Targum Onkelosa


Targum Onkelosa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Interlinearny Pentateuch zawierający tekst hebrajski wraz z tekstem Targumu Onkelosa – Liczb 6:3-10.
(British Library, Oriental MS. 1497 z XII wieku).

Targum Onkelosatargum aramejski zawierający oficjalną rabiniczną interpretację Tory. Treść targumu pochodzi z I/II wieku n.e., lecz został on zredagowany około III/IV wieku[1].

Spis treści

Opis | edytuj kod

Ponieważ po powrocie Żydów z niewoli babilońskiej do Palestyny językiem codziennym stał się język aramejski, koniecznością było przetłumaczenie tekstu Biblii, głównie Tory. Targum Onkelosa z czasem stał się przekładem oficjalnym, choć jest jedynym z sześciu przekładów Pentateuchu na aramejski. Tłumaczenie to jest w miarę dosłowne, niejasne hebrajskie słowa są przekazywane jako hebrajskie idiomy, a znane nazwy są czasem interpretowane przez tłumacza (Szinear-Babilon, czy Izmaelici-Arabowie). Reprezentuje on szkołę babilońską (wschodnią).

Tłumacz | edytuj kod

 Osobny artykuł: Onkelos.

Według tradycji żydowskiej, treść Targumu została pierwotnie przekazana przez Boga Mojżeszowi na górze Synaj, jednakże później została zapomniana przez lud, a przywrócona przez Onkelosa (ok. 35-120). Onkelos miał pracować zgodnie z instrukcjami rabinów Eliezera i Joszuy. Tłumacza identyfikuje się czasem jako Akwilę z Synopy. Wiąże się to z tendencjami do przypisywania autorstwa targumów uznanym już tłumaczom Biblii hebrajskiej na język grecki[2].

Wydania | edytuj kod

Targum Onkelosa został po raz pierwszy wydrukowany w Bolonii (1482) wraz z hebrajskim tekstem Biblii oraz komentarzem Rasziego. Później w rabinackiej Biblii Bomberga i Buxtorfa, oraz z łacińskim tłumaczeniem w Poliglocie kompluteńskiej (1517), Poliglocie antwerpskiej (1569), Poliglocie paryskiej (1645) oraz Poliglocie londyńskiej (1657). Wśród samodzielnych edycji wyróżniają się wydanie Sabbioneta z 1557 roku oraz dwutomowe wydanie: Berliner „Targum Onkelos” (Berlin, 1884).

Przypisy | edytuj kod

  1. Targum. Fundacja im. prof. Mojżesza Schrorra. [dostęp 2013-07-05].
  2. Onkelos (ang.). Jewish Encyclopedia, 1906. [dostęp 2013-07-05].

Bibliografia | edytuj kod

  • Targum (ang.). The Catholic Encyclopedia, 1912. [dostęp 2013-07-05].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Targum Onkelosa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy