Superpuchar Europy UEFA


Superpuchar Europy UEFA w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 29 maj 2021. Od tego czasu wykonano 4 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Trofeum Superpucharu Europy Pierwsze trofeum Superpucharu Europy

Superpuchar UEFA (UEFA Super Cup) – mecz piłkarski odbywający się w sierpniu, przed rozpoczęciem nowego sezonu Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy. Biorą w nim udział zwycięzcy tych rozgrywek z minionego sezonu. Spotkanie pomiędzy nimi ma w założeniu wyłonienie najlepszego piłkarskiego klubu w Europie.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Historia Superpucharu sięga roku 1971, gdy na pomysł organizacji turnieju wpadł dziennikarz Anton Witkamp. Pierwsze trofeum ufundowała redakcja holenderskiego pisma De Telegraaf, w którym to Witkamp był redaktorem. Początkowo o zdobyciu Superpucharu decydował dwumecz pomiędzy triumfatorem Pucharu Europejskich Mistrzów Krajowych (późniejszej Ligi Mistrzów) i triumfatorem Pucharu Zdobywców Pucharów. Od 1998 rozgrywany jest jeden mecz finałowy, na stadionie w Monako (Stade Louis II). Po likwidacji Pucharu Zdobywców Pucharów (ostatnia edycja 1998/99) drugim finalistą został zespół zwycięzców Pucharu UEFA, a później Ligi Europy UEFA. Od 2013 roku mecz o Superpuchar nie jest rozgrywany w Monako, gospodarz meczu jest wybierany co rok. Aż do 2012 roku o zwycięstwie w Superpucharze Europy UEFA nie decydowały rzuty karne.

Dotychczasowe mecze | edytuj kod

Bilans klubów | edytuj kod


Linki zewnętrzne | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Zwycięzcy Superpucharu UEFA


Futbol klubowy międzynarodowy Rozgrywki UEFA
Na podstawie artykułu: "Superpuchar Europy UEFA" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy