Teatr Cameri


Na mapach: 32°04′37″N 34°47′05″E/32,076944 34,784722

Teatr Cameri w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teatr Cameri (hebr. התיאטרון הקאמרי, HaTei'atron HaKameri; ang. The Cameri Theatre of Tel Aviv) – teatr z siedzibą w osiedlu Ha-Cafon ha-Chadasz w Tel Awiwie, w Izraelu. Jest jednym z największych i najważniejszych teatrów w Izraelu. Jego spektakle od 1945 obejrzało ponad 20 milionów widzów[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Kino Mugrabi, które spłonęło w 1986 Dawna siedziba teatru Cameri przy ulicy Frishman

Początki grupy teatralnej sięgają 24 października 1944, kiedy reżyser Josef Milo zebrał czterech aktorów (Milo Jemima, Rosa Lichtenstein, Abraham Ben-Szwarc i Batya Lancet). W piwnicy dawnego Kina Mugrabi w Tel Awiwie, wystawili oni sztukę zatytułowaną "Od Zawsze". Przedstawienie zostało bardzo dobrze przyjęte, co zachęciło grupę teatralną do dalszej działalności i założenia teatru. Kolejnym przedstawieniem była sztuka napisana przez Chajm Nachman Bialika jako zachęta dla młodzieżowego ruchu syjonistycznego. W 1945 wystawili komedię Carlo Goldoni zatytułowaną "Sługa dwóch panów"[2].

Teatr Cameri został oficjalnie założony w lutym 1945. Do zespołu aktorów dołączyli wówczas Yossi Yadin i Hanna Maron, a w następnych latach kolejni znani aktorzy. Teatr od samego początku swojego istnienia opierał się na młodych aktorach, którzy dorastali w Ziemi Izraela i płynnie posługiwali się językiem hebrajskim.

W latach 50. XX wieku teatr przeniósł się z Kina Mugrabi do nowej sali przy ulicy Nahmani 4. Następnie, w grudniu 1961 przeniósł się na róg ulic Dizengoffa z Frishmana. W 1971 opiekę nad teatrem przejęły władze miejskie Tel Awiwu. Od tego momentu jest Teatrem Miejskim Cameri w Tel Awiwie[2].

W 2003 teatr przeniósł się do nowoczesnego kompleksu Tel Awiw Performing Arts Center (starą siedzibę zajął Teatr Beit Lessin). W 2005 Teatr Cameri otrzymał prestiżową Nagrodę Izraela[3].

Budynek teatru | edytuj kod

Nowa siedziba Teatru Cameri Nowa siedziba Teatru Cameri

W marcu 1988 położono kamień węgielny pod budowę nowej siedziby dla teatru. Budynek miał stanowić część nowoczesnego kompleksu kulturalnego Tel Awiw Performing Arts Center, który został zaprojektowany przez architekta Jaakova Rechtera. Rozwiązania zastosowane w budynku są nowatorskie i zaawansowane technologicznie. Umożliwia to prowadzenie bardzo zróżnicowanej działalności teatralnej, która wykracza poza standardowe schematy teatru[4].

W budynku znajduje się pięć sal koncertowych:

 1. największa Cameri 1 nazwana imieniem Josefa Milo - widownia ma 932 miejsc
 2. Cameri 2 - widownia ma 419 miejsc
 3. Cameri 3 - jest to otwarta scena dla teatralnej działalności alternatywnej, widownia ma 163 miejsc
 4. Cameri 4 - sala prób z widownią liczącą 160 miejsc
 5. Cameri 5 - najnowsza sala prób z widownią liczącą 100 miejsc
 6. Kawiarnia Teatr - kameralna scena z widownią około 100 miejsc[4].

Działalność | edytuj kod

Poza normalną działalnością sceniczną, Teatr Cameri był w 2009 gospodarzem pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Teatru, w którym uczestniczyło 16 zespołów teatralnych z całego świata[5].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. The Cameri Theater: The Cameri Theater (hebr.). [dostęp 22 października 2009].
 2. a b Pierwszy występ Teatru Cameri (hebr.). W: Tel Aviv-Yafo Municipality [on-line]. [dostęp 28 kwietnia 2010].
 3. Teatr Cameri - Podsumowanie (hebr.). W: Israel Prize [on-line]. [dostęp 28 kwietnia 2010].
 4. a b Teatr Cameri w Tel Awiwie, Zwycięzca Izrael 2005 (hebr.). W: The Cameri Theatre of Tel Aviv [on-line]. [dostęp 28 kwietnia 2010].
 5. International Theatre Festival (ang.). W: The Cameri Theatre of Tel Aviv [on-line]. [dostęp 28 kwietnia 2010].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Teatr Cameri" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy