Synagoga w Opatowie


Synagoga w Opatowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Synagoga w Opatowiesynagoga znajdująca się w Opatowie między ulicami Szeroką i Starowałową, niedaleko rynku.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Synagoga została zbudowana w XVII wieku. Podczas II wojny światowej hitlerowcy doszczętnie zdewastowali synagogę. Po zakończeniu wojny budynek synagogi przebudowano na magazyn, przez co stracił cechy architektury synagogalnej.

Architektura | edytuj kod

Murowany z kamienia budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta. Od strony zachodniej i południowej otaczają go przybudówki, w których pierwotnie mieścił się babiniec. Wewnątrz znajdowała się jednoprzestrzenna główna sala modlitewna, przykryta sklepieniem kolebkowym z lunetami. Na ścianie wschodniej znajdował się bogato zdobiony Aron ha-kodesz, który ujmowały kolumny oraz wieńczyła uskrzydlona korona. Okna na wysokości piętra posiadały półkoliste zakończenie.

Synagoga na obrazach Mayera Kirshenblatta | edytuj kod

Mayer Kirshenblatt, malarz pochodzący z Opatowa przedstawił synagogę na kilku swoich obrazach - jeden poświęcił całkowicie synagodze z zewnątrz, dwa poświęcił wnętrzu, a na trzech innych jest ona widoczna z opatowskiego rynku. Dzięki tym dziełom jest możliwe częściowe odtworzenie wyglądu wnętrza.

Na obrazie przedstawiającym nabożeństwo w synagodze widać, że do Aron ha-kodesz prowadziły schodki, a sama szafa była zasłonięta czerwonym parochetem z wyhaftowaną na środku złotą gwiazdą Dawida. Przed arką znajdowały się miejsca dla chóru. Na środku stała drewniana, dwuwejściowa bima. Pomiędzy oknami babińca znajdowała się polichromia przedstawiająca 12 plemion Izraela, a na innych znaki zodiaku, grób Racheli i inne.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Synagoga w Opatowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy