Tarawa


Na mapach: 1°25′00,01″N 173°01′59,99″E/1,416669 173,033331

Tarawa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tarawa – główny atol wyspiarskiego państwa Kiribati, położony w środkowej części Oceanu Spokojnego w archipelagu Wysp Gilberta. Znajduje się tu stolica kraju Bairiki. Atol jest zamieszkany przez 50 182 osoby (2010)[1], posługujących się na co dzień językiem angielskim oraz językiem kiribati. Atol ten jest też siedzibą władz jednego z sześciu dystryktów Kiribati, a także lokalnej rady wyspiarskiej, jednej z 21 w tym państwie (zobacz podział administracyjny Kiribati). Na wyspie znajduje się miasto Buariki. W południowej części atolu znajduje się jednostka administracyjna South Tarawa.

W atolu używany jest dialekt języka kiribati, nazwany tarawa – posługuje się nim około 3 tysięcy osób. Różnica pomiędzy standardowym językiem a dialektem polega na innej wymowie i akcentowaniu pierwszej sylaby, a także różnicach leksykalnych. Dialektem posługuje się ludność na wyspach Bairiki i Bonriki.

Wyspa jest szerzej znana dzięki krwawej bitwie, jaka rozegrała się tutaj podczas II wojny światowej, pomiędzy okupującymi wyspy Japończykami a amerykańską piechotą morską.

Nazwę „Tarawa” noszą dwa okręty amerykańskie.

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Kiribati for Travellers: Tarawa Island (ang.)
Kontrola autorytatywna (wyspa):
Na podstawie artykułu: "Tarawa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy