Tablice rejestracyjne w Chorwacji w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Chorwackie tablice rejestracyjne Tablica rejestracyjna zwykła jednorzędowa (wyróżnik OG - Ogulin). Tablica rejestracyjna zwykła jednorzędowa - wzór po wprowadzeniu eurobandu (wyróżnik ZG - Zagrzeb). Tablica rejestracyjna zwykła dwurzędowa (wyróżnik ST - Split). Tablica rejestracyjna zwykła motocyklowa (wyróżnik DU - Dubrownik). Tablica rejestracyjna zwykła motorowerowa (wyróżnik ST - Split). Tablica rejestracyjna dla pojazdu ponadnormatywnego (wyróżnik ST - Split). Tablica rejestracyjna dla pojazdu będącego własnością cudzoziemca (wyróżnik PU - Pula, doklejony euroband). Tablica rejestracyjna dla samochodu policji. Tablica rejestracyjna dla motocykla policji. Tablica rejestracyjna samochodu Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji. Tablica rejestracyjna pojazdu dyplomatycznego. Tablica rejestracyjna wywozowa.Chorwackie tablice rejestracyjne – tablice rejestracyjne wydawane dla pojazdów zarejestrowanych na terenie Republiki Chorwacji przez osoby fizyczne, będące i niebędące obywatelami Republiki Chorwacji, osoby prawne, służby państwowe i przedstawicielstwa dyplomatyczne.
Zasady wydawania tablic rejestracyjnych w Chorwacji wyznacza Rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o rejestracji i oznaczaniu pojazdów[1][2].
Spis treści
- 1 Zasady ogólne
- 2 Tablice rejestracyjne zwykłe
- 3 Tablice rejestracyjne specjalne
- 3.1 Tablice rejestracyjne indywidualne
- 3.2 Tablice rejestracyjne dla pojazdów ponadnormatywnych
- 3.3 Tablice rejestracyjne dla cudzoziemców
- 3.4 Tablice rejestracyjne pojazdów policji
- 3.5 Tablice rejestracyjne pojazdów wojskowych
- 3.6 Tablice rejestracyjne pojazdów dyplomatycznych
- 3.7 Tablice przekładalne
- 3.8 Tablice rejestracyjne pojazdów zabytkowych
- 3.9 Tablice rejestracyjne próbne i przeglądowe
- 3.10 Tablice wywozowe
- 4 Przypisy
Zasady ogólne | edytuj kod
Tablice rejestracyjne w Chorwacji są wykonane z metalu powleczonego folią odblaskową (z wyjątkiem tablic próbnych, które są wykonane z odblaskowego laminatu). Stosowane są 4 standardowe rozmiary tablic:
- samochodowa jednorzędowa (wymiary 520 mm x 110 mm) – stosowana dla większości pojazdów, w tym dla samochodów i przyczep samochodowych;
- samochodowa dwurzędowa (wymiary 280 mm x 200 mm) – stosowana dla pojazdów, których konstrukcja uniemożliwia montaż tablicy jednorzędowej, oraz dla ciągników i maszyn ciężkich;
- motocyklowa (wymiary 200 mm x 200 mm) – stosowana dla motocykli i quadów;
- motorowerowa (wymiary 100 mm x 150 mm) – stosowana dla motorowerów i quadów lekkich.
Tablice motocyklowe i motorowerowe składają się z trzech rzędów znaków.
Wszystkie wzory tablic (poza dyplomatycznymi i próbnymi) posiadają wzdłuż poziomych krawędzi 2 paski w kolorach: czerwonym, białym i niebieskim, odwzorowujących barwy narodowe, oraz herb Chorwacji umieszczony pomiędzy wyróżnikiem miejsca i wyróżnikiem pojazdu. Od 2016 roku przepisy przewidują umieszczenie po lewej stronie tablicy jednorzędowej lub w lewym górnym roku tablicy wielorzędowej eurobandu.
Tablice rejestracyjne zwykłe | edytuj kod
Tablice rejestracyjne dla pojazdów użytkowanych przez osoby fizyczne będące obywatelami Chorwacji są barwy białej z czarnymi znakami i zawierają:
- dwie litery alfabetu chorwackiego oznaczające wyróżnik miejsca;
- trzy lub cztery cyfry w zakresie od 0 do 9;
- myślnik;
- jedną lub dwie litery alfabetu łacińskiego z wyłączeniem W, X i Y[3].
W przypadku tablic samochodowych dwurzędowych pierwszy rząd zawiera wyłącznie wyróżnik miejsca i herb Chorwacji. Dotyczy to także tablic indywidualnych.
W przypadku tablic motocyklowych i motorowerowych każdą grupę znaków umieszcza się w osobnym wierszu i nie stosuje się myślnika.
Wyróżniki miejsca | edytuj kod
Tablice rejestracyjne specjalne | edytuj kod
Tablice rejestracyjne indywidualne | edytuj kod
Wydawane są na imienny wniosek użytkownika. Są to tablice barwy białej z czarnymi znakami, zawierające:
- dwie litery alfabetu chorwackiego oznaczające wyróżnik miejsca;
- trzy do siedmiu znaków mogących być literami alfabetu łacińskiego (W, X i Y są dozwolone) lub cyframi. W przypadku zastosowania cyfr, muszą się one znaleźć na końcu wyróżnika indywidualnego, a na tablicy samochodowej muszą być oddzielone myślnikiem, który liczy się jako znak.
Tablice rejestracyjne dla pojazdów ponadnormatywnych | edytuj kod
Jeżeli wymiary pojazdu nie spełniają norm w zakresie jego długości, szerokości lub wysokości albo jego masa jest większa od zalecanej dla danego typu pojazdu, stosuje się tablice rejestracyjne barwy białej z czerwonymi znakami, zawierające ten sam zestaw znaków, co tablice zwykłe.
Tablice rejestracyjne dla cudzoziemców | edytuj kod
Dla pojazdów rejestrowanych przez cudzoziemców ze stałym lub czasowym prawem pobytu, oraz dla pojazdów handlu zagranicznego, zagranicznych przedstawicielstw transportowych, kulturalnych i innych, biur zagranicznych oraz zagranicznych korespondentów, jak również w celu tymczasowej rejestracji pojazdów stosuje się tablice rejestracyjne barwy białej z zielonymi znakami, zawierające ten sam zestaw znaków, co tablice zwykłe.
Tablice rejestracyjne pojazdów policji | edytuj kod
Tablice rejestracyjne dla pojazdów należących do Policji Republiki Chorwacji posiadają białe tło i niebieskie znaki, które stanowią dwie grupy liczące po trzy cyfry, rozdzielone herbem Chorwacji. Pierwsza grupa stanowi wyróżnik miejsca, druga - wyróżnik pojazdu. Na tablicach trzyrzędowych w środkowym wierszu umieszcza się wyłącznie herb.
Tablice rejestracyjne pojazdów wojskowych | edytuj kod
Tablice rejestracyjne pojazdów należących do Sił Zbrojnych Republiki Chorwacji posiadają żółte tło i czarne znaki o analogicznym układzie jak tablice zwykłe, jedynie zamiast wyróżnika miejsca umieszcza się litery HV (skrót od Hrvatska vojska).
Tablice rejestracyjne pojazdów dyplomatycznych | edytuj kod
Tablice rejestracyjne przeznaczone dla pojazdów dyplomatycznych posiadają niebieskie tło i żółte znaki w następującym układzie:
- trzy cyfry - wyróżnik kraju lub organizacji międzynarodowej;
- litera:
- A - dla pojazdów posiadanych przez placówki dyplomatyczne, misje państw obcych oraz przedstawicielstwa organizacji międzynarodowych w Republice Chorwacji i przez ich pracowników, którzy mają status dyplomatyczny;
- C - dla pojazdów posiadanych przez placówki konsularne i ich pracowników, którzy posiadają status konsularny;
- M - dla pojazdów, których właściciele są cudzoziemcami, zatrudnionymi w misjach dyplomatycznych i konsularnych, misjach zagranicznych krajów i misjach organizacji międzynarodowych w Republice Chorwacji, a nie mają statusu dyplomatycznego.
- trzy cyfry w zakresie od 0 do 9.
Wybrane wyróżniki na tablicach dyplomatycznych | edytuj kod
Tablice przekładalne | edytuj kod
Tablice te mogą być wydawane osobom prawnym lub fizycznym zajmującym się produkcją, modernizacją i sprzedażą pojazdów oraz transportem. Mogą być używane w celu dojazdu do miejsca odprawy celnej, uzyskiwania homologacji, serwisowania, składowania, sprzedaży i ekspozycji pojazdów oraz do jazd próbnych. Tablice przekładalne wykonane są z białego laminatu i posiadają czarne znaki o następującym układzie:
- dwie litery alfabetu chorwackiego oznaczające wyróżnik miejsca;
- dwie litery PP (skrót od prenosiva pločica);
- myślnik;
- trzy lub cztery cyfry.
Tablice rejestracyjne pojazdów zabytkowych | edytuj kod
Od 2008 roku pojazdy zabytkowe mogą być oznaczane tablicami z białego laminatu z czarnymi znakami o następującym układzie:
- dwie litery alfabetu chorwackiego oznaczające wyróżnik miejsca;
- dwie litery PV (skrót od povijesno vozilo);
- myślnik;
- trzy lub cztery cyfry.
Tablice rejestracyjne próbne i przeglądowe | edytuj kod
Tablice rejestracyjne próbne i przeglądowe (wydawane na czas badań technicznych) wykonuje się z białego laminatu. Zawierają one w lewej części (lub w przypadku tablicy dwurzędowej na górze):
- w przypadku tablicy próbnej – wzór czarno-białej szachownicy, w której białe pola wpisane jest słowo PROBA;
- w przypadku tablicy przeglądowej – cyfrę arabską.
W części przeznaczonej na wyróżniki wpisuje się czarne znaki w układzie:
- dwie litery alfabetu chorwackiego oznaczające wyróżnik miejsca;
- grupę trzech cyfr z zakresu od 0 do 9;
- myślnik;
- grupę dwóch cyfr z zakresu od 0 do 9.
Tablice wywozowe | edytuj kod
Tablice te wydawane są na pojazdy sprzedawane za granicę lub przeznaczone do sprzedaży w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tablice te posiadają zielone tło i żółte znaki w układzie identycznym jak tablice zwykłe, przy czym w miejscu wyróżnika umieszcza się litery RH (skrót od Republika Hrvatska).
Przypisy | edytuj kod
- ↑ http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/287588.html
- ↑ Centar za vozila Hrvatske | Pravilnik o registraciji i označavanju vozila, cvh.hr [dostęp 2017-10-10] .
- ↑ Pomimo iż przepisy tego nie regulują, obserwacje wskazują, że nie używa się także litery Q.
- ↑ Do 1991 roku miasto wydawania tablic nosiło nazwę Slavonska Požega, a wydawane tablice posiadały wyróżnik SP.
- ↑ Do 1992 roku miasto wydawania tablic nosiło nazwę Podravska Slatina, a wydawane tablice posiadały wyróżnik PS.
OryginałEdytujHistoria i autorzy
