Superleague Ellada


Superleague Ellada w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Superleague Ellada – pierwsza liga grecka dla profesjonalnych klubów piłki nożnej. – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Grecji, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1927 roku i od samego początku zarządzana przez Grecki Związek Piłki Nożnej (EPO). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 16 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Grecji, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Superleague Ellada 2 (II ligi greckiej).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Mistrzostwa Grecji w piłce nożnej rozgrywane są od 1906 roku. Do 1927 rozgrywki toczyły się oddzielnie w kilku regionach Grecji i nie są uznawane za oficjalne mistrzostwa. Niejednokrotnie zmieniał się format rozgrywek oraz nie wyłoniono zwycięzców. Często zostały zawieszone z powodu wojen. W 1927 została założona Panhelleńskie Mistrzostwa, rozgrywki której wystartowały po raz pierwszy w sezonie 1927/28. W sezonie 1959/60 liga zmieniła nazwę na Alpha Ethniki. W sezonie 2006/07 liga została przemianowana na Superleague Ellada[1].

System rozgrywek | edytuj kod

Obecny format ligi zakładający brak podziału na grupy obowiązuje od sezonu 1956/57.

Rozgrywki składają się z 30 kolejek spotkań rozgrywanych pomiędzy drużynami systemem kołowym. Każda para drużyn rozgrywa ze sobą dwa mecze – jeden w roli gospodarza, drugi jako goście. Od sezonu 2002/03 w lidze występuje 16 zespołów. W przeszłości liczba ta wynosiła od 3 do 18. Drużyna zwycięska za wygrany mecz otrzymuje 3 punkty (do sezonu 1990/91 2 punkty), 1 za remis oraz 0 za porażkę.

Zajęcie pierwszego miejsca po ostatniej kolejce spotkań oznacza zdobycie tytułu Mistrzów Grecji w piłce nożnej. Mistrz Grecji oraz druga drużyna zdobywa prawo gry w eliminacjach do Ligi Mistrzów UEFA. Trzecia oraz czwarta drużyna zdobywają możliwość gry w Lidze Europy UEFA. Również zwycięzca Pucharu Grecji startuje w eliminacjach do Ligi Europy lub, w przypadku, w którym zdobywca krajowego pucharu zajmie miejsce w czołowej dwójce ligi – możliwość gry w eliminacjach do Ligi Europy otrzymuje również piąta drużyna klasyfikacji końcowej. Zajęcie 2 ostatnich miejsc wiąże się ze spadkiem drużyn do Futbol Liuk.

W przypadku zdobycia tej samej liczby punktów, klasyfikacja końcowa ustalana jest w oparciu o wynik dwumeczu pomiędzy drużynami, w następnej kolejności w przypadku remisu – różnicą bramek w pojedynku bezpośrednim, następnie ogólnym bilansem bramkowym osiągniętym w sezonie, większą liczbą bramek zdobytych oraz w ostateczności losowaniem.

Skład ligi w sezonie 2020/21 | edytuj kod

Lista sezonów | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Grecji w piłce nożnej mężczyzn.

Statystyka | edytuj kod

Tabela medalowa | edytuj kod

Mistrzostwo Grecji zostało do tej pory zdobyte przez 6 różnych drużyn.

Stan po sezonie 2020/21.

AEK AtenyAris FCPAOK FCAE LarisaOlympiakos SFPPanathinaikos AO Lokalizacja drużyn mistrzowskich
10 i więcej mistrzostw Grecji

Przypisy | edytuj kod

  1. Greece 2006/07 - RSSSF

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Superleague Ellada" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy