza Turbo: Buying, Enjoying, Maintaining and Modifying. Haynes Group, 2001. ISBN 978-1-85960-825-8.
 • David Williams: Rallying Imprezas. Haynes Group, 2004. ISBN 978-1-84425-093-6.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Subaru Impreza" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy