TIE interceptor


TIE interceptor w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

TIE interceptor – udoskonalona wersja TIE, przystosowana specjalnie do walki kołowej i przechwytywania maszyn szturmowych. Podczas prac projektowych znany był jako TIE/x3.

T/I został zaprojektowany jako przeciwwaga dla zaskakująco skutecznych i sprawiających myśliwcom imperialnym dużo kłopotów X-wingów, głównym jego zadaniem jest walka z myśliwcami przewagi powietrznej. Niesamowicie zwrotny, szybszy niż poprzednik, ma trochę wzmocniony kadłub i polepszone pole widzenia z kabiny. Podwójny silnik jonowy można rozsynchronizować, co pozwala na wykonywanie wielu pozornie niemożliwych manewrów i zaskoczenie niejednego zbyt pewnego siebie pilota Rebelii. W większości sytuacji bojowych T/I uważany jest za odpowiednik maszyn typu X choć jest od nich mniej uniwersalny, to lepiej sprawdza się w zadaniach wymagających walki z myśliwcami wroga. Brak osłon jest w stanie nadrobić prędkością i zwrotnością, dzięki silnemu uzbrojeniu maszyny typu Y lub typu B zestrzeliwuje bez większych problemów.

T/I stosowane są często jako daleka eskorta dużych okrętów, a także osłona atakujących bombowców. Niektórzy ważniejsi dowódcy imperialni wywodzący się spośród pilotów myśliwskich często posiadają w swoich hangarach własnego dyspozycyjnego T/I, zazwyczaj wyposażonego w dodatkowe udogodnienia w rodzaju osłon lub hipernapędu (co jednak znacznie zwiększa wagę maszyny, obniżając przez to jej osiągi). Na T/I latał między innymi baron Soontir Fel i wielu innych imperialnych asów myśliwskich.

Modele | edytuj kod

  • AMT/ERTL, Fine Molds
    • TIE Interceptor - model plastikowy

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Greg Gorden: Imperial Sourcebook. West End Games, 1989, s. 74. ISBN 0-87431-175-6. (ang.)
  2. Bill Smith: Star Wars Trilogy Sourcebook - Special Edition. West End Games, 1997, s. 128. ISBN 0-87431-506-9. (ang.)
Na podstawie artykułu: "TIE interceptor" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy