Telewizja Polska


Telewizja Polska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest wersja przejrzana, która została oznaczona 26 lip 2021. Na przejrzenie oczekują zmiany w szablonach lub plikach, które są zawarte na tej stronie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Telewizja Polska (TVP) – polski telewizyjny nadawca publiczny i zarazem spółka akcyjna Skarbu Państwa. W latach 1952–1989 jedyny nadawca telewizyjny w Polsce.

TVP jest nadawcą kanałów telewizyjnych dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP3, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP Historia, TVP ABC, TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, TVP Kobieta, TVP Seriale (płatne w MUX 4), TVP Dokument i TVP Polonia HD (lokalnie w testach DVB-T2) oraz dostępnych drogą satelitarną lub kablową: TVP HD i Biełsat TV. Ponadto TVP jest nadawcą kilku kanałów internetowych, m.in.: Poland In, TVP Kultura 2, TVP Parlament i TVP Historia 2 dostępnie na platformie hybrydowej oraz serwisie TVP Stream i w aplikacji TVP VOD.

Nadaje w systemie cyfrowym – tą drogą dostępne jest dziewięć kanałów nadawcy. TVP całkowicie wypełnia trzeci multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, który po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku pokrywa zasięgiem właściwie cały kraj, a także wykorzystuje multipleksy pierwszy, ósmy i testowy TVP (w standardzie DVB-T2).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Okres przedwojenny | edytuj kod

Za prekursora telewizji w Polsce należy uznać Jana Szczepanika, zwanego „polskim Edisonem”, który w 1897 opatentował w Brytyjskim Urzędzie Patentowym (patent brytyjski nr 5031)[6]telektroskop” – czyli „aparat do reprodukowania obrazów na odległość za pomocą elektryczności”[7].

W 1929 Stefan Manczarski skonstruował aparaturę telewizji mechanicznej opartą na synchronicznie wirujących dwóch tarczach Nipkowa, po stronie nadawczej i odbiorczej. Sygnał telewizyjny był przekazywany przewodem elektrycznym. Urządzenie przesyłało jedynie nieruchomy obraz. Stefan Manczarski swój wynalazek nazwał „sposób telewizyjnego przesyłania obrazów za pośrednictwem drutu i radia”.

Doświadczenia prowadził też zespół naukowców i inżynierów w 1931 w rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach. Aparatura nadawczo-odbiorcza według systemu J.L. Bairda z wykorzystaniem tarczy Nipkowa. Oba urządzenia nadawczo-odbiorcze telewizji mechanicznej były napędzane jednym wspólnym silnikiem zapewniającym pełną synchronizację obu zespołów. Sygnał przekazywany był kablem w ramach jednego laboratorium. Pracami eksperymentalnymi kierował inż. Twardawa[8].

Dopiero później prace nad uruchomieniem stacji telewizyjnej w Polsce rozpoczęły się w 1935 w Warszawie w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym oraz Polskim Radiu. W 1937 na szesnastym piętrze wieżowca Prudential rozpoczęła działalność eksperymentalna stacja telewizyjna. Kierownikiem stacji został Władysław Cetner.

Aparatura analizująca obraz w Doświadczalnej Stacji Telewizyjnej PR z 1939 roku w Warszawie

W 1937 zainstalowano nadajnik foniczny, a na początku 1938 – nadajnik wizyjny. Ponadto w 1938 zbudowano na dachu „drapacza chmur”, bo tak go nazwano, konstrukcję wieży o wysokości 16 m, na której zamontowano maszt rurowy pod antenę nadawczą o wysokości 11 metrów. Antena znajdowała się więc 87 m nad ziemią, co zapewniało odbiór sygnału wizji w odległości 20 km i fonii 30 km od anteny nadawczej. Pokazy próbnej transmisji telewizyjnej odbyły się 5 października 1938 i 26 sierpnia 1939 w Warszawie z udziałem Mieczysława Fogga[2].

Była to telewizja mechaniczna, nadająca w standardzie 120 linii. Wyemitowano m.in. film z telekina „Barbara Radziwiłłówna” z Jadwigą Smosarską w roli głównej, a w tym czasie trwały prace nad telewizją elektroniczną 343-liniową. Rozwój prac badawczych nad telewizją, które były bardzo zaawansowane (przewidywano uruchomienie stałego programu w 1940), przerwał wybuch II wojny światowej.

Okres powojenny | edytuj kod

Kazimierz Rudzki prezentuje odbiornik telewizyjny „Leningrad”

Do prac nad Polską Telewizją powrócono w 1947. Prace w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym (później Instytucie Łączności) prowadzone były pod kierownictwem Janusza Groszkowskiego i Lesława Kędzierskiego. 15 grudnia 1951 otwarto wystawę „Radio w walce o pokój i postęp”, w trakcie której zostały pokazane próbne transmisje telewizyjne z udziałem pokazów artystów, codzienna emisja programu telewizyjnego trwała do 20 stycznia 1952[9]. W 1952 przy ul. Ratuszowej 11 w Warszawie powstało doświadczalne studio, powołano też pierwszy zespół programu telewizji[2]. Pierwszy program został wyemitowany 25 października 1952 o godz. 19:00 (w przeddzień wyborów do Sejmu). Wówczas z Instytutu Łączności nadano 30-minutowy montaż form artystycznych z udziałem Marty Nowosad, Jerzego Michotka, Witolda Grucy i Jana Mrozińskiego, który był odbierany na 24 odbiornikach „Leningrad” rozmieszczonych w klubach i świetlicach[10]. Pierwszą spikerką była Maria Rosa-Krzyżanowska. Kolejne audycje odbyły się 15 listopada 1952 (pokazano fragmenty Lalki z Niną Andrycz w roli głównej) i 5 grudnia 1952 (fragmenty Króla i aktora z Teatru Kameralnego w Warszawie)[11].

Trzy miesiące później – 23 stycznia 1953 – zainicjowano regularną emisję programu polskiej telewizji (pół godziny raz na tydzień)[2]. 22 lipca 1954 uruchomiono Doświadczalny Ośrodek Telewizyjny z własnym zespołem dziennikarskim[12]. Program nadawano z budynku dawnego banku przy placu Powstańców Warszawy 7[12], specjalnie odbudowanego i powiększonego po zniszczeniach wojennych na potrzeby nowo powstającej instytucji. Program ośrodka emitowano początkowo raz w tygodniu w piątki, od 1 kwietnia 1955 – dwa razy (we wtorki i w piątki), od 1 listopada 1955 – trzy razy (w poniedziałki, środy i piątki)[12], a od 1 stycznia 1956 – cztery razy (dodatkowo w niedziele). Wyjątkowo codzienna emisja odbywała się podczas transmisji Wyścigów Pokoju i V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w 1955[9].

30 kwietnia 1956 otwarto Warszawski Ośrodek Telewizyjny[13], co umożliwiło dostęp do programów TV większej grupie odbiorców. WOT emitował program pięć razy w tygodniu. 1 maja 1956 pracę rozpoczął Telewizyjny Ośrodek Transmisyjny ze stacją nadawczą umieszczoną w Pałacu Kultury i Nauki oraz anteną na szczycie iglicy na wysokości 227 m. Zasięg stacji wynosił ok. 55 km.

Okres jednego programu | edytuj kod

Tablice ośrodków regionalnych TVP na przełomie lat 50. i 60. XX w.

Prawdziwym początkiem Telewizji Polskiej było stworzenie 1 lipca 1958 Zespołu Programu Telewizyjnego przy Polskim Radiu. W dwa lata później (8 grudnia 1960) powołano Komitet do spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”. Od tego czasu Polskie Radio i TVP miały równorzędny status. Pierwszym szefem Radiokomitetu (stanowisko równorzędne z ministrem) został Włodzimierz Sokorski (szefowie pionów radia i telewizji posiadali rangę wiceministrów). 1 lutego 1961 ruszyła codzienna emisja programu telewizyjnego. Na przełomie lat 50. i 60. powstało siedem ośrodków regionalnych TVP (dysponujących własnymi studiami) w:

18 lipca 1969 oddano do użytku Centrum Radiowo-Telewizyjne w Warszawie przy ul. Woronicza[14]. W celu jego stworzenia poniesiono duże nakłady finansowe, technikom zaś udało się też skompletować wysokiej klasy sprzęt telewizyjny[2].

Dwa programy | edytuj kod

Pierwsza w Polsce naziemna stacja łączności satelitarnej

2 października 1970 uroczyście uruchomiono drugi ogólnopolski program telewizyjny. TVP2 od początku swego istnienia skupiała się głównie na programach kulturalnych i rozrywkowych (m.in. Studio 2).

Otwarcie Polski na Zachód – charakterystyczne dla epoki Gierka – pozwoliło na dostęp polskiej telewizji do nowoczesnych technologii z wolnego świata. Pierwszym efektem współpracy było nadanie 16 marca 1971 pierwszego programu w kolorze przy użyciu francuskiego systemu SECAM – była to adaptacja monodramu Antona Czechowa O szkodliwości palenia tytoniu[15]. Z czasem był to standard przyjęty we wszystkich krajach (oprócz Rumunii) demokracji ludowej. Początkowo emisje programu w kolorze nadawane były raz w tygodniu, od 6 grudnia 1971 codziennie w kolorze transmitowane były obrady zjazdu PZPR[16] (dla przykładu pierwsze cykliczne emisje kolorowe w Europie nadano w 1967[17]), jednak ze względu na brak odbiorników i ich wysoki koszt kolorowa telewizja nie była w tym czasie dostępna dla większości polskich telewidzów.

W 1972 po przejęciu stanowiska prezesa TVP przez Macieja Szczepańskiego pracę w telewizji straciło ok. 12 tys. osób[18].

1 listopada 1975 w Psarach-Kątach (Góry Świętokrzyskie) oddano do użytku pierwszą w Polsce naziemną stację łączności satelitarnej, która znacznie poszerzyła możliwości nadawcze TVP.

Po długim czasie przerwy w tworzeniu nowych ośrodków telewizyjnych, 12 stycznia 1985 roku powstał lokalny oddział telewizji w LublinieTVP3 Lublin. 1 stycznia 1989 roku powstała Telegazeta, pierwszy w Polsce teletekst.

Po przemianach | edytuj kod

Grażyna Torbicka, wieloletnia prezenterka TVP

Przemiany społeczno-polityczne przełomu lat 80. i 90. spowodowały także reformę telewizji. W 1987 TVP utraciła monopol na emitowanie telewizji w Polsce, kiedy to w dzielnicy Warszawy Ursynów powstała pierwsza prywatna polska stacja telewizyjna „Ursynat”[19]. W 1989 powstała kolejna stacja Sky Orunia nadająca na terenie Gdańska do 1996[20], a 6 lutego 1990 powstała następna stacja PTV Echo, nadająca na terenie Wrocławia i okolic do 8 marca 1995[21][22], a następnie 5 grudnia 1992 powstała telewizja Polsat[23], która 5 października 1993 otrzymała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na emisję naziemną w Polsce[24] i 27 stycznia 1994 koncesję na ogólnopolską telewizję komercyjną[25]. Na początku lat 90. zdecydowano o całkowitym przejściu z systemu SECAM na system PAL, w którym jako pierwszy, bo od 1 stycznia 1994, nadawał program II (wtedy na ten system przeszły również TVP Polonia i stacje regionalne TVP). 1 stycznia 1993 roku wraz z Polskim Radiem TVP zostało członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Jednocześnie od lat 90. wielu prezenterów i dziennikarzy TVP zaczęło odchodzić z telewizji publicznej, przechodząc do telewizji komercyjnych (m.in. do Polsatu i TVN-u).

Budynek TVP przy placu Powstańców Warszawy 7 w Warszawie

Programom informacyjnym TVP po 1989 roku zarzucano uleganie wpływom politycznym w zależności od tego, kto rządzi w Polsce oraz stronniczość i brak obiektywizmu[26]. W 1997 roku uruchomiono pierwszy kanał tematyczny telewizji publicznej – Tylko Muzyka, który jednak zakończył nadawanie rok później ze względów formalno-prawnych. W 1998 roku powstała oficjalna strona internetowa Telewizji Polskiej – www.tvp.pl[27]. W 2004 miała miejsce pierwsza edycja organizowanego przez TVP sylwestrowego widowiska muzycznego, która odbyła się pod nazwą Sylwester z Gwiazdami. 24 kwietnia 2005 emisję rozpoczął kolejny kanał tematyczny – TVP Kultura. W kolejnych latach Telewizja Polska uruchomiała kolejne kanały tematyczne (18 listopada 2006 – TVP Sport, 3 maja 2007 – TVP Historia, 6 października 2007 – TVP Info, który zastąpił TVP3, 6 grudnia 2010 – TVP Seriale, 15 kwietnia 2013 – TVP Rozrywka, 1 września 2013 – TVP Regionalna, 15 lutego 2014 – TVP ABC[28]). W 2008 Telewizja Polska rozpoczęła emisję w jakości HD, 6 sierpnia tegoż roku rozpoczęła emisję stacja TVP HD. 16 czerwca 2011 uruchomiono pierwszy internetowy kanał tematyczny – TVP Parlament. 1 czerwca 2012 dwa ogólnopolskie programy TVP1 i TVP2 zaczęły nadawać w jakości HD. Telewizja Polska pracuje nad wprowadzeniem obrazu 3D[29] do swoich kanałów. W ramach naziemnej telewizji cyfrowej i wybranych operatorów kablowych i satelitarnych umożliwia korzystanie z telewizji hybrydowej za pomocą Platformy Hybrydowej TVP[30][31]. W planach jest uruchomienie kolejnych kanałów, TVP Rozrywka International, TVP Premium, Poland 24 oraz TVP Film.

Od 2015 | edytuj kod

W 2018 roku Telewizja Polska zaczęła nadawać – jako jedna z trzech największych stacji telewizyjnych – w jakości 4K pod nazwą TVP 4K[32]. 17 września 2019 roku rozpoczął nadawanie kanał TVP Wilno przeznaczony dla Polaków mieszkających na Litwie[33]. W marcu 2020, w związku z pandemią COVID-19 oraz decyzją o zamknięciu placówek oświatowych, Telewizja Polska zainicjowała we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej projekt „Szkoła z TVP[34]. 19 listopada 2020 rozpoczął nadawanie kanał TVP Dokument[35], a 8 marca 2021 – TVP Kobieta[36].

Przejęcie kontroli nad TVP przez partię rządzącą | edytuj kod

W grudniu 2015, kilka tygodni po wyborach parlamentarnych, głosami rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość Sejm znowelizował Ustawę o radiofonii i telewizji oraz przyjął Ustawę o Radzie Mediów Narodowych, co pozwoliło partii rządzącej przejąć bezpośrednią kontrolę nad nadawcami publicznymi[37][38]. Od tego czasu TVP była krytykowana za silne nastawienie prorządowe, przeczenie misji telewizji publicznej, łamanie zasad etyki dziennikarskiej, w tym zasady prawdy, zasady obiektywizmu, zasady oddzielania informacji od komentarza, zasady szacunku i tolerancji oraz zasady pierwszeństwa dobra odbiorcy, co manifestowało się szczególnie w głównym programie informacyjnym Wiadomości oraz programach TVP Info[38][39][40][41][42][43][44].

W styczniu 2016 nominację na prezesa TVP uzyskał wieloletni polityk PiS, Jacek Kurski[45]. W sierpniu 2016 Kurski wygrał konkurs na stanowisko prezesa TVP, głosami członków Rady Mediów Narodowych należących do PiS oraz członka należącego do Kukiz'15[46].

W pierwszej połowie 2016 w redakcji Wiadomości TVP oraz redakcji TVP Info dokonano wymiany kadrowej. Osoby dotychczas pracujące w stacji zastąpili nowi dziennikarze, związani poprzednio z różnymi mediami, głównie prawicowymi: Telewizją Republika i tygodnikiem W Sieci, a także m.in. z Polsatem, Gazetą Polską Codziennie i Telewizją Trwam[47][48]. Ze stacją pożegnało się za to wielu z jej dotychczasowych pracowników i pracowniczek – zwolnione zostały m.in. Beata Tadla, Hanna Lis i Diana Rudnik[49], wypowiedzenie otrzymał Piotr Maślak[49], sam odszedł Piotr Kraśko[49]. TVP nie przedłużyła też umowy z Tomaszem Sekielskim[50].

Od tego czasu Wiadomościom TVP, jak i programom TVP Info oraz innym programom informacyjnym emitowanym na antenach TVP zarzucano dezinformację, przyrównywano je też do propagandy Dziennika Telewizyjnego w latach 70. i 80. w PRL[51]. Publicystka OKO.press Agata Szczęśniak zarzuciła TVP Info, że wyświetlając na paskach komentarze widzów, „wykorzystuje je, żeby podsycać nienawiść i pokazywać, że w społeczeństwie nie ma zróżnicowanych opinii – wszyscy popierają rząd”, stwierdzając, że to „przeczy misji telewizji publicznej”[52].

W marcu 2017, po 20 latach pracy w TVP, z telewizji odszedł dziennikarz i krytyk kulinarny Robert Makłowicz, który został zwolniony za skrytykowanie stacji po tym, jak TVP zmanipulowała jego wypowiedź dla własnych działań marketingowych[53][54].

Wzrost skarg na TVP Info do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Wraz ze zmianami w mediach publicznych w 2015 znacząco wzrosła liczba skarg składanych na Telewizję Polską do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji[55]. Przykładowo: w czerwcu 2017 82 skargi dotyczyły treści zamieszczonych w programach informacyjnych TVP, z czego 66 odnosiło się do programów TVP Info, którym zarzucano nierzetelność, manipulację i stronniczość, między innymi w materiałach o muzułmanach[a][55]. Spośród tej puli 54 skargi dotyczyły wydania programu Minęła 20 z 6 czerwca 2017 roku[55]. Jego twórcom zarzucono dyskryminację muzułmanów i mowę nienawiści[55].

Spadek ocen wiarygodności i rzetelności TVP

Według sondażu przeprowadzonego w lutym 2019 przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, Polacy oceniali TVP Info jako najmniej rzetelny spośród największych kanałów informacyjnych w Polsce[56]. W sondażu tym 29,7 proc. badanych uznało, że TVP Info rzetelnie przekazuje informacje, przeciwnego zdania było 43,2 proc. respondentów. Lepiej respondenci ocenili rzetelność konkurencyjnych kanałów: TVN24 (rzetelna według 54,3 proc. badanych osób) oraz Polsat News (rzetelny według 45,7 proc. badanych osób)[56].

Według sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej z maja 2019 programy TVP 1 oraz TVP Info częściej niż pozostali wybierali respondenci utożsamiający się z prawicą[57]. W tym samym sondażu 38 proc. badanych uznało, że TVP Info nie jest wiarygodna (najbardziej krytycznie odbierany spośród wszystkich kanałów informacyjnych; poziom braku zaufania był o kilka punktów procentowych większy niż poziom braku zaufania wobec innych stacji)[57].

W badaniu CBOS przeprowadzonym w kwietniu 2021 40 proc. ankietowanych dobrze oceniło Telewizję Polską, zaś 44 proc. – źle. Był to pierwszy raz od 1997 – tj. od momentu, kiedy CBOS rozpoczął badanie zmian opinii nt. TVP – gdy odsetek głosów krytycznych przewyższył liczbę opinii pozytywnych[58].

Krytyka „pasków” TVP Info

28 maja 2019 Rada Języka Polskiego opublikowała raport dotyczący „pasków” w programach informacyjnych w TVP. W raporcie tym RJP stwierdziła, że jej zdaniem „komunikaty umieszczane na paskach w Wiadomościach Telewizji Polskiej są narzędziem propagandy, a nawet przejawem przemocy symbolicznej”[59][60][61][62].

Materiały o Pawle Adamowiczu

Od 2015 programy informacyjne TVP w licznych materiałach zajmowały się postacią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza[63]. Zarówno krewni Pawła Adamowicza, jak i szereg publicystów nazwało te działania nagonką[63][64][65]. Magdalena Adamowicz powiedziała, że jej zdaniem TVP przyczyniła się do śmierci jej męża[66].

Według raportu Newton Media dla Urzędu Miasta Gdańska na przestrzeni 2018 TVP 1773 razy zajmowała się prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, z czego 877 wzmianek padło na antenie TVP Info, 593 wzmianki na antenie TVP Gdańsk, a kolejnych ponad 300 wzmianek na antenie TVP1 i TVP2[67]. Reporterzy stacji przedstawiali Adamowicza „jako oszusta majątkowego, współautora afery Amber Gold, polityka walczącego z polskością oraz promującego nazizm i komunizm[68].

W lutym 2019 Rada Etyki Mediów skrytykowała materiały TVP Info dotyczące zamordowanego prezydenta Gdańska[69]. Rada stwierdziła, że „odbiorca – czytelnik, radiosłuchacz, telewidz – ma prawo do prawdy. REM stwierdza, że w publikacjach TVP o prezydencie Gdańska odmówiono odbiorcy tego prawa. (...) W żadnej z analizowanych przez REM publikacji nie dano Pawłowi Adamowiczowi szansy odparcia zarzutów, przedstawienia argumentów zaprzeczających oskarżeniom formułowanym wprost, między wierszami, lub w tytułach zniekształcających rzeczywisty przebieg opisywanych wydarzeń lub naginających fakty tak, by przemawiały przeciwko prezydentowi Gdańska. Był obiektem oszczerstw, ale nie miał prawa do obrony”[69].

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar stwierdził, że te działania TVP mogły być uznane „jako mowa nienawiści w stosunku do określonego polityka”[70]. W swoim oświadczeniu RPO stwierdził, że media publiczne, w tym TVP, wpisywały się w działania prokuratury wobec Pawła Adamowicza, które w ocenie RPO „były nieproporcjonalne i przybierały charakter szykan”[71]. Rzecznik stwierdził też, że „materiał Wiadomości TVP z dnia śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza był całkowicie jednostronny; nie uwzględniał niezbędnej w pracy dziennikarskiej zasady pluralizmu”[72].

W styczniu 2020 Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że wyemitowany 31 października 2016 w TVP Info antyimigrancki spot, będący wstępem do dyskusji w programie publicystycznym Minęła 20, posługiwał się „nieuprawnioną manipulacją” i „naruszył dobra osobiste gminy jako wspólnoty”[63]. Przekaz materiału TVP miał też „podważać renomę i wiarygodność prezydenta Adamowicza oraz zaufanie do jednostki samorządu”[63]. Sąd nakazał TVP Info złożenie przeprosin na antenie telewizji oraz za pomocą mediów społecznościowych, a także zapłatę 50 tys. złotych na rzecz Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku[63]. Zdaniem sędzi „autorzy materiału nie dochowali rzetelności i staranności dziennikarskiej”[63].

W styczniu 2019 prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak ocenił, że działania „pełnej perfidnych propagandystów i nienawistnych materiałów” Telewizji Polskiej były powiązane z zabójstwem Pawła Adamowicza[73]. Jaśkowiak nazwał programy TVP „rynsztokiem”[73]. W związku z wypowiedzią Jacka Jaśkowiaka TVP złożyła przeciwko niemu pozew w lutym 2019, domagając się przeprosin[74]. Jaśkowiak poinformował, że nie zamierza przepraszać[74], a we wrześniu 2020 sąd apelacyjny oddalił roszczenia Telewizji Polskiej[75].

Materiały dotyczące Andrzeja Dudy w trakcie kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2020

W marcu 2020 prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę nakazującą wydrukowanie papierów wartościowych o wartości prawie 2 mld zł i przekazaniu ich na media państwowe. Znaczna większość tych środków została przekazana TVP (87,7 proc.), reszta zaś Polskiemu Radiu i spółkom radiofonii regionalnej. Kilka miesięcy później Telewizja Polska była krytykowana przez część komentatorów, którzy zarzucali nadawcy jawne wspieranie Andrzeja Dudy w czasie kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi w czerwcu 2020.

 Zobacz więcej w artykule Andrzej Duda, w sekcji 2 miliardy złotych na TVP i Polskie Radio (2020).

Kalendarium TVP | edytuj kod

Do 1939 | edytuj kod

 • 5 października 1938 i 26 sierpnia 1939 – pokazy próbnej transmisji telewizyjnej w Warszawie.

1952–1989 | edytuj kod

 • 25 października 1952, godz. 19:00 – emisja pierwszego ogólnopolskiego programu telewizyjnego. Ten moment uważa się za początek Telewizji Polskiej.
 • 5 grudnia 1952 – emisja pierwszego programu sportowego polskiej telewizji – pokazowe walki na szable[76].
 • 23 stycznia 1953 – rozpoczęcie regularnej emisji programu.
 • 30 kwietnia 1956 – emisja pierwszego programu informacyjnego – Wiadomości Dnia.
 • 13 stycznia 1957 – emisja pierwszej transmisji sportowej – mecz bokserski Skra Warszawa – Gwardia Łódź, który komentował Zbigniew Smarzewski[76].
 • 1 stycznia 1958 – powstał Dziennik Telewizyjny.
 • 9 listopada 1958 – emisja pierwszego wydania Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego.
 • 1 lutego 1961 – początek codziennej emisji programu telewizyjnego.
 • 1962 – przeprowadzenie pierwszej transmisji satelitarnej.
 • 2 października 1970 – powstał drugi ogólnopolski program telewizyjny.
 • 12 stycznia 1985 – uruchomienie ośrodka regionalnego w Lublinie (TVP Lublin).
 • 26 czerwca 1986 – powstał Teleexpress.
 • 29 marca 1987 – po raz ostatni Dziennik Telewizyjny pojawił się równolegle na obu antenach Telewizji Polskiej.
 • 30 marca 1987 – powstał program informacyjny Panorama dnia.
 • 1987 – koniec monopolu TVP na nadawanie programu telewizyjnego[19].
 • 1 stycznia 1989 – powstała Telegazeta, pierwszy w Polsce teletekst.
 • 17 listopada 1989 – ostatnie wydanie Dziennika Telewizyjnego.

Po 1989 | edytuj kod

 • 18 listopada 1989 – pierwsze wydanie Wiadomości.
 • 19 października 1990 – powstał ośrodek regionalny TVP Rzeszów (później TVP3 Rzeszów).
 • lipiec 1991 – decyzja o likwidacji Radiokomitetu działającego w rzeczywistości do 1993.
 • 1 września 1991 – Panorama dnia została zastąpiona przez Panoramę.
 • 1 marca 1992 – zmiana skrótu TP na TVP (by nie mylić TVP z Telekomunikacją Polską), zmiana loga TVP oznaczeń na wszystkich antenach oraz wprowadzenie nowych, rewolucyjnych pod względem techniki wykonania, wyglądu opraw graficznych na antenach stacji.
 • 24 października 1992 – próbna emisja programu satelitarnego TVP Polonia skierowanego do Polaków mieszkających za granicą, emitowanego regularnie od 30 marca 1993.
 • 29 grudnia 1992 – powołanie mocą ustawy KRRiT mającej pełnić funkcję regulatora rynku mediów elektronicznych w Polsce oraz zadecydowano o podziale Państwowej Jednostki Organizacyjnej Polskie Radio i Telewizja na: Polskie Radio podzielone na 18[77] niezależnych spółek (jedną nadającą programy ogólnopolskie oraz siedemnaście nadających programy regionalne) oraz na Telewizję Polską (2 programy ogólnopolskie i 10 ośrodków regionalnych, oraz testowo działającą TVP Polonia).
 • 1 stycznia 1993 – TVP została członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU).
 • 1 stycznia 1994:
 • 5 września 1994 – jedenaście ośrodków regionalnych przystąpiło do tworzenia pasma wspólnego (TVP Regionalna)[78][79].
 • 1 stycznia 1995 – TVP1 przeszedł z SECAM na PAL, co oznaczało zakończenie procesu przejścia z systemu SECAM na PAL.
 • 30 marca 1996 – Prasowa Agencja Telewizyjna, działająca pod kierunkiem red. Zygmunta Kościelskiego, uruchomiła stronę internetową TVP.
 • lipiec 1996 – powołanie redakcji TVP w Toruniu
 • 31 grudnia 1996 – TVP Polonia zaczęła nadawać w systemie PALplus i w formacie 16:9. Była to premiera formatu panoramicznego w TVP. Pokazano ident i rozmowę w studio z prezesem o tym systemie i panoramicznym formacie oraz dwa filmy zastosowane w tym formacie: Pan Wołodyjowski i Potop[80][81].
 • 30 marca 1997 – uruchomiono kanał tematyczny Tylko Muzyka emitowany do 15 lutego 1998 ze względów formalno-prawnych.
 • 21 grudnia 1997 – powstała TVP Białystok.
 • 1998 – powstała oficjalna strona internetowa Telewizji Polskiej – www.tvp.pl[27].
 • 28 lutego 2001 – powołano cztery ośrodki regionalne:
  • Świętokrzyski Ośrodek Regionalny TVP S.A. w Kielcach – podlegający Oddziałowi Terenowemu w Krakowie[82],
  • Opolski Ośrodek Regionalny TVP S.A. w Opolu – podlegający Oddziałowi Terenowemu w Katowicach[82],
  • Warmińsko-Mazurski Ośrodek Regionalny TVP S.A. w Olsztynie – podlegający Oddziałowi Terenowemu w Gdańsku[82],
  • Lubuski Ośrodek Regionalny TVP S.A. w Gorzowie Wielkopolskim – podlegający Oddziałowi Terenowemu w Poznaniu[82].
 • 3 marca 2002 – uruchomiono trzeci program telewizji publicznej – TVP3 – zastępując dotychczasowe programy regionalne[83].
 • kwiecień 2002 – TVP otrzymała nagrodę od Telewizyjnego Zgromadzenia Europejskiej Unii Nadawców za wybitne osiągnięcia w 2002 roku[84][85][86][87]
 • 7 marca 2003 – zmiana identyfikacji marki, w tym logo wszystkich kanałów telewizyjnych.
 • 21 września 2003 – do gmachu Telewizji Polskiej wtargnął uzbrojony dwudziestodwuletni terrorysta[88][89]. Sterroryzował strażnika i koniecznie chciał rozmawiać z wydawcą. Kilkadziesiąt minut później terrorysta ze strażnikiem weszli do studia. Całe zdarzenie nagrała kamera w studiu, lecz żaden kanał nie przerwał swoich programów. Około godz. 21 powołano sztab kryzysowy, a godzinę później do budynku telewizji przyjechali dziennikarze, policyjni negocjatorzy oraz grupa antyterrorystyczna. Po ponad trzech godzinach akcji, ok. 23.30, został on obezwładniony. Jak się później okazało, mężczyzna trzymał w ręku nienabity pistolet gazowy[88]. Następnego dnia około godziny 15.30 w tym samym studiu odbyła się konferencja prasowa policji oraz władz telewizji, a 24 godziny po zdarzeniu na antenie TVP1 wyemitowano dwudziestominutowy reportaż z tego zdarzenia[90].
 • 1 stycznia 2005 – zgodnie z Ustawą z dnia 2 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, uruchomiono 4 nowe oddziały terenowe:
 • 9 stycznia 2005 – uruchomiono telewizję interaktywną (dzięki wykorzystaniu sieci Pionier). Docelowo ma ona stać się platformą, w ramach której programy TVP będą rozpowszechniane w internecie przy użyciu modelu Wideo na życzenie.
 • 24 kwietnia 2005 – został uruchomiony kanał tematyczny TVP Kultura.
 • maj/czerwiec 2005 – debiut TVP Kultura w Cyfrowym Polsacie.
 • 18 listopada 2006 – uruchomiono kanał tematyczny TVP Sport.
 • 13 grudnia 2006 – został uruchomiony kanał TVP w serwisie internetowym YouTube[92].
 • 3 maja 2007 – uruchomiono kanał tematyczny TVP Historia.
 • 6 października 2007 o 5.29 – uruchomiono kanał tematyczny TVP Info (dawniej jako TVP3).
 • 6 sierpnia 2008 – uruchomienie stacji TVP HD – pierwszego kanału Telewizji Polskiej w wysokiej rozdzielczości (HDTV).
 • 20 marca 2009 – debiut TVP Sport i TVP Info w Cyfrowym Polsacie.
 • 15 września 2009 – uruchomiono platformę cyfrową TVP.
 • 1 września 2010 – rozpoczęcie całodobowego nadawania programu przez TVP1 i TVP2 (z zachowaniem krótkich przerw między ramówkami).
 • 6 grudnia 2010 – uruchomiono kanał tematyczny TVP Seriale.
 • 10 stycznia 2011 – rozpoczęcie testowej emisji kanału TVP1 w systemie HDTV (jako TVP1 HD) – wyłącznie w ofercie satelitarnej telewizji n[93].
 • 4 kwietnia 2011 – debiut TVP HD i TVP Seriale w Cyfrowym Polsacie.
 • 5 maja 2011 – debiut TVP Historia w Cyfrowym Polsacie.
 • 16 czerwca 2011 – uruchomiono pierwszy internetowy kanał tematyczny TVP Parlament[94].
 • 31 maja 2012:
  • rozpoczęto cyfrową, naziemną emisję kanałów TVP1 i TVP2 w standardzie HD (jako TVP1 HD oraz TVP2 HD), przy czym oficjalna data startu kanału TVP2 HD to 1 czerwca 2012[95].
  • rozpoczęcie regularnego, satelitarnego przekazu programu TVP1 w systemie HD (TVP1 HD)[96].
 • 1 czerwca 2012:
 • 5 lipca 2012:
  • uruchomienie (w ramach HbbTV) aplikacji z informacjami nt. pogody i regionu, z którego TVP jest odbierana[97].
 • 15 kwietnia 2013 – uruchomiono kanał tematyczny TVP Rozrywka. TVP Rozrywka jest w tym samym dniu dostępna w Cyfrowym Polsacie.
 • 23 lipca 2013 – kanały TVP1, TVP2 i TVP Info zakończyły nadawanie w naziemnej telewizji analogowej.
 • 1 września 2013 – powstał kanał TVP Regionalna będący pasmem wspólnym z lokalnymi pasmami, zmiana profilu TVP Info z kanału informacyjno-regionalnego na typowo informacyjny.
 • 6 września 2013 – debiut TVP Regionalnej w Cyfrowym Polsacie.
 • 12 stycznia 2014 – kanał tematyczny TVP Sport rozpoczął emisję w jakości HDTV.
 • 15 lutego 2014 – uruchomiono kanał tematyczny TVP ABC[28]
 • 3 lipca 2015 – rozpoczęcie testowej emisji DVB-T2 w rozdzielczości 4K i z kompresją HEVC, prowadzone z masztu RTCN Raszyn (odbiór możliwy wyłącznie w okolicach Warszawy) na kanale nr 7 (191,50 MHz) z mocą ERP 3,5 kW i polaryzacją pionową (V)[98].
 • 2 stycznia 2016 – zmiana nazwy TVP Regionalnej na TVP3 połączona ze zmianami programowymi
 • 30 września 2016 – kanał tematyczny TVP Info rozpoczął emisję w jakości HDTV.
 • 1 stycznia 2017 – TVS stała się pierwszym niezależnym od TVP kanałem, w którym czas antenowy sprzedaje Biuro Reklamy telewizji publicznej[99]. Ponadto debiut TVP ABC w Cyfrowym Polsacie.
 • 6–7 kwietnia 2017 – TVP1, TVP2 i TVP Sport zakończyły emisję w wersji SDTV na satelicie Hot Bird (13⁰E)[100][101][102].
 • 20 kwietnia 2017 – kanał tematyczny TVP Info zakończył emisję w wersji SDTV[101][102][103].
 • 7 czerwca 2018 – kanał tematyczny TVP Sport w wersji SD zastąpił TVP Rozrywkę w naziemnej telewizji cyfrowej.
 • 14 czerwca 2018 – uruchomiono stację TVP 4K – kanał Telewizji Polskiej w ultrawysokiej rozdzielczości (UHDTV).
 • 11 listopada 2018 – z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości uruchomiono kanał Poland In, drugiego obcojęzycznego kanału Telewizji Polskiej
 • 22 grudnia 2018 – uruchomienie TVP Sport w wersji HD w MUX 8 naziemnej telewizji cyfrowej.
 • 28 maja 2019 – Rada Języka Polskiego zdała raport dot. pasków widocznych w TVP Info. Stwierdziła w nim, że komunikaty umieszczane na paskach w „Wiadomościach” Telewizji Polskiej są narzędziem propagandy, a nawet przejawem przemocy symbolicznej[59][60][61][62].
 • 17 września 2019 – powstał kanał TVP Wilno przeznaczonego dla Polaków mieszkających na Litwie[33].
 • 23 października 2019 – uruchomienie TVP Kultura w wersji HD.
 • 23 marca 2020 – uruchomienie kanałów internetowych TVP eSzkoła i TVP eSzkoła Domowe Przedszkole[104].
 • 2 kwietnia–9 czerwca 2020 – tymczasowa emisja kanału TVP HD w jakości SD na 8. multipleksie NTC.
 • 26 czerwca 2020 – uruchomienie kanału internetowego TVP Kultura 2[105].
 • 19 listopada 2020 – uruchomienie kanału tematycznego TVP Dokument.
 • 8 marca 2021 – uruchomienie kanału tematycznego TVP Kobieta.
 • lipiec/sierpień 2021 – debiut TVP Dokument i TVP Kobieta w Cyfrowym Polsacie.

Struktura | edytuj kod

Struktura organizacyjna Telewizji Polskiej ulegała ciągłym zmianom. Na samym początku cały zespół programu telewizyjnego tworzył jedną, wydzieloną redakcję w Radiokomitecie. W 1958 przekształciła się ona w Zespół Programu Telewizyjnego, którego pierwszym szefem został Jerzy Pański. Stopniowo utrwaliła się struktura, która w momencie wprowadzenia stanu wojennego wyglądała następująco:

 • Zespół Programu Telewizyjnego (z wiceprzewodniczącym Komitetu ds. Radia i Telewizji, jako szefem), dzielący się na:

Ich prace koordynowała (tj.: ustalała ramówkę, przyjmowała programy na antenę, organizowała emisję i nadzorowała jej bieżący przebieg) Naczelna Redakcja Programowa (dyrektorem programowym i redaktorem naczelnym był Włodzimierz Grzelak). Programy I i II nie miały wyodrębnionych kierownictw.

Na rzecz programów I i II audycje telewizyjne programowały, produkowały oraz proponowały do emisji Naczelne Redakcje (merytoryczne):

 • Dziennika Telewizyjnego,
 • Publicystyki,
 • Publicystyki Międzynarodowej,
 • Publicystyki o Krajach Socjalistycznych,
 • Dziecięco-Młodzieżowa (Telewizja Młodych, Telewizja Dziewcząt i Chłopców – dla dzieci starszych i Telewizja Najmłodszych),
 • Oświatowa i Popularnonaukowa,
 • Kulturalna,
 • Rozrywkowa,
 • Filmowa,
 • Muzyczna,
 • Sportowa,
 • Rolna,
 • Wojskowa,
 • Programów Zleconych.

W ramach Naczelnej Redakcji Publicystyki działało stworzone przez Mariusza Waltera – i posiadające znaczną autonomię – Studio 2. Naczelne redakcje dzieliły się z kolei na redakcje z kierownikami redakcji na czele; np. redakcja programów szkolnych czy redakcja kursów językowych działały w ramach Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Popularnonaukowych.

W ramach Zespołu Programu Telewizyjnego działały także różne jednostki usługowe, pomocnicze i techniczne: Biuro Emisji, Dział Scenografii (zarządzany przez Xymenę Zaniewską), Zakład Produkcji Filmów Telewizyjnych (POLTEL), zakład transportu, dział finansów i księgowości, zespół produkcyjny, biuro kadr i szkolenia, wewnętrzna służba zdrowia.

Pod koniec sprawowania władzy w Radiokomitecie przez Macieja Szczepańskiego powołano w strukturze Zespołu Programu Telewizyjnego dwa wysokie stanowiska decyzyjne: Dyrektora Generalnego ds. Politycznych (Stanisław Cześnin) i Dyrektora Generalnego ds. Kultury (Janusz Rolicki). Nadzorowali oni bezpośrednio pracę podporządkowanych im Naczelnych Redakcji.

Główną cechą organizacyjną ówczesnej telewizji było to, że nie istniał wtedy system producentów zewnętrznych. Programów nie kupowano, ale produkowano wyłącznie we własnym zakresie i własnymi siłami, w pełni wykorzystując posiadany ogromny potencjał produkcyjno-techniczny, bardzo unowocześniony w związku z pierwszą wizytą w Polsce Jana Pawła II.

Telewizja współpracuje z klasami dziennikarskimi XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Warszawie.

15 września 2009 r. ruszyła satelitarna platforma TVP[106], lecz 9 października 2009 nowy zarząd wstrzymał projekt[107].

TVP jest współorganizatorem konkursu „Książka Historyczna Roku[108].

Jednostki organizacyjne | edytuj kod

W 2019 roku jednostkami administracyjnymi TVP były[109]:

 • Biuro Programowe
 • TVP Info
 • TVP ABC
 • Biuro Spraw Korporacyjnych
 • Biuro Strategii i Projektów
 • Biuro Audytu i Kontroli Wewnętrznej
 • Biuro Prawne
 • Biuro Kontrolingu i Restrukturyzacji
 • Biuro Rachunkowości
 • Biuro Zarządzania Kapitałem Ludzkim
 • Biuro Zakupów i Zamówień Publicznych
 • Biuro Reklamy
 • Biuro Negocjacji i Nadzoru Produkcji
 • Telewizyjna Agencja Informacyjna
 • Agencja Kreacji Rozrywki i Oprawy
 • Centrum Usług Produkcyjnych
 • Ośrodek Administracji
 • Ośrodek Inwestycji i Transportu
 • Oddziały Terenowe
 • TVP Kultura
 • TVP Historia
 • Agencja Kreacji Filmu i Serialu
 • Agencja Kreacji Publicystyki, Dokumentu i Audycji Społecznych
 • Ośrodek Dokumentacji i Zbiorów Programowych
 • Biuro Handlu i Współpracy Międzynarodowej
 • Program Satelitarny TV Polonia
 • Belsat TV
 • Ośrodek Mediów Interaktywnych
 • Agencja Kreacji Teatru Telewizji Polskiej
 • Ośrodek TVP Technologie

Kanały TVP | edytuj kod

Kanały nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce | edytuj kod

Kanały ogólnotematyczne | edytuj kod

Kanały oznaczone pogrubieniem nadawane są w ramach naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

Kanały regionalne | edytuj kod

Kanały regionalne dzielą nazwę i częstotliwości z pasmem wspólnym TVP3 i w ramach tego kanału dostępne są na poszczególnych obszarach w ramach telewizji naziemnej.

Kanały tematyczne | edytuj kod

TVP Info i TVP Historia są nadawane również w ramach naziemnej telewizji cyfrowej na Litwie.[potrzebny przypis]

Kanały internetowe | edytuj kod

Kanały hybrydowe | edytuj kod

 Osobny artykuł: Platforma Hybrydowa TVP.

Kanały międzynarodowe | edytuj kod

TVP Polonia i TVP Wilno nadawane są w ramach naziemnej telewizji cyfrowej na Litwie.

Władze TVP | edytuj kod

Zarząd TVP S.A.[116]

Przewodniczący Rady Nadzorczej TVP S.A.:

 • Witold Knychalski od 1998 do 31 lipca 2003
 • Antoni Dragan od 31 lipca 2003
 • prof. Tadeusz Kowalski od maja 2004 do czerwca 2005
 • Sławomir Skrzypek od 9 maja 2006 do 11 stycznia 2007
 • Janina Goss od 24 lutego 2007 do 19 grudnia 2008
 • Łukasz Moczydłowski od 19 grudnia 2008 do 3 lipca 2009
 • Bogusław Szwedo od 16 września 2009 do 27 sierpnia 2010
 • Grzegorz Borowiec od 27 sierpnia 2010 do 4 marca 2011
 • Stanisław Jekiełek od 4 marca 2011 do 8 stycznia 2016[117][118]
 • Dariusz Lasocki od 29 stycznia 2016 do 2017
 • Maciej Łopiński od 2017 (w okresie od 10 marca do 7 sierpnia 2020 delegowany do pełnienia obowiązków prezesa zarządu TVP, w tym okresie obowiązki przewodniczącego Rady Nadzorczej pełnił wiceprzewodniczący Przemysław Tejkowski)

Osobowości telewizyjne związane z TVP | edytuj kod

 Z tym tematem związana jest kategoria: Osobowości telewizyjne związane z TVP.

Najwybitniejszymi prezenterami w historii Telewizji Polskiej są: Jan Suzin (pracował w latach 1955–1996), Krystyna Loska (pracowała od lat 50. do 1994 roku), Edyta Wojtczak (pracowała w latach 1957–1996) i Bogumiła Wander (pracowała od końca lat 60. XX w. do 2003 roku).

Finanse | edytuj kod

Wpływy TVP z reklam w 2011 roku to 1,03 mld PLN, od sponsorów 126,7 mln zł, z abonamentu 205,4 mln zł. Koszty według TVP to 1,757 mld zł, w tym pensje i honoraria dla pracowników TVP 450 mln zł; energia elektryczna, ogrzewanie, materiały biurowe itp. około 273,3 mln zł; kwoty należne producentom, ochroniarzom, mechanikom i wielu innym usługodawcom z zewnątrz to ponad 407 mln zł. Strata netto wyniosła 88,5 mln zł[131]. Obroty i przychody z reklam w TVP w 2011 podobne do stacji komercyjnych – np. TVN za 2011 rok przychody 1959,84, strata netto 317,37 mln zł wobec 42,75 mln zł zysku rok wcześniej (przychody w 2010: 1925,13 mln zł)[132].

Zasadniczo przeciętne płace w 2011 w TVP to mniej więcej tyle, ile w stacjach komercyjnych (6,9 tys. zł brutto, Polsat 6,6 tys. zł, TVN 8,1 tys. zł), płaca w TVP była również wyższa niż przeciętne wynagrodzenie w sektorze mediów według GUS. TVP musi jednak na wynagrodzenia przeznaczyć znacznie więcej pieniędzy niż jej konkurenci, gdyż zatrudnia więcej pracowników[133]. W 2011 prezes Juliusz Braun poinformował, że planowana strata TVP w roku 2012 miała wynieść co najmniej 150 mln, jednak media w 2011 spekulowały, że kwota ta za 2012 miałaby znacznie przekroczyć 200 mln. Według stanu na rok 2011 miałby to być jeden z najgorszych wyników w historii TVP[134].

Historia logo |

Nagrody i wyróżnienia | edytuj kod

W 2013 roku TVP została przyznana katolicka nagroda Totus 2013. Wyróżnienie to przyznano za wspieranie przez TVP fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Statuetki odebrali prezes Telewizji Polskiej Juliusz Braun oraz szef Polskiego Radia Andrzej Siezieniewski. Totusem wyróżniona została także współpracująca z Teatrem Telewizji Zofia Posmysz-Piasecka. Otrzymała statuetkę w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej[137].

Zobacz też | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

 1. W tym samym okresie nie złożono żadnej skargi na Polsat i Superstację, a po jednej na TVN i Telewizję Republika.
 2. W zegarze TVP logo używane do kwietnia 1993.
 3. W zegarze TVP logo używane do maja 2012.

Przypisy | edytuj kod

 1. Redakcja tvp.pl. TVP S.A. [dostęp 2012-08-19].
 2. a b c d e Historia TVP. TVP S.A. [dostęp 2012-08-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-15)].
 3. a b c https://www.money.pl/gospodarka/tvp-10-mln-zl-na-nagrody-z-zysku-ktorego-nie-wypracowala-6630096510126784a.html.
 4. https://www.wirtualneme.
 5. Status prawny. W: Biuletyn Informacji Publicznej [on-line]. Telewizja Polska SA. [dostęp 2012-08-19].
 6. Polska. Zarys encyklopedyczny, PWN, Warszawa 1974.
 7. „Jan Szczepanik – polski Edison”, 2011-03-12, Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
 8. Fragment tygodnika „Radjo” z 1931 r., cytowany w książce: Wojciech Janota „Katowice między wojnami”, s. 109, Łódź 2010, ​ISBN 978-83-7729-021-7​.
 9. a b Jarosław Kończak „Ewolucja programowa polskiej telewizji państwowej”.
 10. Informacje o nadaniu pierwszego programu telewizyjnego.
 11. Aleksandra Szarłat: Prezenterki Tele PRL. Wydawnictwo Świat Książki, 2015, s. 15. ISBN 978-83-8031-299-9.
 12. a b c Aleksandra Szarłat: Prezenterki Tele PRL. Wydawnictwo Świat Książki, 2015, s. 18. ISBN 978-83-8031-299-9.
 13. Aleksandra Szarłat: Prezenterki Tele PRL. Wydawnictwo Świat Książki, 2015, s. 20. ISBN 978-83-8031-299-9.
 14. Aleksandra Szarłat: Prezenterki Tele PRL. Wydawnictwo Świat Książki, 2015, s. 84. ISBN 978-83-8031-299-9.
 15. Polska. Zarys encyklopedyczny, Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974, s. 616 .
 16. Aleksandra Szarłat: Prezenterki Tele PRL. Wydawnictwo Świat Książki, 2015, s. 83. ISBN 978-83-8031-299-9.
 17. 1966: BBC tunes in to colour (ang.). BBC. [dostęp 2011-05-22].
 18. Aleksandra Szarłat: Prezenterki Tele PRL. Wydawnictwo Świat Książki, 2015, s. 86. ISBN 978-83-8031-299-9.
 19. a b MaciejM. Mazur MaciejM., Telewizja kablowa, ursynow.org.pl, 7 lutego 2018 [dostęp 2020-01-26] .
 20. PiotrP. O PiotrP., Sky Orunia: pierwsza, prywatna stacja telewizji, Gdańsk Strefa Prestiżu, 6 lutego 2017 [dostęp 2020-01-26] .
 21. Encyklopedia Wrocławia, 2000, ​ISBN 83-7023-749-5​, s. 169 Hasło:PTV Echo.
 22. Krótka historia PTV Echo, „Dziennik Dolnośląski” nr 27 (94), 7 lutego 1991, s. 4–5.
 23. Polsat kończy 20 lat: Historia pierwszej komercyjnej TV w Polsce, Media2.pl, 4 grudnia 2012 [dostęp 2017-03-14] .
 24. Koncesja dla „PolSatu” .
 25. PolSat ma koncesję .
 26. Polska. Środki przekazu. Telewizja, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2017-01-15] .
 27. a b TVP.pl, tvp.pl [dostęp 2000-04-08] [zarchiwizowane z adresu 2000-04-08] .
 28. a b Ruszył nowy kanał TVP ABC. Filmweb, 2014-02-21. [dostęp 2014-02-21].
 29. TVP HD jesienią z programami 3D?, media2.pl.
 30. Ponad 4 tys. użytkowników telewizji hybrydowej TVP. Media2. [dostęp 2012-07-08].
 31. TVP uruchomiła telewizję hybrydową. Media2. [dostęp 2012-07-08].
 32. TVP 4K ruszy na mundial, SATKurier.pl, 25 kwietnia 2018 [dostęp 2018-05-14] .
 33. a b Telewizja Polska uruchamia kanał TVP Wilno, wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-09-05] .
 34. Ruszył projekt „Szkoła z TVP” – sprawdź plan lekcji, szczecin.tvp.pl [dostęp 2020-12-22]  (pol.).
 35. TVP Dokument wystartuje 19 listopada, szefem Tomasz Piechal. wirtualnemedia.pl, 7 października 2020. [dostęp 2021-07-19].
 36. Beata Goczał, Nikola Bochyńska: Rusza TVP Kobieta. „Ma wszystko, aby odnieść sukces”. wirtualnemedia.pl, 8 marca 2021. [dostęp 2021-07-19].
 37. Poland: Media freedom and pluralism in jeopardy | Reporters without borders. RSF. [dostęp 2 lipca 2020].
 38. a b Telewizja Polska. oko.press. [dostęp 2021-07-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-04-16)].
 39. Polish media veers back to pre-1989. politico.eu, 11 lipca 2016. [dostęp 2021-07-25].
 40. Barbara Sowa i Łukasz Szurmiński: Ekspert od propagandy analizuje "Wiadomości": Część osób ogląda jak program rozrywkowy. wiadomosci.dziennik.pl, 25 listopada 2016. [dostęp 2021-07-25].
 41. Justyna Dąbrowska: Mury stawiane słowami - o „barbarzyńcach”, „kodomitach” i „ubywatelach” w relacjach TVP Info i TV Republiki (opinie). wirtualnemedia.pl, 12 lipca 2017. [dostęp 2021-07-25].
 42. Robert Walenciak i Andrzej Skworz: Raport z czasów kłamstwa i manipulacji. tygodnikprzeglad.pl, 8 czerwca 2020. [dostęp 2021-07-25].
 43. Zuzanna Dąbrowska: Kampania strachu i propagandy TVP. rp.pl, 28 czerwca 2020. [dostęp 2021-07-25].
 44. Rada Etyki Mediów: TVP jako tuba partyjna łamie prawo. wirtualnemedia.pl, 23 lipca 2021. [dostęp 2021-07-25].
 45. Wiktoria Beczek, Monika Margraf: „Bulterier PiS-u” prezesem TVP. Jeszcze rano nominacja Jacka Kurskiego. gazeta.pl, 7 stycznia 2016. [dostęp 4 września 2020].
 46. Agnieszka Kublik: Jacek Kurski wygrał konkurs na prezesa TVP. Gazeta Wyborcza, 12 października 2016. [dostęp 4 września 2020].
 47. Patryk Pallus: Pół roku „dobrej zmiany” w Telewizji Polskiej. Pokazujemy skąd do TVP przyszli nowi dziennikarze. businessinsider.com.pl, 26 lipca 2016. [dostęp 2 lipca 2020].
 48. Radosław Przybysz: Kolejne zmiany w TVP. Odchodzą znani dziennikarze. noizz.pl, 13 stycznia 2016. [dostęp 4 września 2020].
 49. a b c Lista dziennikarzy, którzy odeszli, bądź zostali zwolnieni z TVP. wmeritum.pl, 22 stycznia 2019. [dostęp 4 września 2020].
 50. Tomasz Sekielski znika z TVP. newsweek.pl, 7 lipca 2016. [dostęp 4 września 2020].
 51. Stanisław Jędrzejewski: Od „konserwatywnego kiczu” po „niestrawną propagandową papkę”. Jak upadały media publiczne. OKO.press, 6 lutego 2019. Cytat: Nastąpiły radykalne zmiany w programach. „Wiadomości” z jednej strony, TVP Info z drugiej, stały się, swoistymi ikonami stylu informacji i publicystyki, który niemal wprost nawiązuje do poetyki Dziennika TVP z lat 70. i 80 (jak pokazują to badania grupy analityków Towarzystwa Dziennikarskiego pod kierunkiem Andrzeja Krajewskiego, analizy Krzysztofa Leskiego i innych).
 52. Agata Szczęśniak: TVP Info manipuluje: całe społeczeństwo przeciwko prawnikom. OKO.press, 21 maja 2017. [dostęp 2 lipca 2020].
 53. Konrad Szczęsny: Robert Makłowicz zwolniony z TVP po 20 latach! Kolejna gwiazda rozstaje się ze stacją. Dlaczego?. Viva, 18 marca 2017. [dostęp 4 września 2020].
 54. Makłowicz zdradza kulisy swojego odejścia z TVP. „Dali mi gotowy tekst do wyrecytowania”. wprost.pl, 13 listopada 2017. [dostęp 4 września 2020].
 55. a b c d Magdalena Golińska-Konecko. „Dobra zmiana” w mediach. Komu wyszła na dobre?. „Media – Kultura – Komunikacja Społeczna”. 3 (14), s. 75–83, 2019. 
 56. a b Polacy nie wierzą w rzetelność TVP. Potwierdzają to badania. Newsweek, 7 lutego 2019. [dostęp 2 lipca 2020].
 57. a b CBOS: TVP oceniana najbardziej krytycznie pod względem wiarygodności. businessinsider.com.pl, 27 maja 2019. [dostęp 2 lipca 2020].
 58. Sondaż CBOS: Spadek oceny TVP. Pierwszy raz przewaga negatywnych opinii. rp.pl, 11 maja 2021. [dostęp 2021-06-11].
 59. a b Rada Języka Polskiego zbadała paski TVP. Mają charakter manipulacyjny i perswazyjny, Popularne, 29 maja 2019 [dostęp 2019-06-07] .
 60. a b BartoszB. Goluch BartoszB. (oprac.), Rada Języka Polskiego krytykuje paski TVP. „To instrument polityczny”, wiadomosci.wp.pl, 28 maja 2019 [dostęp 2019-06-07] .
 61. a b Język w walce politycznej, Onet Wiadomości, 2 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-07] .
 62. a b Poloniści skomentowali słynne „paski” TVP. Porażająca opinia, wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, Pikio.pl, 1 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-07] .
 63. a b c d e f Marta K. Nowak: Sąd: TVP musi przeprosić za spot szczujący na imigrantów i Adamowicza. OKO.press, 10 stycznia 2020. [dostęp 14 lipca 2020].
 64. Maciej Drzewicki, Grzegorz Kubicki: Rodzice Pawła Adamowicza: Wpadł do nas przed zbiórką WOŚP. Wrzuciłam mu do puszki 20 zł na dobry początek. I poszedł. Gazeta Wyborcza, 13 stycznia 2020. [dostęp 14 lipca 2020].
 65. Piotr Lipiński: Te szokujące dane pokazują skalę nagonki TVP na prezydenta Gdańska. Czy Jacek Kurski przyczynił się do śmierci Adamowicza?. crowdmedia.pl, 1 lutego 2019. [dostęp 14 lipca 2020].
 66. Magdalena Adamowicz wini TVP za śmierć męża. „Niech mnie też pozwą”. tofkm.pl, 22 stycznia 2019. [dostęp 4 września 2020].
 67. Agata Szczęśniak: TVP mówiła o Adamowiczu prawie 1800 razy w 2018 roku. Średnio prawie 5 razy dziennie. OKO.press, 1 lutego 2019. [dostęp 2 lipca 2020].
 68. Janusz Schwertner: Jak TVP opowiadała o Pawle Adamowiczu [ANALIZA. Onet.pl, 15 stycznia 2019. [dostęp 2 lipca 2020].
 69. a b Adamowicz nie dostał prawa do obrony, a widzowie prawdy. „TVP złamała zasady etyki dziennikarskiej” [RADA ETYKI MEDIÓW. OKO.press, 11 lutego 2019. [dostęp 2 lipca 2020].
 70. Mariusz Jałoszewski: Adam Bodnar wygrał proces z TVP. Nie musi jej przepraszać za słowa po zabójstwie Adamowicza. OKO.press, 24 maja 2019. [dostęp 2 lipca 2020].
 71. Prokuratura szykanowała śp. Pawła Adamowicza, w czym wspierały ją media publiczne. RPO w rocznicę zamordowania prezydenta Gdańska. rpo.gov.pl, 15 stycznia 2020. [dostęp 14 lipca 2020].
 72. Materiał „Wiadomości” TVP z dnia śmierci Pawła Adamowicza – jednostronny. RPO pisze do prezesa TVP. 16 stycznia 2019. [dostęp 14 lipca 2020].
 73. a b Tomasz Nyczka: Paweł Adamowicz nie żyje. „Paweł mocno przeżywał hejt” – mówi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Gazeta Wyborcza Poznań, 14 stycznia 2019. [dostęp 1 września 2020]. Cytat: Sądzę, że propagandyści telewizji publicznej z Gdańska byli jeszcze bardziej perfidni niż [pracownicy poznańskiego ośrodka TVP]. Musieli wykazywać się jeszcze większym chamstwem, bo Paweł skarżył mi się na ten rynsztok. (...) To Kaczyński zdecydował, że szefem publicznej telewizji będzie Jacek Kurski, a ten z kolei decyduje o tym, że telewizja pełna jest propagandystów i nienawistnych materiałów. Dla mnie ten związek jest jasny.
 74. a b Beata Czuma: TVP pozywa prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. „Nie przeproszę”. wp.pl, 14 lutego 2019. [dostęp 1 września 2020].
 75. TVP znów przegrywa w sądzie z prezydentem Poznania. Jaśkowiak z Gdańska: Byłem to winny Adamowiczowi. Gazeta Wyborcza Poznań, 1 września 2020. [dostęp 1 września 2020].
 76. a b Sport w TVP – obrazki z wystawy – film dokumentalny. Teleman.pl. [dostęp 2014-04-19].
 77. 85 lat Polskiego Radia: Kalendarium. Polskie Radio SA.
 78. Polska. Środki przekazu. Telewizja, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2011-07-10] .
 79. Sieć TVP. „Gazeta Wyborcza”. Nr 207, wydanie z dnia 06/09/1994. s. 3. [dostęp 2011-08-09]. 
 80. PalPlus na sylwestra, „gazetapl” [dostęp 2016-12-16] .
 81. Premiera formatu panoramicznego w TVP – 31.12.1996 r., YouTube [dostęp 2016-12-16] .
 82. a b c d II. Działalność programowa nadawców / A. Oferta programowa i widownia nadawców telewizyjnych w 2001 roku / 3. Programy regionalne Telewizji Polskiej S.A.. W: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji: Informacja o podstawowych problemach Radiofonii i Telewizji. Warszawa, marzec 2002 r..
 83. Rusza nowa „trójka”. „Gazeta Wyborcza Katowice”. Nr 45, wydanie z dnia 22/02/2002. s. 3. 
 84. TVP wcale nie nagrodzona. pis.org.pl, 2003-04-04. [dostęp 2014-07-23].
 85. TVP wcale nie nagrodzona. W: WP [on-line]. wiadomosci.wp.pl, 2003-04-05. [dostęp 2014-07-23].
 86. Nagroda EBU dla TVP wzbudza kontrowersje. W: Bankier [on-line]. bankier.pl, 2003-04-09. [dostęp 2014-07-23].
 87. Kamil Górecki: TVP honoured by EBU! (ang.). W: ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2003-04-11. [dostęp 2014-07-23].
 88. a b Terror w TVP. SATELLITE Charts, 2013-10-13. [dostęp 2017-05-26].
 89. Terrorysta w TVP.
 90. Terrorysta w TVP21.09.2003r., YouTube [dostęp 2017-03-12] .
 91. a b c d Minister Jacek Socha: Odpowiedź ministra skarbu państwa na interpelację nr 8681 w sprawie utworzenia nowych oddziałów telewizji regionalnej w Gorzowie Wlkp., Opolu, Kielcach i Olsztynie. Warszawa, 10 grudnia 2004. [dostęp 2011-07-10].
 92. TVP VOD, YouTube, 13 grudnia 2006 [dostęp 2020-03-11] .
 93. Łukasz Szewczyk: TVP1 HD oficjalnie od 10 stycznia. Media2.pl, 2011-01-07. [dostęp 2011-01-07].
 94. TVP Parlament oficjalnie wystartował! – TVP Parlament. Telewizja Polska SA, tvpparlament.pl [dostęp 2017-11-27] .
 95. a b TVP1 i TVP2 w najwyższej jakości HD. Telewizja Polska SA, 2012-06-01. [dostęp 2012-06-12].
 96. a b Janusz Sulisz, Anita Dąbek: TVP1 HD i TVP2 HD już na satelicie. SAT Kurier, 2012-05-31, aktualizacja 2012-06-07. [dostęp 2012-06-12].
 97. 'Informacje i Pogoda – nowe aplikacje HbbTV od TVP' Media2 [dostęp 2012-07-05].
 98. Anita Kaźmierska: TVP testuje emisję 4K w DVB-T2 i internecie. SATKurier.pl, 2015-06-30. [dostęp 2015-07-06].
 99. TVP wchodzi na rynek brokerki reklamowej, zaczyna od obsługi TVS, wirtualnemedia.pl [dostęp 2017-11-27] .
 100. TVP1, TVP2 i TVP Sport w SD wyłączone z 13°E | TVP – SATKurier.pl, „SATKurier.pl” [dostęp 2017-04-27] .
 101. a b Telewizja Polska SA –T.P.S.– OMI Telewizja Polska SA –T.P.S.–, Wyższa jakość kanałów TVP – Telewizja Polska S.A. – tvp.pl, centruminformacji.tvp.pl [dostęp 2017-04-27] .
 102. a b TVP1, TVP2, TVP Info i TVP Sport na satelicie wyłącznie w HD [akt.] | TVP – SATKurier.pl, „SATKurier.pl” [dostęp 2017-04-27] .
 103. TVP Info bez emisji w SD z satelity | TVP – SATKurier.pl, „SATKurier.pl” [dostęp 2017-04-27] .
 104. Domowe Przedszkole – nowy kanał na TVP VOD, SATKurier.pl [dostęp 2021-03-16] .
 105. TVP Kultura 2 na platformie internetowej TVP Stream, tvpkultura.tvp.pl, 26 czerwca 2020 [dostęp 2020-07-16] .
 106. Ruszyła satelitarna platforma TVP.
 107. Kolejny cios dla satelitarnej platformy TVP.
 108. Książka historyczna roku po raz ósmy!. ksiazkahistorycznaroku.pl. [dostęp 15 listopada 2015].
 109. Regulamin Zarządu Spółki Telewizja Polska Spółka Akcyjna, TVP, 23 maja 2019 [dostęp 2019-05-27] .
 110. TVP Muzyka i TVP Klasyka – dwa nowe kanały tematyczne od Telewizji Polskiej. [dostęp 2017-08-28].
 111. TVP Muzyka i TVP Nauka – nowe kanały w planach, SATKurier.pl [dostęp 2020-05-25] .
 112. Kanał TVP dla cudzoziemców wystartował. Jest dostępny tylko w internecie [dostęp 2018-11-11] .
 113. Dzisiaj startuje POLAND IN, anglojęzyczny kanał TVP. „Prawdziwy wizerunek Polski” [dostęp 2018-11-11] .
 114. https://tvpstream.vod.tvp.pl/?channel_id=36588721 .goły link w tytule
 115. https://eszkola.tvp.pl/?channel_id=47093944 .goły link w tytule
 116. Zarząd – Telewizja Polska S.A. – tvp.pl, centruminformacji.tvp.pl [dostęp 2020-05-29] .
 117. a b Ustawa z dnia 30 grudnia 2015 r. – Dziennik Ustaw, dziennikustaw.gov.pl [dostęp 2017-11-27] .
 118. Powołano rady nadzorcze TVP i Polskiego Radia – fakty.interia.pl, fakty.interia.pl [dostęp 2017-11-27] .
 119. Telewizja jak zwierciadło – artykuł Ewy Urbańskiej. sdp.pl, 2013-11-06. [dostęp 2018-04-02].
 120. Jan Marcin Szancer. ipsb.nina.gov.pl. [dostęp 2018-04-02].
 121. 55. rocznica pierwszej audycji TVP. muzyka.onet.pl, 2007-10-25. [dostęp 2018-04-02].
 122. JAK TO SIĘ ZACZĘŁO? PIERWSZE OŚRODKI TELEWIZYJNE W POLSCE. Lata 1952–1969. polkart.com.pl, 2012-10. [dostęp 2018-04-02].
 123. a b c Szwedo już rządzi w TVP – portal TVN24.pl – 01.10.2009.
 124. Juliusz Braun: ta kadencja była rewolucyjna. Sytuacja TVP jest stabilna. tvp.info.
 125. Janusz Daszczyński zaczyna kadencję prezesa TVP. press.pl, 29 lipca 2015. [dostęp 29 lipca 2015].
 126. Jacek Kurski – gangster polityczny?. wp.pl, 4 października 2001. [dostęp 3 czerwca 2014].
 127. a b AgnieszkaA. Kublik AgnieszkaA., Jacek Kurski wrócił do TVP. Po raz trzeci, wyborcza.pl, 1 czerwca 2020 [dostęp 2020-06-02] .
 128. Uchwała Rady Mdiów Narodowych o odwołaniu prezesa TVP. sejm.gov.pl. [dostęp 2020-03-10].
 129. Oświadczenie Telewizji Polskiej. centruminformacji.tvp.pl. [dostęp 2020-03-10].
 130. Jacek Kurski ponownie prezesem TVP> Jest decyzja. wp.pl. [dostęp 2020-08-07].
 131. SATKurier.pl / TVP / Koszty i zyski TVP jako telewizji publicznej.
 132. Zysk netto TVN dużo niższy od prognoz analityków.
 133. TVP płaci jak stacje komercyjne, ale... ma potężny przerost zatrudnienia – Polskatimes.pl.
 134. Kamila Baranowska. Czarne chmury nad TVP. „Rzeczpospolita”. 
 135. UPRP – TVP 1996, ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2021-04-20] .
 136. UPRP – TVP 2003, ewyszukiwarka.pue.uprp.gov.pl [dostęp 2021-04-20] .
 137. msies, pszl: Telewizja Polska z Totusem 2013. tvp.info, 2013-10-12. [dostęp 2013-11-13].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Telewizja PolskaKanały i oddziały terenowe TVPPasma wspólne oddziałów terenowych Telewizji Polskiej i kanały z programami lokalnymi
 • Telewizja Polska (od 1958 do 1970)
 • TVP2 (od 1970 do 1976)
 • TP2 (od 1976 do 1992)
 • TVP2 (od 1992 do 5 września 1994)
 • TVP Regionalna (od 5 września 1994 do 3 marca 2002)
 • TVP3 (od 3 marca 2002 do 6 października 2007)
 • TVP Info (od 6 października 2007 do 1 września 2013)
 • TVP Regionalna (od 1 września 2013 do 2 stycznia 2016 roku)
 • TVP3 (od 2 stycznia 2016 roku)
Inne jednostki i produkty TVPPrezesi zarządu Telewizja w Polsce Europejska Unia Nadawców

Nadawcy telewizyjni w państwach bloku wschodniego Multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce
 1. Stacja nadaje w standardzie DVB-T2, w przeciwieństwie do pozostałej zawrtości multipleksu.
 2. Stacja wyszukuje się błędnie pod dawną nazwą Comedy Central Family
 3. Tylko we Wrocławiu.
 4. Tylko jako kanał FTA. Stacja nadal nadaje w formie kodowanej na tym multipleksie.
 • W nawiasach podano numery LCN (Logical Channel Number), wykorzystywane przez odbiorniki do automatycznego sortowania kanałów.
Szefowie TVP

Kontrola autorytatywna (nadawca):
Na podstawie artykułu: "Telewizja Polska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy