Szablon:Kom


Szablon:Kom w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania  Dokumentacja szablonu zobacz historia odśwież

Spis treści

Idea wstawianych komunikatówedytuj kod

Wiele osób zadawało i nadal zadaje pytanie - po co stosować szablonowe komunikaty do dyskusji? Przecież często szukanie szablonu przekracza czas samodzielnego sformułowania wiadomości. No cóż, osoby tak twierdzące częściowo mają rację. Jednak po kilku godzinach pracy na OZ czy sprawdzając artykuły pod kątem różnych zasad, nie mamy zbytnio czasu i ochoty produkować się w dyskusjach na temat problemu powszechnie spotykanego w społeczności.

Niektórzy wymyślili swoje systemy szablonów, np. Louve opracował własny system komunikatów oparty na systemie angielskim. Często dochodziło też do zgrzytu pomiędzy wydźwiękiem wiadomości a intencją bądź zaangażowaniem informowanego. Przyczyną tego była niewielka liczba szablonów o powszechnie znanych nazwach, a także brak regularności w stopniowaniu tonu wypowiedzi, od nowicjusza do wygi, od zagubionego do wandala.

System {{test}}ów na polskiej Wikipedii nigdy nie został uporządkowany i dostatecznie spopularyzowany. Stąd wynikła potrzeba uporządkowania szablonów komunikatów i wdrożenia specyficznej higieny ich używania. Prace nad systemem prowadzone były równolegle z dyskusją w wikiprojekcie poświęconym gryzieniu szablonami.

Głównym zadaniem systemu jest dostarczanie osobom wstawiającym często typowe komunikaty do stron dyskusji poręczne we wstawianiu wzorce, o treści optymalnej dla adresatów komunikatów. Jeżeli uważasz, że możesz wnieść wkład w rozwój szablonu, rozumiesz potrzeby docelowej grupy szablonu lub sam do niej należysz, weź udział w dyskusji szablonu!

Sposób użyciaedytuj kod

Aby wstawić jakikolwiek komunikat za pośrednictwem niniejszego szablonu:

  1. Załóż temat w dyskusji informowanego
  2. Poinformuj użytkownika, o które hasło chodzi (możesz np. w tytule wpisać nazwę artykułu, dodać link do wersji, której dotyczy problem, bądź też użyć parametru hasło).
    Jeśli problem nie dotyczy konkretnej edycji, nadaj tytuł sugerujący, czego problem dotyczy.
  3. W polu dyskusji wprowadź odwołanie do szablonu:
    {{subst:kom|nazwa komunikatu}}
  4. W następnej linii pod odwołaniem dopisz krótki komentarz i podpisz się
  5. Podejrzyj wiadomość i ostatecznie zapisz

Jeżeli chcesz wstawić więcej niż jeden komunikat, wprowadź więcej nazw, pamiętając o rozdzieleniu ich znakiem potoku | np.:

{{subst:kom|nazwa 1|nazwa 2|nazwa 3}}
Jest to przydatne, jeżeli chcesz np. z kilku wiadomości sformułować wskazówkę dostosowaną konkretnie do problemów danego użytkownika. Nie zaleca się jednak łączyć więcej niż dwóch komunikatów o charakterze ostrzeżenia.

Szablon stara się samodzielnie pobrać nazwę użytkownika, do którego skierowana jest wypowiedź.

Jeśli chcesz, aby użytkownik wiedział, którego hasła problem dotyczy (np. jeśli nie podałeś linku do artykułu), to do wywołania szablonu dodaj parametr hasło. Przykładowe wywołanie:

{{subst:kom|nazwa 1|nazwa 2|nazwa 3|hasło = Polska}}

Możesz użyć też skrótowej nazwy parametru h.

Niektóre podszablony mają swoje specyficzne parametry. Informacja o tym została zamieszczona w tabeli poniżej. Przed ich użyciem wejdź w ich opis (klikając na nazwę podszablonu), aby dowiedzieć się, jakich dodatkowych parametrów użyć.

Gama komunikatówedytuj kod

PAMIĘTAJ! – gdy problem jest nietypowy, nie naciągaj treści szablonu. Wstaw lepiej własną informację.

Błędyedytuj kod

Błędy należy zgłaszać na stronie Wikipedia:Kawiarenka/Kwestie techniczne.


Na podstawie artykułu: "Szablon:Kom" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy