TVS


TVS w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 13 lip 2020. Od tego czasu wykonano 11 zmian, które oczekują na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

TVS (Telewizja Silesia, Telewizja Śląska) - pierwsza polskojęzyczna, regionalna stacja telewizyjna o profilu informacyjno-rozrywkowym. Kanał TVS jest kierowany głównie do mieszkańców województwa śląskiego, obejmującego historyczne ziemie Górnego Śląska i Małopolski, (w tym Zagłębie Dąbrowskie i Zagłębie Krakowskie). TV Silesia został stworzony jako konkurencja dla TVP Katowice.

Regularny przekaz rozpoczął się 29 marca 2008 o godz 10:00.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Rok 2006-2007 | edytuj kod

Pod koniec 2006 roku został złożony wniosek do KRRiT o przyznanie koncesji kanału.

Rok 2008 | edytuj kod

19 marca 2008 roku kanał regionalny TVS zainaugurował emisję testową.

27 marca 2008 roku wystartował portal internetowy TVS. Na stronie tvs.pl są publikowane informacje z województwa śląskiego wraz ze zdjęciami i materiałami wideo, pojawiają się też artykuły z różnych dziedzin życia.

29 marca 2008 roku po godz. 10. widzów TVS przywitał Marek Czyż w towarzystwie regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Arkadiusza Hołdę, prezesa TV Silesia powitano chlebem i solą. Podczas pierwszych godzin dziennikarze kanału rozmawiali z zaproszonymi gośćmi, m.in. Arturem Rojkiem, Kamilem Durczokiem, Tadeuszem Sławkiem i Krystyną Bochenek.

14 kwietnia 2008 roku o godz. 21.00 na antenie zadebiutował magazyn informacyjny "Silesia informacje".

5 maja 2008 roku TV Silesia zdecydowała o wydłużeniu czasu emisji programu oraz zwiększeniu ilości programów informacyjnych i publicystycznych.

5 lipca 2008 roku o godz. 7.00 zadebiutowało "Radio Silesia na wizji", pierwszy tego typu program w Polsce.

Od 4 grudnia 2008 roku stacja jest dostępna dla Polonii w USA i Kanadzie. Rozpoczęto nadawanie programu przez całą dobę.

W czasie świąt Bożego Narodzenia w roku 2008 Telewizja Śląska pokazała pierwsze filmowe pozycje. 31 grudnia 2008 roku stacja zorganizowała pierwszą imprezę sylwestrową w Katowicach.

Rok 2009 | edytuj kod

Po Nowym Roku zdecydowano na regularną emisję filmów. W marcu 2009 roku wprowadzono teletext. 29 marca 2009 roku TVS przygotowała dla widzów "Dzień Otwarty TVS" z występami gwiazd śląskiej estrady.

W październiku nowym dyrektorem programowym stacji zostaje Marek Czyż. Zastępuje na tym stanowisku Sławomira Zielińskiego, który dwa miesiące wcześniej opuścił stacje. Na razie nie wiadomo, kto zastąpi twarz TVS na antenie.

Emisja | edytuj kod

Profil | edytuj kod

Program informuje głównie o wydarzeniach z regionu. Dodatkowo emitowany jest pasek informacyjny u dołu ekranu z ważniejszymi informacjami. W TVS zobaczyć można również programy promujące Śląsk, jego kulturę, historię, muzykę i tradycje. Ma poruszać tematy związane z regionem i województwem śląskim. Program jest nadawany przez 24 godziny na dobę. Uruchomienie kosztowało ok. 20 mln zł.

Logotyp | edytuj kod

Logo TVS nadawane od 2 marca 2008: trzy zaokrąglone kwadraty w poziomie, dwa pierwsze koloru niebieskiego z białymi literami T V, trzeci koloru czerwonego z literą S. Do loga w miarę potrzeb są dodawane napisy: Na żywo, Powtórka lub Emisja testowa. Firmowe logo ma pod spodem napis: Telewizja Silesia. Logo kanału mieści się u góry po prawej stronie ekranu.

Odbiór | edytuj kod

Stacja jest dostępna w niektórych sieciach kablowych w regionie, poprzez niekodowany przekaz satelitarny ma zasięg europejski.

Kanał jest dostępny we wszystkich platformach cyfrowych, wybranych sieciach kablowych i niekodowanym przekazie satelitarnym FTA. Program jest produkowany w technologii HDTV, jednak w rozdzielczości HD jest dostępny jedynie w cyfrowych kablówkach. Na potrzeby przekazu satelitarnego i do analogowych telewizji kablowych sygnał jest konwertowany do standardowej rozdzielczości SD w proporcjach 16:9 anamorficznie.

Redakcja | edytuj kod

Siedziba główna znajduje się w Katowicach przy Placu Grunwaldzkim. Zespół TVS liczy około 110 osób. Twarzą kanału jest Marek Czyż, który do niedawna pracował w Telewizji Polskiej.

Ramówka | edytuj kod

Produkcje własne | edytuj kod

Rock Star Sobota 14.00

Radio Silesia | edytuj kod

TV Silesia nadaje nie tylko telewizję, ale także dwa radia: Radio Silesia (nRadio 235) i Radio Silesia Club (nRadio 236). Obydwa radia są dostępne w nRadiu i w internecie. Nadają 24 godziny na dobę. Radio Silesia emitowane było również na antenie TV Silesia od 23:45 do 7:00. Główny kanał emituje popularną muzykę śląską, pieśni biesiadne i inne, za to Radio Silesia Club jak sama nazwa, klubową. Od soboty 5 lipca 2008 roku, Radio Silesia w godzinach 7:00 do 10:00 jest dostępne w internecie oraz na antenie TVS nadaje na wizji. Prowadzącymi są prezenterzy TVS: Patrycja Tomaszczyk, Nina Nocoń, Anna Piątek, Agnieszka Wajs, Adam Giza, Paweł Zięba, Grzegorz Stasiak i Michał Wasik.

Współpraca z TVN-em, Radiem Zet i Biurem "Rutkowski" | edytuj kod

Telewizja TVN nadal jest zainteresowana śląską telewizją TV Silesia. W ramówce telewizji pojawiły się produkcje TVN-u. TVS emituje m.in. program "Nauka jazdy", "Usterka","Maraton Uśmiechu", ″Cela″. Jak ustalił Presserwis, śląska telewizja dzieli się zyskami z reklam z TVN-em. Prawdopodobnie w niedługim czasie na antenie stacji pojawią się kolejne programy TVN-u.

Kanał nadaje w każdy piątek "Ligę hitów Radia Zet". Program tak samo jak i w radiu prowadzi Tomasz Miara, który w telewizji prezentuje 15 przebojów, wybieranych w minionym tygodniu przez słuchaczy Radia Zet na stronie internetowej www.radiozet.pl[1].

25 grudnia stacja wyemituje 1 odcinek programu detektywistycznego "Rutkowski Patrol" ukazującego pracę agencji detektywistycznej Krzysztofa Rutkowskiego. Program realizuje katowicka firma Grupa Nonsens, której przedstawiciele poinformowali, że serial tworzony jest w jakości Full HD, czasem z ukrytych kamer[2].

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  1. Liga hitów Radia Zet na wizji]
  2. Rutkowski w TVS
Na podstawie artykułu: "TVS" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy