Teofan (Kim)


Teofan (Kim) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Teofan, imię świeckie Aleksiej Iłłarionowicz Kim (ur. 19 stycznia 1976 w Jużnosachalińsku) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, z pochodzenia Koreańczyk. Pierwszy w historii biskup prawosławny tej narodowości[1].

Życiorys | edytuj kod

W 1997 ukończył studia na Moskiewskim Uniwersytecie Handlowym, w jego filii w Jużnosachalińsku. Dwa lata wcześniej przyjął chrzest; od tego momentu śpiewał w chórach cerkwi św. Innocentego Irkuckiego, a następnie soboru Zmartwychwstania Pańskiego w Jużnosachalińsku. 14 sierpnia 1997 złożył wieczyste śluby mnisze przed biskupem jużnosachalińskim i kurylskim Jonatanem, przyjmując imię Teofan na cześć św. Teofana Wyznawcy. Trzy dni później ten sam hierarcha wyświęcił go na hierodiakona, zaś 19 sierpnia – na hieromnicha. Do 1998 służył w soborze Zmartwychwstania Pańskiego w Jużnosachalińsku, był regentem miejscowego chóru i redaktorem gazety eparchialnej.

W 1998 podjął naukę w seminarium duchownym w Smoleńsku, łącząc ją ze służbą w soborze Zaśnięcia Matki Bożej w Smoleńsku. Po ukończeniu szkoły w 2000 został zaliczony w poczet duchowieństwa eparchii abakańskiej. W tym samym roku przeszedł za zgodą obydwu jurysdykcji do metropolii nowozelandzkiej Patriarchatu Konstantynopolitańskiego w celu sprawowania opieki duszpasterskiej nad rosyjskojęzycznymi wyznawcami prawosławia żyjącymi w Korei Południowej. W 2010 w trybie zaocznym ukończył wyższe studia teologiczne w Moskiewskiej Akademii Duchownej.

W październiku 2011 nominowany na pierwszego ordynariusza nowo powstałej eparchii kyzylskiej i tuwińskiej, przyjął chirotonię biskupią 30 października 2011 (pięć dni wcześniej otrzymał godność archimandryty). Ceremonia odbyła się w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Moskwie, w rejonie Strogino, z udziałem konsekratorów: patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolitów koreańskiego Ambrożego (Patriarchat Konstantynopolitański), krutickiego i kołomieńskiego Juwenaliusza, sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza, arcybiskupów istrińskiego Arseniusza, abakańskiego i chakaskiego Jonatana, jegorjewskiego Marka, biskupów sołniecznogorskiego Sergiusza i woskriesieńskiego Sawy[2].

W 2006 został honorowym obywatelem Seulu. W 2017 r. podniesiony do godności arcybiskupa. W 2019 r. został ordynariuszem nowo powstałej eparchii koreańskiej (w Patriarszym Egzarchacie w Azji Południowo-Wschodniej), z tymczasowym zarządzaniem eparchią kyzylską i tuwińską[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Владыка Феофан (Ким): первый епископ-кореец
  2. Предстоятель Русской Церкви совершил великое освящение Успенского храма в Троице-Лыково и возглавил хиротонию архимандрита Феофана (Кима) во епископа Кызыльского и Тывинского
  3. ЖУРНАЛЫ заседания Священного Синода от 4 апреля 2019 года (ros.). patriarchia.ru, 4 kwietnia 2019. [dostęp 2019-04-04].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Teofan (Kim)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy