Szklarka szklarniowa


Szklarka szklarniowa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szklarka szklarniowa (Zonitoides arboreus) – inwazyjny gatunek ślimaka trzonkoocznego z rodziny brzuchozębnych (Gastrodontidae), pochodzący z Ameryki Północnej. Jest drugim w Polsce – po szklarce obłystek (Zonitoides nitidus) – przedstawicielem tej rodziny, obcym dla fauny Polski.

Spis treści

Występowanie | edytuj kod

Naturalny zasięg występowania tego gatunku obejmuje Amerykę Północną[2], od Kolumbii Brytyjskiej na zachodzie Kanady po Nową Fundlandię na wschodzie, przez całe Stany Zjednoczone po Meksyk i Kostarykę w Ameryce Środkowej[3]. Na obszarze naturalnego zasięgu jest szeroko rozprzestrzeniony, często występuje bardzo licznie[2][3]. Preferuje środowiska leśne, wilgotne, ale spotykany jest też w antropogenicznych, takich jak ogrody, czy na terenach zurbanizowanych. Występuje na różnych wysokościach, do 3800 m[2] n.p.m.

Z rodzimego kontynentu rozprzestrzenił się po całym niemal świecie. Stwierdzono jego występowanie w Australii, Japonii, Paragwaju, Europie, na Madagaskarze i w wielu częściach Afryki[3]. W warunkach europejskich może tworzyć trwałe populacje, przy czym w wyższej szerokości geograficznej występuje tylko w szklarniach. W Polsce stwierdzono jego obecność w szklarni Ogrodu Botanicznego w Krakowie. Ślimak został tam zawleczony prawdopodobnie z transportem egzotycznych roślin[2].

Budowa | edytuj kod

Muszla szklarki szklarniowej jest jasnobrązowo-żółta, przezroczysta o lśniącej powierzchni, szerokości 4,5–6 mm, wysokości 1,7–3 mm, z 4–4,5 regularnymi skrętami. Dołek osiowy jest głęboki, szerszy niż u pokrewnej szklarki obłystek[3][2]. Ciało ślimaka jest dwubarwne: tył, czułki i górne części boków są niebieskawo-szare, a dolne części boków i noga jasnoszare[3].

Znaczenie gospodarcze | edytuj kod

Szklarka szklarniowa jest uważana za szkodnika upraw szklarniowych, ale na jedynym stanowisku jej występowania w Polsce nie zaobserwowano szkodliwego oddziaływania na rośliny[2].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Zonitoides arboreus, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online]  (ang.).
  2. a b c d e f Ewa Stworzewicz: Zonitoides arboreus (Say, 1816) (pol.). W: Księga gatunków obcych inwazyjnych w faunie Polski. Wyd. internetowe [on-line]. Instytut Ochrony Przyrody PAN. [dostęp 26 grudnia 2011].
  3. a b c d e Robert Nordsieck: Gloss Snails (Gastrodontidae) (ang.). W: The Living World of Molluscs [on-line]. [dostęp 26 grudnia 2011].
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Szklarka szklarniowa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy