Tartak tortur


Tartak tortur w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tartak Tortur (ang. The Miserable Mill) – powieść dla dzieci i czwarta z książek z Serii Niefortunnych Zdarzeń napisanych przez Daniela Handlera pod pseudonimem Lemony Snicket. Sieroty Baudelaire mają zamieszkać z właścicielem tartaku, który zmusza ich do pracy razem z resztą drwali. Sytuacja pogarsza się, gdy pojawia się Hrabia Olaf w kolejnym okropnym przebraniu.

Treść | edytuj kod

Tartak Tortur rozpoczyna się, gdy Wioletka, Klaus i Słoneczko Baudelaire razem z panem Poe podróżują pociągiem zmierzającym do Paltryville. Gdy docierają do celu bankier zostawia dzieci, aby udały się do ich nowego domu - Tartaku Szczęsna Woń. Idąc wzdłuż drogi, sieroty zauważają budynek w kształcie oka.

Po przybyciu, dzieci dowiadują się, iż będą musiały pracować w tartaku, a ich nowy opiekun, jako część umowy, postara się utrzymać Hrabiego Olafa z daleka. Sieroty spotykają Charlesa, partnera Sir'a. pokazuje on Baudelairom bibliotekę, która zawiera trzy książki.

Klaus jest prześladowany przez nowego i, ich zdaniem, irytującego brygadzistę, Flacutono. Rozbija on okulary brata Wioletki, który zostaje wysłany do Dr. Orwell. Kiedy Klaus wraca godzinę później, zachowuje się bardzo dziwnie, jakby był w transie. Nazajutrz w tartaku, kierownik każe Klausowi obsłużyć maszynę do stemplowania. Klaus powoduje wypadek - upuszcza maszynę na Phila, optymistycznego pomocnika. Phil wymawia niezrozumiałe dla innych słowo i inni pracownicy pytają, co ono oznacza. Klaus, wypada z transu, definiuje słowo. Brat Wioletki wyjaśnia, że nie pamięta, co się stało. Brygadzista Flacutono znów przeszkadza Klausowi, który ponownie rozbija sobie szkła w okularach. Tym razem jednak, do doktora idą z nim Wioletka i Słoneczko. Sieroty idą do budynku w kształcie oka, pukają do drzwi. Otwiera im Dr. Orwell trzymająca w ręce pałkę. Jest ona bardzo miła i mówi Wioletce i Słoneczku, by usiedli w poczekalni. Dr. Orwell wspomina o "przyciąganiu much miodem". Wioletka i Słoneczko zastanawiają się nad tym, dopóki nie odkrywają, że Hrabia Olaf przebrał się za Shirley - recepcjonistkę. Wioletka uświadamia sobie, że Dr. Orwell jest "miodem", a oni są "przyciągniętymi muchami". Wioletka dowiaduje się też, że Klaus był (i jest) zahipnotyzowany przez Dr. Orwell, która jest w spisku z Hrabią Olafem. Sieroty wychodzą od okulistki z Klausem, który jest znowu w transie.

Gdy wracają do tartaku, znajdują notatkę, potem idą się zobaczyć z Sir'em. On mówi dzieciom, że, jeśli zdarzy się kolejny wypadek przekaże opiekę nad nimi Shirley.

Wioletka i Słoneczko kładą Klausa spać, a potem idą do biblioteki. Tam czytają książkę podarowaną tartakowi przez Dr. Orwell. Sieroty używają spisu treści, aby znaleźć rozdział o hipnotyzowaniu. Wioletka uczy się, że okulistka używa komendy, aby kontrolować Klausa i słowa przerywającego hipnozę. Siostry Baudelaire słyszą, iż tartak wcześnie rozpoczął pracę i biegną zobaczyć, co się dzieje.

Wioletka i Słoneczko znajdują tam Charlesa przywiązanego do kloca, który będzie rozcinany przez piłę, Klausa wpychającego kloc i Brygadzistę Flacutono dającego rozkazy. Wioletka przypomina sobie słowo komendę ("szczęściarz") i wynika walka - Wioletka i Słoneczko rozkazują Klausowi wypuścić Charlesa, a Flacutono rozkazuje mu kontynuować. Wtedy przybywa Olaf z Dr. Orwell i mówi Klausowi, aby nie słuchał swoich sióstr. Jednakże, Wioletka pamięta słowo, które poprzednio powiedział Phil i odhipnotyzował Klausa ("ekstremalnie") i wypowiada je. Słoneczko i Orwell walczą na miecz i zęby. Pomocniczka Olafa spada do maszyny krojącej i ginie. Natomiast Olaf i Flacutono łapią Wioletkę. Klaus tymczasem zdołał uwolnić Charlesa. W tym momencie przyjeżdża pan Poe z Sir'em. Baudelairowie wyjaśniają im, co się stało.

Olaf zostaje zamknięty w bibliotece, a historia kończy się, gdy ucieka on razem z Brygadzistą Flacutono, schodząc po ścianie budynku. Sir wysyła sieroty do Szkoły Powszechnej im. Prufrocka.

Przypisy | edytuj kod

  1. Seria niefortunnych zdarzeń #4 - Tartak tortur. literatura.gildia.pl. [dostęp 2011-02-26].

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "Tartak tortur" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy