Synagoga Orach Chaim w Knyszynie


Synagoga Orach Chaim w Knyszynie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Synagoga Orach Chaim w Knyszynie – nieistniejąca synagoga znajdująca się w Knyszynie przy rynku na zapleczu ulicy Grodzieńskiej.

Synagoga została zbudowana w latach 1898-1900. W latach 1934-1935 została przebudowana. Podczas II wojny światowej po wkroczeniu wojsk radzieckich do Knyszyna synagoga została częściowo zdewastowana i przeznaczona na magazyn pasz. Wówczas została gruntownie przebudowana, usunięto wszystkie detale architektoniczne oraz zmieniono dach na czterospadowy. W latach 1982-1986 została ostatecznie rozebrana.

Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta w stylu neoklasycystycznym. Wewnątrz, we wschodniej części, znajdowała się główna sala modlitewna, do której wchodziło się przez przedsionek, nad którym na piętrze znajdował się babiniec. Całość była nakryta dachem dwuspadowym, na szczytach i w narożnikach którego znajdowały się gwiazdy Dawida. Na frontonie ściany wschodniej umieszczone były tablice Dekalogu. Główną salę modlitewną oświetlało dziesięć wysokich półokrągle zakończonych okien rozczłonkowanych pilastrami.

Po przebudowie z czasów wojny synagoga utraciła wszystkie swoje detale architektoniczne oraz symbole religijne. Zmieniono kształt okien na prostokątne oraz dach na czterospadowy, zwany kopertowym.

Bibliografia | edytuj kod

  • TomaszT. Wiśniewski TomaszT., Bóżnice Białostocczyzny, JarosławJ. Wojtach (ilust.), LucynaL. Aleksandrowicz-Pędich (tłum.), Białystok: „David”, 1991, ISBN 83-900327-0-8, OCLC 830059292 .
Na podstawie artykułu: "Synagoga Orach Chaim w Knyszynie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy