TVP HD


TVP HD w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 21 lip 2019. Od tego czasu wykonano 4 zmiany, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

TVP HD – polska stacja ogólnotematyczna Telewizji Polskiej, uruchomiona 6 sierpnia 2008 roku[1], nadawana w wysokiej rozdzielczości (HDTV). Emitowane są w niej programy rozrywkowe, sportowe, dokumentalne, seriale oraz pozycje filmowe.

Kanał, ze względu na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, początkowo nadawał jedynie transmisje z rozgrywek olimpijskich. Później na antenie pojawiły się także różnego rodzaju relacje sportowe (m.in. piłka nożna, koszykówka), programy rozrywkowe oraz seriale i filmy fabularne, głównie produkcji TVP.

Dnia 1 września 2014 roku kanał miał być zastąpiony przez TVP Premium HD, ale do tej pory TVP Premium HD nie będzie nadawany w najbliższym czasie.

Informacje techniczne | edytuj kod

Kanał nadawany jest w rozdzielczości 1080i, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, które sugerowały, że kanał będzie nadawać w standardzie 720p[2]. Kanał dostępny jest z satelity Hot Bird 9 a do końca roku 2014 dostępny był również z Astra 1KR – przekaz z pierwszego odbierany jest przez abonentów platformy cyfrowej nc+, sygnał z drugiego był kanałem z paczki TVP, która oficjalnie wystartowała 15 września 2009 roku a zakończyła nadawanie 31 grudnia 2014[3]. W skład paczki wchodziły kanały FTA: TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia.

Paczka była częściowo niekodowana i nadawana w MPEG-4. Wiązka z tego transpondera jest skierowana wyłącznie na Polskę (Poland beam),jednakże z powodów praw autorskich paczka TVP musiała zostać ponownie zakodowana, ponieważ była również dostępna w krajach sąsiadujących z Polską, m.in. w Czechach i Niemczech.

Paczka i przed zakodowaniem i po zakodowaniu była i jest także kanałem dosyłowym dla sieci kablowych: dwóch ogólnopolskich (Multimedia Polska i JAMBOX) oraz operatorów lokalnych – Petrus Polska (Chojnice), Telewizja Kablowa Chopin (Wejherowo), Espol (Szczecin), INEA (Wielkopolska), Sat Film (Łódź), Tel-Kab Z.E. (Warszawa), P.H.U. Volta (Gdańsk). Do 1 grudnia 2008 roku kanał był dostępny testowo w sieci kablowej Aster. Do 18 czerwca 2009 roku[4] kanał dostępny był także próbnie w standardzie DVB-T z nadajników[5]:

Od 1 września 2011 roku kanał TVP HD jest dostępny w sieci kablowej Vectra. Ponadto stacja jest dostępna w sieci UPC Polska. Podczas rozgrywanych w RPA Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej program nadawany był w dodatkowym multipleksie TVP (razem z TVP Historia, TVP Sport i TVP Kultura) z nadajnika RTCN Poznań na kanale 28 z mocą 20 kW ERP.

Programy aktualnie emitowane w TVP HD | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Daniel Cieślak: TVP w wysokiej rozdzielczości. IDG.pl, 7 sierpnia 2008. [dostęp 7 sierpnia 2008].
  2. Łukasz Szewczyk: TVP HD od sierpnia. Media2.pl, 16 maja 2008. [dostęp 11 sierpnia 2008].
  3. Bez TVP na 19,2°E. satkurier.pl, 1 stycznia 2015.
  4. Polska: Zmiany w pierwszym multipleksie DVB-T
  5. Anita Dąbek: Testy TVP HD w DVB-T. SatKurier.pl, 16 maja 2008. [dostęp 11 lipca 2008].
Na podstawie artykułu: "TVP HD" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy