Susana Higuchi


Susana Higuchi w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Susana Higuchi Miyagawa (ur. 26 kwietnia 1950) – peruwiańska polityk, w latach 1990–1994 pierwsza dama Peru, deputowana do Kongresu Republiki Peru w latach 2001–2006.

W 1974 wyszła za mąż za przyszłego prezydenta Peru Alberto Fujimoriego[1]. Podobnie jak jej mąż, jest pochodzenia japońskiego[2].

W 1994 oskarżyła swojego męża (z którym była już od pewnego czasu w separacji) o korupcję, siłowe przetrzymywanie jej w pałacu prezydenckim i stosowanie wobec niej przemocy fizycznej i psychicznej[2]. Planowała również start w wyborach prezydenckich w Peru w 1995, co ostatecznie uniemożliwiło jej przegłosowanie ustawy zakazującej członkom najbliższej rodziny urzędującego prezydenta kandydowanie na ten urząd[3]. Alberto Fujimori zaprzeczał, jakoby miał stosować przemoc wobec żony, zaś prezentowane przez nią jako dowód blizny miały jego zdaniem być efektem stosowanej przez nią japońskiej kuracji – termopunktury[4].

3 sierpnia 1994 Susana Higuchi ostatecznie odeszła od męża. Straciła wówczas tytuł pierwszej damy Peru i łączące się z nim stanowisko prezes Fundacji na rzecz Dzieci Peru. Obowiązki te przejęła najstarsza córka Fujimorich, Keiko[2].

Higuchi oskarżyła byłego męża o defraudację 12,5 mln dolarów, które otrzymał z Japonii na walkę z ubóstwem wśród peruwiańskich dzieci. Zdaniem polityk Alberto Fujimori przelał tę sumę na konto w japońskim banku. Również temu zarzutowi były prezydent zaprzeczył[5].

W 2001 została deputowaną do Kongresu Republiki Peru z ramienia partii Frente Independiente Moralizador z okręgu Limy[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. Alberto Fujimori w bazie Notable Names Database (ang.)
  2. a b c Keiko Fujimori Higuchi.
  3. Alberto Fujimori.
  4. Fujimori counters ex-wife’s torture claim+.
  5. Japan no help with Fujimori, Peru says.
  6. Strona oficjalna.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Susana Higuchi" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy