T'ongch'ŏn


T'ongch'ŏn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

T'ongch'ŏn (kor. 통천군, T'ongch'ŏn-gun) – powiat w Korei Północnej, w prowincji Kangwŏn. W 2008 roku liczył 89 357 mieszkańców[2]. Graniczy z powiatami Anbyŏn od północnego zachodu, Hoeyang i Ch’angdo od zachodu, Kŭmgangsan od południowego zachodu oraz Kosŏng od południa. Powiat znajduje się nad Morzem Japońskim, określanym w Korei Północnej jako Morze Wschodniokoreańskie. Na jego terenie znajdują się jedne z najczęściej odwiedzanych gór w Korei Północnej, Góry Diamentowe (kor. 금강산, Kŭmgangsan). Przez powiat przebiega linia kolejowa Kŭmgangsan Ch'ŏngnyŏn, łącząca Anbyŏn i góry Kŭmgang.

Spis treści

Gospodarka | edytuj kod

Lokalna gospodarka oparta jest na rolnictwie. Na terenie powiatu znajdują się uprawy ryżu, pszenicy, jęczmienia, owsa, prosa, soi oraz ziemniaków. Pewną rolę w gospodarce regionu odgrywa także przemysł drzewny oraz rybołówstwo.

Podział administracyjny powiatu | edytuj kod

W skład powiatu wchodzą następujące jednostki administracyjne:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].
  2. D P R Korea 2008 Population Census – National Report (ang.). Central Bureau of Statistics Pyongyang, DPR Korea. [dostęp 2012-10-10].

Bibliografia | edytuj kod

  • 강원도 통천군 (kor.), 북한지역정보넷 (North Korean Human Geography – CyberNK.net), [dostęp: 10 października 2012].
Na podstawie artykułu: "T'ongch'ŏn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy