Tazo


Tazo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kolekcja tazo

Tazogra kolekcjonerska z użyciem specjalnych krążków wykonanych z tektury, plastiku lub metalu, przedstawiających znane postaci np. z kreskówek, anime, filmów, świata sportu.

Krążki tazo dołączane są do promocyjnych opakowań produktów spożywczych, najczęściej chipsów, lub sprzedawane osobno.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Zestaw do gry w menko

Gra wywodzi się od popularnej w Japonii gry menko, w której gracze używali udekorowanych różnymi wizerunkami krążków ceramicznych, drewnianych lub ołowianych, później także papierowych kart[1].

Gra przybyła na Hawaje wraz z japońskimi emigrantami, gdzie oryginalne krążki zostały zastąpione papierowymi lub kartonowymi wkładkami z kapsli od butelek po mleku. W latach 70. XX wieku jedna z hawajskich mleczarni wydrukowała litery POG na kartonowych wkładkach promując w ten sposób nowy napój POG (passion fruit, orange, guava), co dało tej grze jej angielską nazwę – pogs[2].

Tazo w obecnej formie zostały spopularyzowane w połowie lat 90. XX wieku przez meksykańskiego producenta przekąsek, Sabritas (należącego do grupy Frito-Lay), który zaczął dołączać je do swoich produktów. Nazwa tazo pochodzi od określenia taconazo (czyli uderzenie obcasem[3]), co jest nawiązaniem do innej popularnej w Meksyku gry szkolnej polegającej na otwieraniu butelek przy użyciu buta i wystrzeleniu kapsla na jak największą odległość[4].

Zasady gry | edytuj kod

Dzieci grające tazo

W grze może uczestniczyć dwóch lub więcej graczy. Tazo każdego gracza ustawiane są postacią do dołu, jeden na drugim. Następnie losowana jest kolejność gry. Każdy z graczy według ustalonej kolejności rzuca innym tazo w ustawioną przez przeciwnika wieżę tak, by jak najwięcej krążków odwróciło się na drugą stronę. Te, które się odwrócą, są wygrane przez rzucającego[5][6].

Istnieje wiele modyfikacji podstawowej wersji gry.

Serie tazo | edytuj kod

Pierwszy zestaw tazo wypuszczony na rynek przez firmę Sabritas w 1994 roku przedstawiał wizerunki postaci z serii Zwariowane melodie[4]. Dużą popularnością cieszyły się tazo z Pokémonami, które w Polsce zadebiutowały w 2000 roku, ale powstało jeszcze setki innych serii tazo w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, na przykład Gwiezdne wojny, Yu-Gi-Oh!, Kosmiczny mecz, Beyblade, Simpsonowie, World Wrestling Entertainment, flagi świata, zwierzęta[7][8].

Mimo, że nazwy tazo używa się potocznie do określenia wszystkich zabawek tego typu, to w rzeczywistości jest to zastrzeżony znak towarowy produktów firmy Frito-Lay, Inc.[9]

Przypisy | edytuj kod

  1. Kate Erblnad: The Weird History of Pogs (ang.). Mentalfloss, 3 stycznia 2014.
  2. Valerie Petrillo, A Kid's Guide to Asian-American History, s. 104, dostęp online przez Google Books
  3. Jacek Perlin: Wielki słownik hiszpańsko-polski. Wiedza Powszechna, 2009.
  4. a b Julian Morgans: Meet the Guy Who Invented Tazos and Gave Meaning to School Lunchtimes (ang.). Vice, 29 kwietnia 2019.
  5. How to play pogs (ang.). WikiHow.
  6. TazoDex: Set #1. PokeSerwis.
  7. Andrzej Sitek: Twoja stara zbiera Metal Tazo. Historia pewnej szajby. Instalki.pl, 5 lutego 2016.
  8. Tazos Guide (ang.). tazos.com.au.
  9. TAZO - Trademark Details (ang.). Justia.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tazo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy