Tapio Nurmela


Tapio Nurmela w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tapio Juhani Nurmela (ur. 2 stycznia 1975 r. w Rovaniemi) – fiński narciarz klasyczny specjalizujący się w kombinacji norweskiej, srebrny medalista olimpijski, dwukrotny medalista mistrzostw świata oraz brązowy medalista mistrzostw świata juniorów.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Tapio Nurmela pojawił się 5 grudnia 1992 roku w zawodach Pucharu Świata w Vuokatti. Zajął tam 59. miejsce w konkursie rozgrywanym metodą Gundersena. W sezonie 1992/1993 pojawił się jeszcze dwukrotnie, ale punktów nie zdobył i nie został uwzględniony w klasyfikacji generalnej. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył 4 grudnia 1993 roku w Saalfelden am Steinernen Meer, zajmując 22. miejsce w Gundersenie. W styczniu 1994 roku, podczas mistrzostw świata Juniorów w Breitenwang, wywalczył indywidualnie brązowy medal w Gundersenie. Już miesiąc później wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Lillehammer, indywidualnie zajmując 25. miejsce, a wraz z kolegami był ósmy w sztafecie. W klasyfikacji sezonu 1993/1994 zajął ostatecznie 47. pozycję.

Najlepsze wyniki w Pucharze Świata Nurmela osiągnął w sezonie 1996/1997, który ukończył na piętnastej pozycji. Fin nigdy nie stał na podium indywidualnych zawodów pucharowych - najlepszy wynik osiągnął 29 grudnia 1997 roku w Oberwiesenthal, gdzie był czwarty w sprincie. W lutym 1997 roku wystąpił na mistrzostwach świata w Trondheim, gdzie był szesnasty w Gundersenie, a wspólnie z Hannu Manninenem, Jarim Mantilą i Samppą Lajunenem wywalczył srebrny medal w drużynie.

W sezonach 1997/1998 i 1998/1999 Nurmela osiągał przeciętne wyniki w rywalizacji pucharowej. Mimo to wystartował na igrzyskach olimpijskich w Nagano w 1998 roku, podczas których Finowie w tym samym składzie co w Trondheim sięgnęli po srebrny medal olimpijski. Po skokach znajdowali się na prowadzeniu i na trasę biegu wyruszyli z przewagą 4 sekund nad Austriakami oraz ośmiu sekund nad Norwegami. W biegu to Norwegowie okazali się najlepsi, Finowie zdołali jednak obronić drugie miejsce. Na mecie do zwycięzców stracili jednak ponad minutę. W starcie indywidualnym Tapio zajął piętnastą pozycję.

Ostatnią duża imprezą w jego karierze były mistrzostwa świata w Ramsau w 1999 roku, gdzie wspólnie z Mantilą, Manninenem i Lajunenem wywalczył złoty medal drużynowo. Indywidualnie Fin plasował się w pierwszej połowie drugiej dziesiątki: w Gundersenie był osiemnasty, a w sprincie dwunasty. W sezonie 1998/1999 trzykrotnie znajdował się w czołowej dziesiątce zawodów pucharowych, najlepszy wynik osiągając 16 stycznia 1999 roku w Libercu, gdzie był siódmy w Gundersenie. Mimo to po zakończeniu sezonu postanowił zakończyć karierę. Ostatni oficjalny występ zanotował 12 marca 1999 roku w Oslo kończąc rywalizację w konkursie metodą Gundersena na 25. pozycji.

Fin startował także w zawodach Pucharu Świata B (obecnie Puchar Kontynentalny). Dwukrotnie stawał na podium tych zawodów: 4 grudnia 1994 roku w norweskim Lillehammer był drugi, a 14 grudnia 1996 roku w Vuokatti był trzeci w Gundersenie. Ponadto zdobył indywidualnie trzy medale mistrzostw Finlandii: złoty w 1997 roku oraz brązowe w 1994 i 1999 roku.

Osiągnięcia | edytuj kod

Igrzyska olimpijskie | edytuj kod

Mistrzostwa świata | edytuj kod

Mistrzostwa świata juniorów | edytuj kod

Puchar Świata | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium chronologicznie | edytuj kod

Nurmela nigdy nie stal na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata.

Puchar Kontynentalny | edytuj kod

Miejsca w klasyfikacji generalnej | edytuj kod

Miejsca na podium chronologicznie | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Skład drużyny: Jari Mantila, Tapio Nurmela, Topi Sarparanta
  2. Skład drużyny: Samppa Lajunen, Jari Mantila, Tapio Nurmela, Hannu Manninen
  3. Skład drużyny: Jari Mantila, Tapio Nurmela, Samppa Lajunen, Hannu Manninen
  4. Skład drużyny: Hannu Manninen, Tapio Nurmela, Jari Mantila, Samppa Lajunen
Na podstawie artykułu: "Tapio Nurmela" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy