Szatańskie wersety (powieść)


Szatańskie wersety (powieść) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szatańskie wersety (ang. The Satanic Verses) – powieść autorstwa Sir Ahmeda Salmana Rushdiego, wydana w roku 1988, częściowo inspirowana przez biografię Mahometa[1]. Tytuł odnosi się do tzw. szatańskich wersetów, które według niektórych źródeł były wstawkami do Koranu dodanymi po śmierci Mahometa[1]. Pierwsza wzmianka o tym pojawiła się w biografii Mahometa napisanej przez Ibn Ishaka.

Powieść wywołała wiele kontrowersji w środowiskach muzułmańskich, gdyż wielu muzułmanów uważa, że zawiera ona treści bluźniercze dla islamu[1]. 14 lutego 1989 ajatollah Ruhollah Chomejni ogłosił oficjalnie fatwę (transmitowaną przez państwowe radio w Iranie) o treści: „Informuję dumnych muzułmanów na świecie, że autor książki Szatańskie wersety – która jest przeciwko islamowi, Prorokowi i Koranowi – jak i wszyscy, którzy są uwikłani w jej publikowanie i są świadomi jej zawartości, niniejszym są skazani na śmierć”. Na skutek tego nakazu japoński tłumacz książki Hitoshi Igarashi został zamordowany 11 lipca 1991 roku, włoskiego tłumacza Ettorego Capriola kilkukrotnie pchnięto nożem, a w budynkach kilku wydawnictw podłożono bomby. 14 lutego 2006 roku irańska państwowa agencja informacyjna podała wiadomość, że fatwa jest nadal aktualna i nie będzie cofnięta.

Pierwsze wydanie polskie ukazało się w 1992. W metryce nie został jednak ujawniony wydawca (gdańskie wydawnictwo Phantom Press International[2]), tłumacz ani nakład (ten ostatni szacowany jest przez innych wydawców na 25-30 tysięcy egzemplarzy[potrzebny przypis]). Jedna z wersji o braku tych danych, mówi o obawach przed ewentualnymi konsekwencjami ze strony islamskich fundamentalistów, jednak nie jest wykluczone, że był to tylko chwyt marketingowy[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Historia PRL. T. 24. Mew Media Concept, s. 44-45, seria: Wielka Kolekcja 1944-1989. ISBN 978-83-7558-506-3.
  2. Gazeta Wyborcza 1993 nr 54, s. 1, 3
  3. Gazeta Wyborcza 262, 7-8.12.1992
Na podstawie artykułu: "Szatańskie wersety (powieść)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy