Thomas Davenport


Thomas Davenport w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Thomas Davenport (ur. 1982 w Mount Clemens) – amerykański dominikanin, fizyk, filozof nauki, autor publikacji na temat relacji wiary i nauki[1][2][3].

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w 1982 roku w Mount Clemens w stanie Mischigen. Jako syn oficera armii Stanów Zjednoczonych musiał w swoim dzieciństwie wielokrotnie zmieniać miejsce zamieszkania. Ostatecznie ukończył szkołę średnią w północnej Wirginii. Następnie Studiował fizykę na California Institute of Technology i uzyskał stopień doktora z fizyki Uniwersytecie Stanforda zajmując się teoretyczną fizykę cząstek elementarnych. Jego badania naukowe koncentrują się na pisaniu i testowaniu symulacji dla zderzaczy cząstek o wysokiej energii, takich jak LHC w CERN. W roku 2010 wstąpił do zakonu dominikańskiego. Przygotowując się do prezbiteratu studiował filozofię i teologię. Sakrament święceń kapłańskich przyjął w 2017 roku. Uzyskał licencjat z filozofii na Katolickim Uniwersytecie Ameryki, w którym podjął tematykę filozofii nauki oraz filozofii przyrody. W następnych latach został adiunktem fizyki w Providence College, gdzie wykładał fizykę i wznowił program badawczy z zakresu fizyki cząstek elementarnych. Występował na wielu forach poświęconych związkom między wiarą a nauką, w tym współuczestniczył w projekcie Thomistic Evolution. Organizował konferencje na temat nauki i filozofii w ramach Thomistic Institute[4][5].

Przypisy | edytuj kod

  1. Fr. Thomas Davenport, O.P., Dominican Friars Foundation [dostęp 2020-08-16]  (ang.).
  2. Thomas DAVENPORT OP: Ewolucja. Wizja uszczęśliwiająca – Wszystko co najważniejszeWszystko co najważniejsze, Wszystko co Najważniejsze, 14 grudnia 2019 [dostęp 2020-08-16]  (pol.).
  3. Fr. Thomas Davenport O.P., Engineering and Physics at Providence College [dostęp 2020-08-16]  (ang.).
  4. Fr. Thomas Davenport, O.P., Dominican Friars Foundation [dostęp 2020-08-16]  (ang.).
  5. About Us, Angelicum [dostęp 2020-08-16]  (ang.).
Na podstawie artykułu: "Thomas Davenport" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy