Taare Zameen Par


Taare Zameen Par w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Taare Zameen Par (hindi: तारे ज़मीन पर, angielski tytuł "Like Stars on Earth") – indyjski film wyreżyserowany i wyprodukowany w 2007roku przez Aamir Khana. To druga jego produkcja (po Lagaan) i debiut reżyserski. Tematem filmu są problemy dziecka cierpiącego z powodu dysleksji. W roli głównej ośmioletni Darsheel Safary. Aamir Khan gra jego nauczyciela.

Rząd Indii zwolnił film od podatku[1].

Spis treści

Motyw przewodni | edytuj kod

Każde dziecko jest wyjątkowe. ("Every child is special")

Fabuła | edytuj kod

Świat ośmioletniego Ishaana (Darsheel Safary) jest pełen cudów. Rozprysk światła w kałuży, którą przejeżdża rower. Ziemia spadająca z koparki. Woda wlewana przez spragnionego mężczyznę wprost do gardła, cieknąca mu po brodzie. Półnagi chłopiec na ramionach swego ojca. Ruch rybek śmigających w wodzie słoja. Mężczyzna ze zręcznością małpy wspinający się po rusztowaniu. Karmienie psów. Kolory farb wylewające się spod jego palców na kartkę. Marzenia wypełnione obrazami z kreskówek. Latawiec podrywany do lotu.

Ale jego świata nikt nie dzieli z nim. Jest niepotrzebny nikomu z dorosłych. Nie zachwyca ich. Dorośli wokół Ishaana wciąż go poganiają, chcą od niego rzeczy, którym nie umie sprostać, krzyczą na niego, wyśmiewają go. Rodzice czują się rozczarowani jego niepowodzeniami w szkole. Ishaan nie umie czytać, nie umie liczyć, pisze niezrozumiale. "Litery tańczą" przed nim. Wciąż odrzucany, karcony, zaczyna się stawiać, buntować, ucieka z lekcji, aby włóczyć się po mieście. Bezradni rodzice wysyłają go do szkoły z internatem. Osamotniony, rozżalony chłopiec nie rozumie, czemu go porzucono. Zamyka się w sobie. Świat pełen cudów traci barwy. Już nic go nie cieszy. Pomoc przychodzi ze strony nauczyciela rysunku (Aamir Khan), który zauważa osamotnienie chłopca.

Motywy Bollywoodu | edytuj kod

Obsada | edytuj kod

Muzyka | edytuj kod

Twórcami muzyki jest trio Shankar-Ehsaan-Loy.

Nagrody | edytuj kod

Star Screen Awards

Przypisy | edytuj kod

  1. Taare Zameen Par becomes Tax Free (ang.). indiafm.com, 27 grudnia 2007. [dostęp 2017-03-23].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Taare Zameen Par" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy