Theodora Kroeber


Theodora Kroeber w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Theodora Kracaw Kroeber Quinn (ur. 24 marca 1897 zm. 4 lipca 1979) – amerykańska pisarka i antropolog, najlepiej znana jako autorka relacji ze spotkań z Ishi – ostatnim członkiem plemienia Yahi z Kalifornii, autorka zbiorów podań i mitów wielu rdzennych kultur z terenów dzisiejszej Kalifornii.

Theodora Kracaw (nazwisko panieńskie) urodziła się w Kolorado, później przeprowadziła się do Kalifornii, gdzie studiowała na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. W 1920 uzyskała dyplom w dziedzinie psychologii klinicznej.

Po tym jak została wdową z dwójką dzieci studiowała antropologię, spotkała i poślubiła Alfreda Kroebera, jednego z wiodących amerykańskich antropologów swojego pokolenia, również wdowca. Po jego śmierci napisała jego biografię. Z Alfredem ma córkę (Ursula K. Le Guin – pisarka) i syna (Karl Kroeber – historyk). Jej synowie z pierwszego małżeństwa to Ted i Clifton Kroeber – historyk.

Dziadkiem Theodory był Ludwik Stanisław Kraków, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych z Polski po powstaniu styczniowym. Jego matką, a prababką pisarki była Paulina Krakowowa (z domu Radziejowska), pisarka, nauczycielka, redaktorka czasopisma „Pierwiosnek[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Ursula K. Le Guin (pol.). proszynski.pl. [dostęp 2017-10-23].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Theodora Kroeber" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy