Sztorm na morzu (obraz Andriesa van Eertvelta)


Sztorm na morzu (obraz Andriesa van Eertvelta) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sztorm na morzu – obraz flamandzkiego malarza Andriesa van Eertvelta[1]. Historyk sztuki, Beata Lejman, autorstwo obrazu przypisuje artyście wywodzącego się z kręgu Andriesa van Eertvelta[2].

Spis treści

Opis obrazu | edytuj kod

Obraz przedstawia scenę sztormu na morzu i walczący z nim statek. W centralnej części kompozycji widoczny jest trójmasztowiec, typowy dla XVII wiecznej holenderskiej handlowej floty dalekomorskiej, fluita. Na jego rufie znajduje się godło, złoty lew w spięciu, Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandów oraz bandera i proporczyki na maszcie. Do statku zbliża się szalupa z rozbitkami z innego tonącego statku widocznego w prawym dolnym rogu kompozycji. Obraz oceanu zajmujący jedną trzecią kompozycji, utrzymany jest w szaro stalowych barwach; pozostałą część zajmuje zachmurzone szare niebo z jasnoniebieskimi prześwitami nieba[1]. Jedynym żywym akcentem kolorystycznym jest czerwona postać rozbitka uczepionego masztu tonącego okrętu[2].

"Kobieta czytająca list" autorstwa Gabriela Metsu z 1662

Według historyka i kustoszki wrocławskiego Muzeum Narodowego Bożeny Steinborn, dramatyczne przedstawienie sceny, przede wszystkim "gwałtowność piętrzących się fal, wichura rozrywająca chmury na niebie, tragedia rozbitków i jej ciemny, zielono-czarny, stalowy i brązowy koloryt"[3] wskazuje na autorstwo van Eertvelta a jego pracę można datować na okres przed powrotem malarza do Antwerpii w 1630 roku[3].

Interpretacja | edytuj kod

Prekursorem scen marynistycznych był XV wieczny artysta niderlandzki Rogier van der Weyden. Sceny te pojawiały się w tle jego prac i nawiązywały do sukcesów gospodarczych Niderlandów i potęgi morskiej. Obrazy o tej tematyce chętnie pojawiały się w rezydencjach wszystkich osób związanych z morzem: od admirałów po przedstawicieli zaoceanicznych kompanii handlowych. Prócz znaczenia chwały nabierały treści symbolicznych. Na obrazach przedstawiających wnętrza domu miały kluczowe znaczenie interpretacyjne i wskazywały na niebezpieczeństwa; czy żona dochowa wierności mężowi, a ten cały i zdrowy powróci z wyprawy wojennej – zadawano sobie pytanie, spoglądając na czytająca list[2].

Treść obrazu może nawiązywać również do wojen hiszpańsko-holenderskich toczonych do 1648 roku[1].

Proweniencja | edytuj kod

Obraz został przekazany ze Składnicy Muzealnej w Szklarskiej Porębie w 1954 roku[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Steinborn 2006 ↓, s. 88.
  2. a b c Lejman 2001 ↓, s. 26.
  3. a b c Steinborn 2006 ↓, s. 89.

Bibliografia | edytuj kod

  • Bożena Steinborn: Katalog zbiorów malarstwa niderlandzkiego. Wrocław: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2006. ISBN 83-86766-28-X.
  • Beata Lejman: Złote Niderlandy. Obrazy holenderskie i flamandzkie XVII wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu (katalog wystawy). Wrocław: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2001. ISBN 83-86766-02-6.
Na podstawie artykułu: "Sztorm na morzu (obraz Andriesa van Eertvelta)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy