Tabela rang Piotra I


Tabela rang w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Tabela rang Piotra I) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Tabela rang

Tabela rang (ros. Табель о рангах всех чинов воинских, статских и придворных) – jedna z reform wprowadzonych przez cara Rosji Piotra I.

System służby państwowej, cywilnej i wojskowej ujęto w jednolity schemat przewidujący 14 stopni (rang, po rosyjsku czynów), według których mogli awansować urzędnicy i oficerowie. Został wprowadzony w roku 1722 i przetrwał do upadku caratu. Otrzymanie wysokiej rangi dawało prawo zdobycia szlachectwa (najpierw osobistego, przy wyższych rangach – dziedzicznego), awans powyżej 5. szczebla umożliwiał też dostęp do cara (audiencji udzielano tylko od 4. stopnia). Tabela w ciągu blisko 200 lat była wielokrotnie nowelizowana.

„Czynownik często nie jest urzędnikiem, czeka tylko urzędu i starać się oń ma prawo”. (Adam Mickiewicz, Dziady część III, objaśnienia poety).

Skan strony z rosyjskiego kalendarza na rok 1823, zawierającego spis urzędników państwowych. Na skanie wyróżniono Alfonsa Szczotkowskiego, pełniącego urząd "К. Рег." – registratora kolegialnego.


Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tabela rang Piotra I" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy