Tenis ziemny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016


Tenis ziemny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Tenis ziemny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – turniej tenisowy, który został rozgrywany pomiędzy 6–14 sierpnia 2016 w Rio de Janeiro. Zawodnicy rywalizowali na obiektach Olympic Tennis Center. 200 tenisistów z 56 krajów rywalizowało w pięciu konkurencjach: singlu i deblu mężczyzn oraz kobiet, a także mikście. Olimpijski turniej tenisowy był organizowany przez Brazylijski Komitet Olimpijski oraz zarządzany przez ITF w imieniu MKOl. Był on również częścią WTA Tour 2016 i ATP World Tour 2016.

Spis treści

Kwalifikacje | edytuj kod

Zasady kwalifikacji[1][2][3]

Do turnieju singlowego zakwalifikowało się 56 najlepszych zawodników na podstawie rankingów ATP i WTA z dnia 6 czerwca 2016 roku. Każdy kraj mógł wystawić maksymalnie 4 zawodników w każdej dyscyplinie, co oznacza, że gracze którzy z danego kraju byli powyżej 56. miejsca w rankingu, ale kraj wystawił już czterech lepszych tenisistów, nie zagrali na igrzyskach. Zawodnicy, którzy byli poniżej 56. miejsca w rankingu, a ich kraj wystawił mniej niż czterech tenisistów, automatycznie zostali zakwalifikowani. Ponadto, gracz mógł otrzymać prawo do uczestnictwa w zawodach tylko wtedy, gdy nie pojawił się sprzeciw ze strony krajowego związku tenisowego, ITF i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Zawodnik musiał także reprezentować swój kraj w rozgrywkach międzynarodowych (Puchar Davisa lub Fed Cup) w co najmniej dwóch wybranych sezonach: 2013–2016, z zastrzeżeniem, że jednym z nich był rok 2015 lub 2016. Zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn z ośmiu pozostałych miejsc, sześć zostało przyznanych przez ITF, dwa końcowe miejsca przyznano dla graczy z małych krajów przez Komisję Trójstronną.

W deblu, automatycznie zakwalifikowały się 24 drużyny na podstawie rankingu z dnia 6 czerwca 2016 roku, pod warunkiem maksymalnie dwóch zespołów z każdego kraju. Pozostałe osiem wolnych miejsc zostało przyznanych przez organizację ITF. Ponadto gracze z pierwszej dziesiątki rankingu deblowego mogli wybrać dowolnego partnera z obu rankingów.

W mikście 12 par zostało wyłonionych spośród wszystkich uczestników igrzysk na podstawie rankingu z dnia 6 czerwca 2016 roku. Pozostałe cztery wolne miejsca przyznane zostały przez Międzynarodową Federację Tenisową.

System rozgrywania meczów | edytuj kod

Wszystkie mecze tenisowe rozgrywane podczas Igrzysk XXX Olimpiady trwały dopóki jedna ze stron nie wygrała dwóch setów. Odstępstwami od tej zasady były:

  • finał gry pojedynczej mężczyzn, w którym zawodnicy rywalizowali w pojedynku do trzech wygranych setów
  • zawody gry mieszanej, gdzie uczestnicy kończyli spotkanie super tie-breakiem (do 10 wygranych punktów) wtedy, gdy żadnej ze stron nie udało się uzyskać dwusetowego prowadzenia.

Podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku turniej tenisowy był rozgrywany według formatu pucharowego, w którym zwycięzcy i przegrani z półfinałowych spotkań grali przeciw sobie w meczach o pozycje medalowe.

W rozgrywkach singlowych szesnastu zawodników oraz szesnaście zawodniczek było rozstawionych. W rozgrywkach deblowych liczba ta zmniejszyła się do ośmiu, a w mikście do czterech miejsc. Rozstawienie ustalane było na podstawie rankingów.

Harmonogram zawodów | edytuj kod

Zawody miały miejsce pomiędzy 6 a 14 sierpnia[4].

Kontuzje i rezygnacje | edytuj kod

Przed Igrzyskami | edytuj kod

Przed pierwszym meczem | edytuj kod

Medaliści | edytuj kod

Tabela medalowa | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Rio 2016 – ITF Tennis Qualification System
  2. International Tennis Federation: Qualification Details
  3. Olympic Tennis Rules Announced For Singles and Doubles
  4. Schedule (ang.). itftennis.com. [dostęp 2016-08-04].
  5. Rain, rain, go away: All 26 Rio tennis matches postponed (ang.). NBC Olympics. [dostęp 2016-08-11].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Tenis ziemny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy